Pludmales, kur notika desantēšanās, kandidē uz iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā

Ērlings Eikli

Foto — Forsvarets forum/Christan Noersteboe.

Piemiņas pasākumi par godu 70. gadadienai kopš sabiedroto spēku desanta
Katru gadu Normandijā notiek tūkstošiem pasākumu, kas veltīti «D-dienas» jeb operācijas sākuma dienas un tās dalībnieku atcerei. Šis gads bija patiešām īpašs. Nekad iepriekš tik daudzi valdību vadītāji nebija piedalījušies svinībās. 6. jūnijā, desanta izcelšanās datumā, 18 valdību vadītāji tikās, lai atzīmētu 70. gadadienu kopš sabiedroto spēku desanta. 1000 Otrā pasaules kara veterānu no vairākām valstīm bija uzaicināti uz grandiozām oficiālām svinībām, kas notika «Ouistreham», pludmalē ar segvārdu «Sword», kur 1944. gadā ar kauju desantējās britu spēki.

Svinības sākās vienu dienu agrāk un turpināsies līdz 21. augustam. Šī gadadiena būs starptautiskas vērošanas un domu apmaiņas laiks, un, iespējams, pēdējā desmitgades jubileja, kas notiek tā laika nozīmīgo notikumu liecinieku klātbūtnē.

Gadadiena ir iespēja apmainīties ar atmiņām un dalīties tajās pamatvērtībās, kuru dēļ tik daudzi jaunekļi vēlējās atdot dzīvību, — miers, brīvība, brālība, cilvēces gods un cieņa.

Nacionālās ceremonijas
Dalībvalstīm bija gan savas ceremonijas, gan svinības kopā ar uzņemošo valsti. Norvēģija veidoja krasta marķējumus zonās «Villon-les-Buissons, «Hermanville» un nelielajā Senklemānas ciematā. Karalis Haralds V un premjerministre Erna Sūlberga apmeklēja pirmās divas. Ceremonija iepretim nelielai senai baznīcai Senklemānā kļuva par neparasti skaistu un aizraujošu piedzīvojumu. Savā uzrunā kapteinis (N) Torbjērns Eidals teica:
«Pirms 70 gadiem pulksten piecos no rīta propellerlidmašīnu rūkoņas piepildītā krēslā bezpalīdzīgi krita kāds «Lancaster» bumbvedējs, gandrīz ietriecoties šajā baznīcā un nogāžoties tīrumā tikai 300 jardus no vietas, kur mēs tagad stāvam. Bumbvedējs tikai dažas minūtes iepriekš bija nometis bumbas uz ienaidnieka pozīcijām «Pointe du Hoc», apmēram piecas jūdzes uz ziemeļiem no mums. Tūlīt pēc tam šī lidmašīna un eskadriļas komandiera lidmašīna tika pakļauta ienaidnieka iznīcinātāja ložu krusai, un tās abas tika zaudētas, kamēr eskadriļas atlikušās 16 lidmašīnas atgriezās bez zaudējumiem. 97. eskadriļa un šīs lidmašīnas bija pašas pirmās, kas sagatavoja placdarmu karavīru triecienviļņiem 90 minūtes vēlāk — 6. jūnijā plkst. 6.30 — «D-dienas Hstundā». Septiņi braši sašautā «Lancaster» apkalpes locekļi gāja bojā, no tiem pieci norvēģi, viens kanādietis un viens brits. Šos drosmīgos lidotājus mēs šodien godinām, atklājot viņiem pieminekli.»

Ceremonijā piedalījās trīs norvēģu «Spitfire» piloti, kuri veica lidojumus virs pludmalēm toreiz, pirms 70 gadiem, arī Norvēģijas Bruņoto spēku virspavēlnieks, admirālis Hokons Brūns-Hansens. Ceremonijā piedalījās arī Norvēģijas karaļa gvardes Slēgtās ierindas mācību un ceremoniju vads. Karaliskās gvardes izpildītajam taures signālam izskanot, katrs no klātesošajiem pēkšņi izdzirdēja ļoti īpatnējo Otrā pasaules kara četru motoru bumbvedēja «Lancaster» rūkoņu — iesākumā nedrošu un tad pakāpeniski aizvien spēcīgāku, līdz tā izlauzās no ēku aizsega. Un tad zemā lidojumā virs ļaužu grupas, kas bija pulcējusies iepretim vecajai baznīcai, parādījās pasaulē vienīgais «Lancaster», kas joprojām spēj lidot, godinot to septiņu vīru piemiņu, kuri pirms 70 gadiem gāja bojā cīņā par brīvību. Šis mirklis likās kā burvestība, un neviens no klātesošajiem nekad neaizmirsīs aizkustinošo piedzīvojumu.

Kandidātes iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Lejasnormandijas reģions aicina ikvienu atbalstīt ierosinājumu iekļaut pludmales, kur notika desantēšanās, Pasaules mantojuma sarakstā, izmantojot vietni www.liberte-normandie.com.

Reģions cer, ka 2014. gads būs kandidatūru izvirzīšanai labvēlīgs, un pieteikums šim ierosinājumam tiks iesniegts notikuma piemiņas gada laikā. Vairāk nekā pieci miljoni cilvēku ik gadu apmeklē «D-dienas» norises vietas, proti, piecas pludmales, kurām tika doti kodēti nosaukumi — «Utah»«Omaha», «Gold», «Sword» un «Juno».

Šīs piemiņas vietas, ko apmeklē tūristi, simbolizē cilvēces pamatvērtības — mieru, brīvību un spēju izlīgt. Ikviens atceras, kā Žaks Širaks sarokojās ar Gerhardu Šrēderu Kānas muzeja memoriālā 2004. gada 6. jūnijā.

Kopš tā laika «D-dienas» pludmales ir kalpojušas par jaunatnes pulcēšanās vietu miera un piemiņas pasākumos, apliecinot izlīgumu un draudzību starp Franciju un Vāciju.

«Mūsu kandidatūra uzrunā visu pasauli, jo visa pasaule ierodas uz šīm pludmalēm. Tiesa, tajās jūtamas Otrā pasaules kara rētas, bet tās ir vienas no nedaudzajām vietām, kur drūmās atmiņas par konfliktu ir remdētas. Tās simbolizē mieru un izlīgumu starp bijušajiem ienaidniekiem,» pauda Lejasnormandijas reģiona prezidents Lorāns Bovuā.

Vislielākais jūras desants
«D-dienas» uzbrukums bija vērienīgākā jūras desantoperācija un lielākā militārā kampaņa, kādu pasaule jebkad bija pieredzējusi.

Normandijā izcēlās vairāk nekā 150 000 sabiedroto spēku karavīru (no tiem amerikāņi (arī gaisa desants) «Omaha» un «Utah» pludmalēs — 73 000, briti (arī gaisa desants) «Gold» un «Sword» pludmalēs — 61 715, kā arī 21 400 kanādieši — «Juno» pludmalē). Gaisa desanta spēkos (iekļauti iepriekšminētajos skaitļos) bija 23 400 karavīri.

Izsēšanos atbalstīja 11 590 lidmašīnas, un sabiedroto spēku lidmašīnu veikto izlidojumu skaits bija gandrīz 14 674. No visām lidmašīnām 127 tika zaudētas.

Uz jūras operācijā «Neptūns» bija iekļauti apmēram 7000 flotes kuģi, 1213 kaujas kuģi, 4126 desantkuģi un desanta transportkuģi, 736 palīgkuģi un 864 tirdzniecības kuģi. Jūras operācijā «Neptūns» iekļautais personālsastāvs — gandrīz 200 000.

Līdz 11. jūnijam pludmalēs bija desantējušies 326 547 karavīri, izcelti 54 186 transportlīdzekļi un 104 428 tonnas apgādes līdzekļu.

«Utah» — segvārds vistālāk uz rietumiem izvirzītajai pludmalei starp «Pouppeville» un «La Madeleine», 3 jūdzes gara; ASV 1. armijas 7. korpuss. Kaujas zaudējumi šeit bija visniecīgākie no visām desantēšanās vietām — no 23 000 karavīru 197 tika nogalināti vai ievainoti.

«Omaha» — segvārds pludmalei starp «Sainte-Honorine-des-Pertes» un «Viervillesur-Mer», 6 jūdzes gara. Amerikāņi zaudēja 2400 karavīrus. 34 000 sabiedroto spēku karavīru bija izsēdušies līdz ar nakts iestāšanos.

«Gold» — segvārds pludmalei no «Longues-sur-Mer» līdz «La Riviere», 5 jūdzes gara un ietver «Arromanches», kur tika izveidota «Mulberry» osta. Līdz ar nakts iestāšanos šeit bija izsēdušies 25 000 britu karavīru; britu zaudējumi — 400 karavīri.

«Juno» — segvārds pludmalei, kas aptvēra abas «Courseulles-sur-Mer» ostas puses no «La Riviere» līdz «Saint-Aubin-sur-Mer», 6 jūdzes gara. «Juno» izsēdās 21 400 kanādiešu un britu karavīri. Zaudējumi — 1200 vīri.

«Sword» — segvārds pludmalei, kas stiepās 5 jūdžu garumā no «Saint-Aubinsur-Mer» līdz «Ouistreham», pie Ornas upes grīvas. Šeit izsēdās 29 000 britu karavīru kopā ar franču un britu desantniekiem. Briti zaudēja 630 karavīrus.

Tulkojis Andrejs Līcis.