Trapenē atdzimst Zemessardze

Diāna Selecka,
virsseržante, 2. ZSN sabiedrisko attiecību speciāliste.

Foto — D. Selecka.

27. jūnijā Apes novada Trapenes pagastā bija īpaša diena — 17 pagasta jaunieši bija pieņēmuši lēmumu papildināt Zemessardzes rindas. Zemessardzes 31. aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem bataljona svinīgā zvēresta došanas ceremonija norisinājās pie Trapenes pagasta nama.

Trape 12

«Mēs šodien esam ļoti gandarīti, saviļņoti un lepni par sava pagasta jauniešiem, jo 17 Zemessardzes kandidāti no pagasta, kurā ir 776 iedzīvotāji, — tas ir ļoti daudz. Jauniešiem tagad pavērsies iespējas pilnveidot sevi, labi pavadīt brīvo laiku un arī stiprināt valsts aizsardzību,» sacīja Trapenes pagasta pārvaldes vadītāja Irisa Popoviča. Kandidāti ir dažādu profesiju pārstāvji vecumā no 19 līdz 30 gadiem, tai skaitā automehāniķi, elektriķi, lauksaimnieki, kā arī skolēni un studenti. Pirms zvēresta došanas zemessargu kandidāti apguvuši ierindas mācību, kā arī guvuši ieskatu militārajā likumdošanā.

Zvēresta došanas ceremonijā piedalījās Zemessardzes štāba priekšnieks pulkvedis Imants Ziediņš, Zemessardzes 31. aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem bataljona komandieris pulkvežleitnants Māris Simsons, jaunsargi, Zemessardzes veterāni, kā arī Trapenes pagasta vadība un iedzīvotāji. Pulkvežleitnants Māris Simsons uzsvēra, ka jaunie zemessargi ir izdarījuši nozīmīgu izvēli, lai stiprinātu valsts drošību: «Valsts drošība — tas nav mistisks veidojums, tā ir katra iedzīvotāja attieksme pret valsti, tā ir drosme darīt. Neviens cits mūsu vietā mūsu darbus nedarīs.»

Jaunie zemessargi pastāstīja, ka izvēli stāties Zemessardzes rindās noteikuši dažādi apsvērumi. Trapenietis Uģis Fišers: «Esmu latvietis, savas valsts patriots, tāpēc stājos Zemessardzē. Protams, vēlos iegūt arī jaunu pieredzi.» Savukārt Krišjānis Buholters vēlas pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku. «Gribu iegūt jaunas zināšanas, uzlabot fizisko formu. Domāju, tas būs interesanti.»

Trape 16

Zemessardzes veterāni atceras, ka savulaik Trapenē bija daudz zemessargu — vismaz 30 cilvēki, bet pēc reorganizācijas 2003. gadā un Zemessardzes 24. bataljona apvienošanas ar ZS 31. bataljonu zemessargu aktivitāte mazinājusies. Bijušais ZS 24. bataljona štāba priekšnieks atv. virsniekvietnieks Juris Ločs uzskata: «Domāju, ka tagad Trapenē sāksies Zemessardzes atdzimšana. Pirms 20 gadiem zemessargi bija šo jauniešu tēvi un vectēvi, tagad stafeti pārņem jaunieši.»

Zemessardzes 31. kājnieku bataljons ir dibināts 1991. gada decembrī Balvos. 2003. gadā tas tika apvienots ar Alūksnes 24. kājnieku bataljonu, līdz ar to bataljona atbildības teritorija aptver gan Balvu, gan Alūksnes novadu. 2005. gada janvārī bataljonam tika pievienota Aizsardzības pret masveida iznīcināšanas ieročiem (AMII) rota un bataljons tika reorganizēts un nosaukts par Zemessardzes 31. AMII bataljonu.

Bataljonam ir divi galvenie uzdevumi. Tas sniedz aizsardzības no masu iznīcināšanas ieročiem atbalstu citām NBS vienībām gan apmācību, gan operāciju jomā, kā arī pilda Zemessardzes vispārējās funkcijas savā atbildības teritorijā. Bataljons ir vienīgā NBS vienība, kas darbojas aizsardzības no masu iznīcināšanas ieročiem jomā.