«Saber Strike 2014»

Taivo Trams

Foto —  Gatis Dieziņš.

No 9. līdz 20. jūnijam trijās Baltijas valstīs un Vācijā norisinās ASV Eiropas spēku vadītās ikgadējās starptautiskās militārās mācības «Saber Strike 2014». Mācību aktivitātes Nacionālo bruņoto spēku bāzē Ādažos ir pulcējušas līdz šim Latvijā neredzēti daudz NATO dalībvalstu karavīru un dažādu militāro tehniku. Viesu dienā, 12. jūnijā, interesentiem bija iespēja gan tuvāk iepazīt mācībās izmantojamo tehniku, gan pavērot to norisi.

Šogad «Saber Strike» uzņemošā valsts ir Latvija, turklāt vienlaikus ar šīm mācībām notiek arī Latvijas vadītās Baltijas valstu uzņemošās valsts atbalsta mācības «Baltic Host 2014» un Jūras spēku mācības «BALTOPS 2014». «Saber Strike» šogad ir īpaši daudz dalībnieku — mācību rīkotāji atzīst, ka pat bijuši nedaudz pārsteigti par tādu dalībvalstu interesi. Kopumā mācībās piedalās gandrīz 5000 karavīru no ASV, Kanādas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Norvēģijas, Lietuvas, Igaunijas, un, protams, no Latvijas. Mācību aktivitātēs tiek izmantotas aptuveni 800 dažādas tehnikas vienības.

Viesu diena sākās ar ASV 173. kājnieku brigādes, kā arī Kanādas un Latvijas karavīru desantēšanās operāciju no ASV Gaisa spēku lidmašīnas C-130. Lai gan varēja traucēt zemie mākoņi un salīdzinoši sliktā redzamība, vingrinājums norisinājās bez problēmām, un tajā iesaistītie karavīri visumā atzinīgi novērtēja lēcienā izmantotos izpletņus. Šāda tipa izpletņi tiek izmantoti ASV armijā lēcieniem no salīdzinoši neliela augstuma mierīgos laika apstākļos, un to manevrēšanas spēja nav tik augsta kā desanta izpletņiem.

Mūsu karavīriem ar šādiem izpletņiem nācās lēkt pirmo reizi, tāpat pirmo reizi notika lēcieni no C-130. Leitnants Artūrs Čerņaks atzīst, ka būtisku atšķirību tomēr nav un nedaudz citādā tehnoloģija un lēciena metode ir viegli apgūstama. Viņam šis bijis desmitais lēciens, atšķirīga bijusi arī vieta, no kuras tika izdarīts lēciens. «Līdz šim esmu lēcis no An-2, kur ir daudz mazāk vietas, arī ātrums ir jūtami mazāks.»

Runājot par sadarbību ar citvalstu kolēģiem, A. Čerņaks uzsver, ka viss norit ļoti profesionālā līmenī — amerikāņi vairāk uzraugot un mācot, savukārt kanādieši, tāpat kā mūsu karavīri, lielākoties vēro un apgūst jauno.

Pēc lēciena tā dalībnieki apmainījās ar izpletņlēcēju krūšu nozīmītēm, kas ir savdabīga kvalitātes zīme, jo lēciens, kurā piedalās dažādu valstu karavīri, apliecina tā dalībnieku augsto profesionalitāti.

Viesu dienas apmeklētājiem bija iespēja apskatīt Ādažu bāzē renovēto operacionālo priekšposteni un daļu no mācībās «Saber Strike» izmantojamās tehnikas, tostarp bezpilota lidaparātu, kājnieku atbalsta mašīnu «Bradley», bruņumašīnas SISU un «Stryker», prettanku ieroču sistēmu «Javelin» un citus bruņojuma veidus.

«Saber Strike 2014» viesu dienā Ādažos piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, ASV Eiropas spēku komandieris ģenerālleitnants Donalds M. Kempbels, ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala un abi mācību vadītāji brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš un brigādes ģenerālmajors Marks Makvīns.