Rēzekne svin pilsētas atbrīvošanas no lieliniekiem 96. gadadienu

Diāna Selecka,
2. Zemessardzes novada sabiedrisko attiecību speciāliste.

Foto — Diāna Selecka un Karina Makarenko, «Gors».

21. janvārī Rēzeknē notika pasākumi par godu Latgales atbrīvošanai no lielinie­kiem 1920. gadā, kas sākās  ar piemiņas brīdi pie obeliska Latgales atbrīvošanas kaujās kritu­šajiem karavīriem Miera ielas kapos.

Diana IMG_2765

Klātesošos uzrunāja Zemessardzes 32. kājnieku bataljona komandieris majors Jānis Ritenis, kas atgādināja, cik būtiski atcerēties nozīmīgus vēstures mirkļus. «Tās bija kaujas, kas nesa brīvību Latvijai, tāpēc svarīgi tās pieminēt. Atcerēsimies arī kritušos karavīrus, jo svarīgākais ir cilvēks! Šie karavīri atdeva vērtīgāko — savu dzīvību, lai Latvija būtu brīva.»

Uzrunājot klātesošos, Rēzeknes—Aglo­-nas diecēzes bīskaps Jānis Bulis uzsvēra, ka mūsdienās jauniešiem ir daudz ko mācīties gan no barikāžu dalībniekiem, gan no Rēzeknes atbrīvotājiem, kuri nežēloja pat savu dzīvību, lai mums būtu brīva Latvija. «Mūsu tautas ļaudis pagājušajā gadsimtā parādīja izcilu patriotismu. Arī mums šodien, visu tautību cilvēkiem, ņemot no viņiem piemēru, jābūt mūsu valsts, mūsu zemes Latvijas patriotiem.»

Rēzeknes pilsētas domes deputāts Jānis Krišāns atzīmēja Latgales atbrīvošanas nozīmīgumu Latvijas mērogā: «21. janvāris kalendāros atzīmēts kā mūsu pilsētas at­brīvošanas diena, un tieši pēc mūsu pilsētas atbrīvošanas jau varēja nojaust, kādas būs robežas mūsu nākamajai valstij. Mūsu Latvija ir maziņa valsts, un visām lielajām valstīm un varām vienmēr būs izaicinājums mazās valstis pakļaut savai ietekmei, tāpēc mums ir svarīgi zināt savu pagātni, atcerēties to ne tikai svētku dienās, bet arī ikdienā.»

Pasākums turpinājās reģionālajā koncert­- zālē — Latgales vēstniecībā «Gors», kur foajē bija apskatāma Zemessardzes ieroču un ekipējumu izstāde. Savu aprīkojumu demonstrēja  arī Nesprāgušās munīcijas iznīcināšanas vada speciālisti. Tā kā šogad Zemessardzei ir dots jauns uzdevums — tā tiek iesaistīta karavīru rekrutēšanā, visiem interesentiem bija iespēja iegūt informāciju par dienestu Nacionālajos bruņo­tajos spēkos, kā arī izpildīt pieteikuma anketas. Pasākumā  piedalījās liels skaits jauniešu — jaunsargi, Rēzeknes pilsētas izglītības ie­stāžu skolēni, un visiem bija liela interese par izstādi, arī par iespējām saņemt infor­māciju par dienestu.

Pasākuma turpinājumā klātesošie tikās ar dokumentālās filmas «Četros no rīta mežā» režisoru Ati Klimoviču, kā arī vienu no filmas varoņiem — rēzeknieti, Zemessardzes 32. kājnieku bataljona zemessardzi Gunitu Kučāni.

Atis Klimovičs pastāstīja, ka jau 20 gadus dodas pie bruņoto spēku karavīriem. Dokumentālā filma «Četros no rīta mežā» stāsta par Latvijas karavīriem un zemes­sargiem, tā rāda 2015. gada Latviju, ikdienu, sadzīvi un vērtības, kas filmas varoņiem šķiet aizsargāšanas vērtas.

Diana IMG_9938

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra «Zeimuļs» mazpulku vadītāja Dzintra Gribuste pēc filmas noskatīšanās sacīja: «Man ļoti patika filma, tādas ir jārāda skolās, īpaši vecāko klašu skolēniem, kad mēs runājam par patriotismu.»

Rēzeknes atbrīvošana no lieliniekiem tiek atzīmēta jau gandrīz 20 gadus, šo tradīciju aizsāka Zemessardze. Tradicionāli organizē­šanā iesaistās Rēzeknes pilsētas dome, Valsts robežsardzes koledža, Valsts policija, Jaun­sardze, pilsētas izglītības iestādes, apvienība «Daugavas vanagi». «Daugavas vanagu» Rēzeknes apvienības priekšsēdis Gunārs Spodris, vērtēdams ikgadējo pasākumu, sacīja: «Ļoti labs pasākums, bez lielas pom­pozitātes, labs un sirsnīgs!»