Vācijas karavīri vingrinājumā «Operation Hazel» demonstrē sabiedroto klātbūtni

No 20. līdz 23. oktobrim Ādažu poligonā norisinājās vingrinājums «Operation Hazel», kura laikā tika trenēti uzbrukuma un aizsardzības uzdevumi ar kājnieku kaujas mašīnu «Marder» atbalstu.

Operation Hazel

Vingrinājuma uzdevums bija veicināt Vācijas un Latvijas bruņoto spēku sadarbību un savietojamību, tāpēc abās rotās bija gan vācu, gan latviešu karavīri, kas trenējās kopīgā dienesta uzdevumu izpildē.

Vingrinājumā piedalījās vairāk nekā 280 karavīru no Vācijas bruņoto spēku 37. mehanizētās brigādes un Sauszemes spēku kājnieku brigādes 1. kājnieku bataljona un Kaujas atbalsta bataljona, kā arī Nacionālās aizsardzības akadēmijas 5. kursa kadeti.

Operation Hazel

22. oktobrī mācību scenārija ietvaros viena no rotām veica uzbrukumu, lai ieņemtu Franču kurgānu un pēc tam virzītos tālāk, kamēr otra rota pildīja aizsardzības uzdevumu.

Operation Hazel «Mēs esam gandarīti par iespēju būt Latvijā, jo starptautiskā sadarbība ir lielisks veids, kā pilnveidot meistarību. Mūsu mehanizētā brigāde līdz šim ir sadarbojusies gan ar ASV, gan Lielbritānijas karavīriem, un tagad mums būs laba pieredze, sadarbojoties arī ar Latvijas bruņotajiem spēkiem,» sacīja pulkvežleitnants Mihaēls Dekers, Vācijas bruņoto spēku 37. mehanizētās brigādes 1. bataljona komandiera vietnieks.

Viņš atzina, ka sadarbība ar Latvijas Saus­- zemes spēku kājnieku brigādi ir bijusi ļoti laba un lielākais izaicinājums Ādažu poligonā bijusi vide — konkrēti, purvainie poligona apgabali, kuru dēļ arī kājnieku kaujas mašīnu «Marder» apkalpei un apkopes komandai bijis daudz darba, kas vienlaikus bijis labs treniņš.

Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadete, dižkareive Elīna Kukaine atzīst, ka šis ir bijis pirmais vingrinājums kopā ar mehanizēto vienību, tāpēc bijusi iespēja apgūt daudz ko jaunu, iemantot noderīgu pieredzi. Savukārt dižkareivis Uldis Majors uzsver, ka mehanizētās vienības pārākums par vieglajiem kājniekiem ir pārvietošanās ātrums.

Vācijas Bruņotie spēki ieradās Latvijā iniciatīvas «Persistent Presence» ietvaros, īstenojot sabiedroto spēku klātbūtni saskaņā ar NATO samitā Velsā pieņemtajiem lēmumiem par reģionālās drošības stiprināšanu alianses austrumu pierobežā.

Dānijas bruņotos spēkus Latvijā pārstāv vairāk nekā 160 karavīru no Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes, kas ieradušies Latvijā ar CV-90 kājnieku kaujas mašīnām.

Vācijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības vienība un aizsardzības pret masu iznīcināšanas līdzekļiem vienība bija ieradušās Latvijā jau augustā, lai septembrī piedalītos mācībās «Sudraba bulta».

Operation Hazel

Vizītes laikā Latvijā šā gada 14. aprīlī Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena, tiekoties ar aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, pārrunāja drošības situāciju reģionā un nepieciešamību nodrošināt ilgtermiņa sabiedroto klātbūtni Baltijas valstīs. Vācijas ministre apliecināja, ka Vācija gatavojas jau šogad uz dažādām mācībām nosūtīt karavīrus.

Sagatavojusi Daina Ozoliņa, AM Preses nodaļa.
Foto — Normunds Mežiņš.