«Ziema 2015» aizsāk apmācību sezonu

Taivo Trams

Foto — Normunds Mežiņš.

Peldes āliņģī droši vien nebija tas treniņu elements, ko Latvijā no Vācijas nesen kā atbraukušie amerikāņu karavīri gaidīja visvairāk. Taču mācībās «Ziema 2015» iegremdēšanos ledainajos Kadagas ezera ūdeņos nācās izmēģināt visiem mācību dalībniekiem, arī saulainajā Floridā dzimušajiem
amerikāņiem. Ar šo salīdzinoši ekstremālo vingrinājumu mācību dalībnieki tika galā bez lielām problēmām.

Saruna no āliņģa

Mācību «Ziema 2015» norisi ar interesi vēroja arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube.
Mācību «Ziema 2015» norisi ar interesi vēroja arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube.

Lai gan vingrinājums notiek februāra nogalē, laiks jau iegriezies uz pavasara pusi. Tomēr Kadagas ezera ledus vēl ir gana stiprs, lai noturētu gan latviešu, amerikāņu un kanādiešu karavīrus, gan veselu pulku mediju pārstāvju un citu interesentu, kuri ieradušies iepazīties ar mācību «Ziema 2015» norisi. Skaidrs, ka lielākā interese ir par t.s. ledus peldēm, precīzāk izsakoties, vingrinājumu, kura laikā karavīriem jātrenē savas izdzīvošanas prasmes pēc ielūšanas ledū.

Praksē tas notiek visai civilizēti — ezera ledū ir izzāģēts un no ledus atbrīvots neliels «baseiniņš», kurā visi vingrinājuma dalībnieki stingrā uzraudzībā un drošā saišu uzkabē pa vienam ielec ledainajā ūdenī, pēc tam paši saviem spēkiem izrāpjas uz ledus un ātri dodas pārģērbties, lai turpinātu pildīt citus uzdevumus. Atrodoties ūdenī, karavīriem jāspēj sazināties ar instruktoriem, kuri
kontrolē uzdevuma izpildi, un jāatbild uz dažādiem jautājumiem.

Latvijā dislocētie ASV karavīri  ar bruņumašīnām «Stryker»  veic mācību uzdevumu.
Latvijā dislocētie ASV karavīri ar bruņumašīnām «Stryker» veic mācību uzdevumu.

Neiztiek arī bez humora, piemēram, viens no amerikāņu karavīriem uz jautājumu, vai viņš zina, kur atrodas, atbild — Ādažu poligonā, uz ko saņem atbildi — nē, kājniek, tu pašlaik atrodies ūdenī… Šai it kā neformālajai komunikācijai vingrinājuma laikā ir milzīga nozīme, jo tā ļauj konstatēt, vai karavīrs nav šokā no krasās temperatūras maiņas un spēj adekvāti rīkoties un reaģēt arī šādos apstākļos.

Ledus pelde ļauj karavīriem uz savas ādas izjust efektu, kāds varētu rasties īstas kaujas laikā ziemas apstākļos, ja pēkšņi nākas ielūzt ledū. Neļaušanās panikai un saprātīga rīcība pašās pirmajās sekundēs ir izšķirošā, tā ļauj izdzīvot un turpināt uzdevuma izpildi. Pēc iegremdēšanās Kadagas ezera saltajā ūdenī dažus karavīrus saaukstēšanās tomēr bija skārusi. Kas, protams, nav liela nelaime, salīdzinot ar iegūto pieredzi.

NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un ASV karavīru nodaļas komandieris kapteinis Čārlijs Šins pārrunā ledus peldes norisi.
NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un ASV karavīru nodaļas komandieris kapteinis Čārlijs Šins pārrunā ledus peldes norisi.

Sabiedrotie nostiprina sadarbības prasmes
Nacionālo bruņoto spēku 1. kājnieku bataljona organizētās mācības «Ziema 2015» norisinājās no 21. līdz 27. februārim, un to būtiskākie uzdevumi bija veikt karavīru apmācību darbībām ziemas apstākļos, sadarbojoties dažādām apakšvienībām, kā arī karavīriem no dažādām valstīm, pastāstīja 1. kājnieku bataljona štāba virsseržants Didzis Baltiņš. Karavīri kopīgi pildīja arī uzdevumus, kas saistīti ar orientēšanos apvidū un topogrāfiju, ekipējuma un ieroču apkopi, medicīniskās palīdzības sniegšanu ziemas apstākļos un kaujas šaušanu. Kopumā mācībās piedalījās apmēram 50 karavīri. Kopā ar Latvijas karavīriem šogad mācībās «Ziema» darbojās arī viena amerikāņu karavīru nodaļa no ASV armijas 2. kavalērijas pulka, kas operācijas «Atlantic Resolve» ietvaros uz laiku ir dislocēta Latvijā, un viens Kanādas bruņoto spēku karavīru vads, kas pašlaik ir izvietots Polijā, reaģējot uz pieaugošo Krievijas agresiju.

Iegremdēšanās ledainajā ūdenī notiek ciešā sasaistē un stingrā  instruktoru uzraudzībā.
Iegremdēšanās ledainajā ūdenī notiek ciešā sasaistē un stingrā instruktoru uzraudzībā.
Visgrūtāk ir spert pirmo soli pretim ledainajam ūdenim.
Visgrūtāk ir spert pirmo soli pretim ledainajam ūdenim.

 

 

 

 

 

Ziema macibas«Šādas mācības notiek katru gadu, šogad atšķirīgais ir tas, ka piedalās arī partneri — karavīru vienības no citām valstīm. Tā kā amerikāņi un kanādieši pašlaik ir dislocēti Latvijā, tad arī tiek plānotas kopīgas mācības, kopā izstrādājam arī dažādus mācību vingrinājumus, lai pilnveidotu sadarbību starp dažādām apakšvienībām un dažādām valstīm ne tikai kājnieku apakšvienību līmenī,» paskaidroja D. Baltiņš. Savā ziņā var uzskatīt, ka «Ziema» atklāj aktīvāko mācību sezonu bruņotajos spēkos, kas risināsies pavasarī un vasarā.

Kopumā mācību norise tiek vērtēta ļoti atzinīgi — lai gan Latvijas, ASV un Kanādas karavīri ir partneri, zināmas atšķirības apmācību procesā, protams, ir, tāpat arī atšķiras daļa izmantojamā ekipējuma. Tomēr nekādas nopietnas problēmas tas mācību norisē nav radījis, visi karavīri ir lieliski sapratušies un ar uzdevumiem tikuši galā. «Protams, mācību laikā tika veikti diezgan daudzi uzlabojumi, katru dienu notika pārrunas pēc mācībām un mācību norisei piesaistītie novērotāji sniedza savus atzinumus un analizēja dienas laikā paveikto. Komandieri, kas vadīja uzdevumu izpildi, ņemot vērā ieteikumus, pilnveidoja savas un savu karavīru darbības — tā mēs sasniedzām savus mērķus,» norādīja D. Baltiņš.

Ziema macibasČārlijs Šins, kapteinis, ASV armijas 2. kavalērijas pulka karavīru nodaļas komandieris: «Jā, es pirmo reizi piedalos ziemas jeb ledus peldēšanā. Iepriekš esmu peldējis arī mūsu (kaujas) tērpā, tad esmu no tā atbrīvojies un veicis dažus vingrinājumus, taču šī ir pirmā reize, kad to darīju ledainā ūdenī, tāpēc tā bija lieliska pieredze. Mēs šeit esam nedaudz ilgāk par mēnesi, un tā ir bijusi fantastiska pieredze, kuru ir vērts apgūt. Es dzīvoju kopā ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Latvijas karavīri un arī vietējie civiliedzīvotāji Ādažos un Kadagā ir bijuši pretim­nākoši un draudzīgi, un mēs patiešām jūtamies pagodināti būt šeit un piedalīties kopīgās mācībās. Mēs no latviešiem esam daudz ko iemācījušies. Ceru, ka arī apmaiņā esam varējuši kaut ko iemācīt jūsu karavīriem no mūsu pielietotās taktikas un procedūrām. Mūsu karavīru kopīgās mācības ar Latvijas armijas karavīriem daudziem mūsējiem patiešām ir ļoti pārsteidzoša atklāsme. Mēs esam guvuši daudz labas pieredzes, ko nodot tālāk mūsu biedriem mājās.»

Ziema macibasDžefs Donaldsons, Kanādas Karaliskā pulka 3. bataljona atbalsta virsnieks no Kanādas Bruņoto spēku bāzes Petavavas garnizonā: «Es kā Kanādas karavīrs jūtos pagodināts par iespēju darboties kopā ar latviešiem. Latvijai ir motivēti, lieliski un ļoti disciplinēti karavīri. Mani patiešām pārsteidz, ka mēs tik daudz varam mācīties viens no otra. Jā, dažos gadījumos es saredzu atšķirības mācību kontroles un scenāriju jautājumos, bet jūsu organizētās mācības patiešām ir ļoti profesionāli sagatavotas un vadītas. Tās ir ļoti noderīgas, attīstot mūsu karavīru iemaņas.»

NATO karavīriem jāspēj darboties visos gadalaikos

Mācības apmeklēja arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. R. Vējonis uzsvēra, ka Latvija cītīgi strādā pie tā, lai NATO spēki šeit būtu pārstāvēti daudz plašāk, tādēļ šiem spēkiem ir jātrenējas atbilstoši tiem ģeogrāfiskajiem apstākļiem, kādi ir Latvijā un Baltijā. «Šeit var redzēt visdažādākās karavīru emocijas, to, kāda ir atšķirība starp ziemeļvalstīm un siltākām zemēm. Mums un kanādiešiem šāds piedzīvojums nav nekas īpašs, bet daļai amerikāņu ledainais ūdens ir liels pārdzīvojums. Tomēr kopumā vingrinājums noris ļoti labi, un karavīriem treniņš šādos skarbos apstākļos ir labs rūdījums un pieredze izdzīvošanai dažādās dzīves situācijās,» atzina ministrs.

Ziema macibasPēc ledus peldēm mācību apmeklētājiem bija iespēja noskatīties kaujas operācijas demonstrējumu ASV karavīru izpildījumā, izmantojot bruņumašīnas «Stryker». Klātesošie varēja apskatīt arī amerikāņu rīcībā esošo ekipējumu un ieročus.