Rīgā atklāts jauns piemineklis

Rīgas ainava kļuvusi par vienu piemiņas vietu bagātāka — šā gada 12. aprīlī Klusajā dārzā, klātesot iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim, NBS komandierim ģenerālleitnantam Raimondam Graubem un Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam, ar militāru godu atklāja pieminekli Afganistānas karā kritušajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Padomju Savienības bruņoto spēku invāzija Afganistānā notika no 1979. gada līdz 1989. gadam, un šajā militārajā konfliktā pret savu gribu tika iesaistīti arī daudzi padomju okupētās Latvijas iedzīvotāji — padomju armijā iesauktie obligātā militārā dienesta karavīri, kā arī Latvijas izcelsmes bijušās PSRS armijas virsnieki. Kopā šajā karā tika iesaistīti 3640 Latvijas iedzīvotāji, no tiem 51 cilvēks krita, viens pazuda bez vēsts, Afganistānā karojošo vidū bija daudz ievainoto un sakropļoto. Daudzi Afganistānas kara veterāni vēlāk piedalījās 1991. gada janvāra barikādēs, kā arī bija aktīvi atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības spēku veidotāji.

Pieminekļa idejas iniciators ir Latvijā dzīvojošo Afganistānas kara un citu militāro konfliktu veterānu asociācijas valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts, atvaļināts Nacionālo bruņoto spēku virsnieks Gunārs Rusiņš. Asociācija ir dibināta 1998. gadā, tā ir nepolitiska, sabiedriska organizācija, kuras darbības galvenais mērķis ir sniegt palīdzību tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas cietuši minētajā militārajā konfliktā Afganistānā un citos pēc 1945. gada notikušajos dažāda mēroga militārajos konfliktos, kuros, būdami PSRS karaspēka rindās, piedalījušies Latvijas iedzīvotāji. Asociācijas vadība cer, ka ar laiku par šīs organizācijas biedriem varētu kļūt arī NBS karavīri, kuri piedalījušies dažādās miera uzturēšanas misijās.

Pieminekļa idejas realizācija sāka īstenoties 2010. gadā, kad par asociācijas vadītāju ievēlēja G. Rusiņu. Piemineklis veidots no Latvijas laukakmens. Kā pastāstīja G. Rusiņš, piemineklim piemērotais 30 tonnu akmens noskatīts kādā karjerā Pļaviņu apkārtnē. Pieminekļa apstrādi pēc G. Rusiņa skicēm veicis Jēkabpils akmeņkalis Artis Leončiks. Šajā akmenī uz stilizētas Afganistānas kalnu ainavas fona izkaltas divas rokas, kas katra tur savu sirds pusi, vienu dzīvu, otru mirušu, un uz leju pavērsts zobens — kara beigu simbols. Pieminekļa pakājē izveidota atvērta grāmata no melna marmora, kurā iekalti šajā karā kritušo Latvijas iedzīvotāju vārdi. Piemiņas grāmatu veidojis akmens apstrādes uzņēmums «Kantiņi». Pieminekļa pamatos ir ievietotas kapsulas ar zemi no šajā karā kritušo Latvijas piederīgo atdusas vietām un zemi, kas tika atvesta no Afganistānas. Kapsulā ir ievietots arī pieminekļa veidotāju vēstījums nākamajām paaudzēm.

Pieminekļa atklāšanas pasākumā pulcējās ap 200 cilvēku. Pasākumu kuplināja NBS orķestris un NBS karavīru godasardze.

Sagatavojis Juris Ciganovs.
Foto — Gatis Dieziņš.