Zemessargi iekļaujas ES Kaujas grupā

Taivo Trams

Foto — Gatis Indrēvics un Mārtiņš Bethers.

Dalība ES Kaujas grupā būtiski vairo Latvijas bruņoto spēku prasmes un
sagatavotības līmeni, vienlaikus tā ir arī vērā ņemama investīcija karavīru
tālākajā apmācībā. Par to varēja pārliecināties, aprīļa sākumā apmeklējot Ādažu poligonu, kur norisinājās ES Kaujas grupas Latvijas rotas sertifikācijas  vingrinājuma demonstrējumi.

ZS EK

Šoreiz — kurzemnieki
Šī rota tiek veidota galvenokārt no Kurzemes zemessargiem. Apmācība tika uzsākta aizvadītā gada nogalē, aprīlī notika rotas sertifikācija Latvijā, bet noslēdzošais posms būs sertifikācijas vingrinājums Lielbritānijā kopā ar Kaujas grupā ietilpstošajiem citu valstu karavīriem. Savukārt no 1. jūlija rota uzsāks dežūru Lielbritānijas vadītajā ES Kaujas grupā, kas ilgs līdz gada beigām.

Ādažos zemessargi demonstrēja savas līdz šim apgūtās iemaņas. Taktiskā vingrinājuma laikā zemessargiem bija jāiejūtas ES Kaujas grupas uzdevumu izpildē un jādodas atrast un neitralizēt sprādzienbīstamu priekšmetu, par ko viņiem iepriekš paziņojuši vietējie iedzīvotāji. Atrodot mīnēto automašīnu, zemessargiem nācās atvairīt vietējo nemiernieku uzbrukumu, pēc tam ar robota palīdzību neitralizēt spridzekli, un tad evakuēt uzbrukuma laikā cietošo transportlīdzekli — bruņotu apvidus mašīnu. Vingrinājuma izpilde noritēja bez kļūdām un kavēšanās, un ar rezultātiem bija apmierināti gan paši zemessargi, gan viņu komandieri. Uz vingrinājuma demonstrējumu bija ieradušies Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš, 1. Zemessardzes novada komandieris pulkvedis Jānis Gailis u.c.

ZS ES«Ar šo vienību varam justies drošāki»
«Esmu ļoti rūpīgi sekojis šīs vienības attīstībai un apzinos, ka tās izveide mums ir ļoti svarīgs uzdevums. Vienības izmantojums var būt plašs, un tas ar katru brīdi palielinās, īpaši ņemot vērā pēdējā laika notikumus saistībā ar terorismu un citiem izaicinājumiem. Protams, es redzu arī šīs vienības progresu, par ko esmu ļoti gandarīts,» atzīst Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. «Vēl pries paraugdemonstrējumiem es redzēju smaidu komandieru sejās un optimismu, kā arī pārliecību par sevi un saviem karavīriem. Arī es varu teikt ar pilnu pārliecību — mēs esam gatavi noslēguma sertifikācijai Lielbritānijā, uz kurieni šī vienība drīzumā dosies.»

ZS EKeskg 524

ES Kaujas grupas Latvijas rotas izveide un stiprināšana ir vienlīdz svarīga arī valsts pašaizsardzības spēju attīstīšanai. «Tas ir ļoti nozīmīgs mūsu, it īpaši Zemessardzes, kaujas spēju nostiprinājums. Ar šo vienību mēs varam justies krietni drošāki,» norāda NBS komandieris. Ļoti liela nozīme ir arī jau apmācīto karavīru tālākajām dienesta gaitām bruņotajos spēkos — atgriezušies savās vienībās, viņi nodos iegūtās zināšanas saviem dienesta biedriem. Kā zināms, viena šāda rota jau ir dislocēta Latgalē, savukārt 2019. gadā ir plānots turpināt šo projektu, tad apmācot jau Vidzemes zemessargus, stāsta ģenerālleitnants R. Graube.

Iegūstam zinošus un profesionālus zemessargus
«No novada puses šīs rotas izveide galvenokārt prasīja personāla resursus — profesionālā dienesta karavīrus, instruktorus un administratīvo personālu, kas nodrošināja, lai process var noritēt bez aizķeršanās. Protams, arī vienības izvietojums mūsu novadā nozīmēja to, ka mēs nodrošinājām guļamvietas, mazgāšanos, ēdināšanu un citas ar rotas normālu funkcionēšanu saistītas sadzīviskas lietas,» stāsta 1. Zemessardzes novada komandieris pulkvedis Jānis Gailis.

Rotā dienošo zemessargu atlase, pēc viņa teiktā, bijis diezgan garš un izaicinošs process  — apzināti garš, lai dotu iespēju zemessargiem pamatīgi izvērtēt savu lēmumu, saskaņot savas patiesās vēlmes un iespējas ar intensīvo treniņu grafiku un gaidāmajām grūtībām, un tikai tad pateikt savu izvērtēto un pārliecināto lēmumu. Galu galā — iekļaušanās ES Kaujas grupas Latvijas rotā nozīmē, ka zemessargs uz pusgadu, kamēr rota ir dežūrrežīmā, būtībā kļūst par profesionālā dienesta karavīru, kuram nepieciešamības gadījumā jābūt gatavam kopā ar rotu doties misijā.

Aizsardzības ministrs LiepājāNovada lielākais ieguvums noteikti ir pieredze, ko apmācības laikā guvuši zemessargi. «Īpašas cerības mēs saistām ar instruktoriem, kuri varēs apmācīt citus zemessargus. Kā zināms, Latvijā mums ir diezgan sarežģīti gūt multinacionālas sadarbības pieredzi, taču tagad mūsu zemessargi ir sekmīgi sastrādājušies ar britiem, lietuviešiem, somiem, zviedriem un vēl citiem. Kā komandieris es varu būt tikai priecīgs — mēs iegūstam karavīrus, uz kuru bāzes tālāk attīstīt savas spējas,» saka J. Gailis.

Rota pilnībā gatava uzdevumu izpildei
«Esam kopīgi gatavojušies un mācījušies gandrīz pusgadu, un, manuprāt, pašlaik šie zemessargi ir gatavi uzdotajam uzdevumam,» ar pārliecību saka ES Kaujas grupas Latvijas rotas komandieris majors Viktors Kareckis. Viņaprāt, dalība ES Kaujas grupā zemessargiem, kas lielākoties ir brīvprātīgie, ir lieliska iespēja pilnveidot savas profesionālās iemaņas un papildus mācīties sadarboties ar citiem spēku veidiem, šajā gadījumā — kopā ar britu karavīriem piedalīties mācībās ārzemēs. «Kā viņi paši sarunās ne reizi vien ir teikuši — tā ir iespēja pilnveidoties un redzēt, kā darbojas citi spēki un citu valstu karavīri. Tas ir plašāks redzējums un vērtīga pieredze.»

Dalībai ES Kaujas grupas Latvijas rotā zemessargi pieteikušies brīvprātīgi, būtiskākais atlases nosacījums bijis viņu veselības stāvoklis. «Visi, kuri veica medicīnas testus, tika pieņemti un varēja mācību laikā piedalīties rotas treniņos un apmācībā,» stāsta rotas komandieris majors Viktors Kareckis. Rotas komandieri savukārt atlasīti no profesionālā dienesta karavīru vidus.

ZS EK AC5Q9475-EditMācību process uzsākts aizvadītā gada novembrī.
Pēc majora V. Karecka domām, apmācības laikā vingrinājumi bijuši ļoti komplicēti. Zemessargi kursa laikā padziļināti apguvuši individuālās un kolektīvās darbības un sadarbības iemaņas, prasmi darboties ar speciālo aprīkojumu — ieročiem, transportu, sakaru tehniku, medicīnas aprīkojumu. Vispirms apgūts individuālās apmācības bloks, pēc tā sākusies kolektīvā apmācība, kuras rezultāti tika demonstrēti Ādažu poligonā. «Šeit mēs uzskatāmi varam redzēt, kā viņi ir iemācījušies savstarpējās sadarbības iemaņas un principus, kā sadarbojas dažādu jomu speciālisti, kā viņiem kopumā izdodas atvairīt pretinieka uzbrukumu un izpildīt uzdevumu. Pašlaik es droši varu teikt, ka būtu gatavs ar viņiem kopā doties kaujas uzdevumā,» atzīst majors V. Kareckis. Komandieri, kuri strādāja ar zemessargiem viņu apmācības laikā, uzskata, ka pašlaik rota ir pilnībā gatava pildīt izvirzīto uzdevumu — no pašas pirmās plānošanas līdz rezultātu analīzei un rezumēšanai, lai veiktu sagatavošanos jauna uzdevuma izpildei.

Apmācība nav bijusi viegla
«Nevarētu teikt, ka zemessargi šeit apguva kaut ko pilnīgi jaunu, precīzāk, tās bija padziļinātas zināšanas katrā jomā gan ieguldītā laika, gan grūtību, gan profesionālā izaicinājuma ziņā,» paskaidro ES Kaujas grupas Latvijas rotas komandieris majors V. Kareckis. Apmācības process bijis garāks, nekā ierasts ikdienā, sarežģītāks un arī fiziski smagāks. «Mācījāmies gan dienā, gan naktī. Bija stress, liela fiziskā slodze, aukstums. Tās ir lietas, ar ko jāmācās tikt galā.»

ZS EK AC5Q9384

Specifiskās zināšanas ES Kaujas grupas apmācības kursā arī pasniegtas ievērojami plašāk un dziļāk, līdz ar to iegūtās zināšanas ir krietni profesionālākas, atzīst zemessargi. Mācību laikā izaicinājums zemessargiem droši vien bija arī dzīve armijas režīmā. «Mācībās viņi visu laiku bija kopā, dzīvoja kazarmās, katra diena pagāja pēc noteikta laika grafika. Es pieļauju, ka tas bija grūtāk, jo zemessargiem lielākoties nav profesionālā dienesta pieredzes,» teic majors V. Kareckis. Visādā ziņā ieguvums no šā kursa ir ievērojami augstāks individuālās sagatavotības līmenis un sadarbības pieredze ar dažādiem spēku veidiem un citu valstu karavīriem — tas kompensē visu, ko nācies piedzīvot
apmācības laikā. «Parasti zemessargs gada laikā nesaņem tik intensīvu apmācību. Atgriežoties savās vienībās, viņi šīs zināšanas varēs integrēt savu biedru apmācībā,» secina rotas komandieris.

ZS EK AC5Q9501-EditKaprāle Brigita Gulbe ES Kaujas grupas Latvijas rotā ir sanitāre. Arī viņa atzīst, ka daudzi jautājumi apmācības laikā skatīti pamatīgāk nekā iepriekš. Kopumā apmācība bijusi interesanta un noderīga. Runājot par aizvadītās apmācības un gaidāmās dežūras ES Kaujas grupā savienošanu ar darbu un privāto dzīvi, viņa paskaidro: «Man ir palaimējies, ka man ir ļoti pretimnākoša darbavieta — liels paldies viņiem! Savukārt ģimenē — mans topošais vīrs arī strādā militārā jomā, līdz ar to uztver visu saprotoši, un mums nav problēmu šajā ziņā.»

ZS Ek eskg 128