Pirmā Latvijas Jaunsardzes spartakiāde Gulbenē

Vineta Žilinska,
Jaunsardzes un informācijas centra
sabiedrisko attiecību speciāliste.

Foto — Normunds Mežiņš.

Jaunsardzes un informācijas centrs sadarbībā ar Gulbenes novada domi šogad aizsāka jaunu tradīciju, no 19. līdz 21. jūnijam Gulbenē organizējot I Latvijas Jaunsardzes spartakiādi. Spartakiādē piedalījās 398 jaunsargi vecumā no 12 līdz 19 gadiem, kuri 2015./2016. mācību gadā kārtoja vispārējās fiziskās sagatavotības testu. Spartakiādes mērķis — veicināt fiziskās sagatavotības un sporta attīstību Jaunsardzē, noskaidrot labākās komandas un sportistus no jaunsargu vidus.

Jaunsardzes un informācijas centra direktors Druvis Kleins, uzrunājot spartakiādes dalībniekus, uzsvēra, ka neatkarīgi no tā, kādu vietu spartakiādē iegūs katrs jaunsargs, ikviens varēs lepoties ar titulu «Pirmās Latvijas Jaunsardzes spartakiādes dalībnieks».
Jaunsardzes un informācijas centra direktors Druvis Kleins, uzrunājot spartakiādes dalībniekus, uzsvēra, ka neatkarīgi no tā, kādu vietu spartakiādē iegūs katrs jaunsargs, ikviens varēs lepoties ar titulu «Pirmās Latvijas Jaunsardzes spartakiādes dalībnieks».

19. jūnijā norisinājās spartakiādes atklāšanas ceremonija. Spartakiādes dalībnieki, viesi un gulbenieši, Gulbenes mūzikas skolas pūtēju orķestrim spēlējot, devās uz pieminekli par Latvijas brīvību kritušajiem Gulbenes draudzes locekļiem, kur notika spartakiādes atklāšana.

Svinīgo ceremoniju ar savu klātbūtni pagodināja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Gulbenes novada domes priekš­sēdētājs Andris Apinītis un Jaunsardzes un informācijas centra direktors Druvis Kleins.

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kas ir Jaunsardzes patrons, uzrunāja pasākuma dalībniekus apsveikuma vēstulē: «Sportam ir jābūt vienai no mūsu dzīves pamatvērtībām. Regulāra nodarbošanās ar sportu palīdz nodzīvot veselīgu mūžu, saglabāt dzīvesprieku un sasniegt mērķus. Tieši sports ir tas, kas prasa milzum daudz apņēmības, aizrautības, pašdisciplīnas un centības un tādējādi palīdz iegūt ne tikai fizisko rūdījumu, bet arī izkopj raksturu un spēju sadarboties ar citiem.»

JS spartakiade

Aizsardzības ministrs Raimonds Berg­manis, sveicot spartakiādes dalībniekus, norādīja, ka ir likumsakarīgi, ka pirmā Jaun­- sardzes spartakiāde notiek tieši Gulbenes novadā, jo Litenes pagastā atrodas nozīmīga vieta Latvijas armijas vēsturē — Latvijas armijas nometnes vieta un Latvijas armijas karavīru piemiņas vieta «Sāpju siena», kas godina 1941. gadā nogalināto un deportēto Latvijas armijas virsnieku piemiņu.

«Ar Gulbeni Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem saistās daudz vēsturisku atmiņu. Pavisam nesen Litenē pieminējām mūsu virsniekus, kurus okupācijas vara nogalināja visnekrietnākajā — karavīra necienīgā veidā. Viņi nebūtu nobijušies no atklātas kaujas pret jebkuru pārspēku, bet diemžēl tāda ir mūsu tautas vēsture, no kuras der mācīties un kuru nedrīkst aizmirst.

Tieši tādēļ Latvijā plašumā vēršas Jaunsardzes kustība. Tieši tādēļ Aizsardzības ministrija tās attīstībai atvēl tik daudz līdzekļu un praktiska atbalsta, jo Jaunsardze audzina savas zemes patriotus. Jaunsardzē līdzās pirmajām militārajām iemaņām jūs apgūstat visu to, kas nepieciešams jaunam un erudītam cilvēkam, kurš mīl savu valsti un vēlas to padarīt labāku, veiksmīgāku, skaistāku!» sacīja ministrs.

«Es ticu, ka jūsu vidū ir ne tikai nākamie karavīri, bet arī skolotāji, ārsti, ministri un lauksaimnieki. Es ticu, ka Jaunsardzē apgūtais un iegūtais vairos jūsu pārliecību par to, ka tikai mēs paši — savas zemes saimnieki — esam atbildīgi par tās nākotni, dzīvojot mierā un saticībā ar visiem, kas jūtas patiesi piederīgi Latvijai, un neļaujot nevienam izjaukt šo mieru. Es ticu, ka mēs nenobītos arī tad, ja nāktos aizstāvēt šo zemi, un ceru, ka tāds brīdis nepienāks.

Es novēlu, lai šī spartakiāde kļūst par jaunu impulsu Jaunsardzes kustības popularitātei visā Latvijā, lai jūsu rindas aug, lai paplašinās draugu loks, lai daudz jaunu uzvaru un sasniegumu!»

JS spartakiade

Spartakiāde turpinājās divas dienas,  jaunsargiem piedaloties vispārējās fiziskās sagatavotības testos un sporta spēlēs.

Vispārējās fiziskās sagatavotības testi sastāvēja no piecām disciplīnām — bumbiņas/granātas mešana, pievilkšanās kārienā/ roku saliekšana un iztaisnošana balstā guļus, 60/100 m sprints, ķermeņa augšdaļas pacelšana un nolaišana, guļot uz muguras, un krosa skrējiens 1500/2000/3000 m.
Disciplīnas tika pielāgotas atbilstoši vecu­ma grupām.

JS spartakiade

Jaunsardzes un informācijas centra sporta metodiķis Gatis Berdinskis atzina, ka, ņemot vērā vispārējās fiziskās sagatavotības testu rezultātus, jaunsargu fiziskā sagatavotība vērtējama kā laba. Meitenēm vislabākie rezultāti tika sasniegti bumbiņas mešanā, roku saliekšanā un iztaisnošanā balstā guļus, bet labākus rezultātus gribētos sagaidīt krosa skrējienā. Zēniem labākie sasniegumi bija ķermeņa augšdaļas pacelšanā un nolaišanā, guļot uz muguras, bet rezultāti jāuzlabo krosa skrējienā, arī pievilkšanās kārienā prasa papildu treniņus.

Pirmo reizi Jaunsardzes vēsturē, kārtojot vispārējās fiziskās sagatavotības testus, jaunsargi varēja iegūt nozīmītes — lai saņemtu bronzas nozīmīti, jaunsargam bija jāsakrāj vismaz 34 punkti, sudraba nozīmītei 40 punkti, zelta nozīmītei 45 punkti no 50 iespējamiem. Katrā no pieciem vingrinājumiem maksimāli iegūstamais punktu skaits bija desmit.

JS spartakiade

Kopvērtējumā jaunsargi vecuma grupā no 12 līdz 13 gadiem (I līmenis) saņēma 39 nozīmītes: 29 bronzas, 8 sudraba un 2 zelta. Vecuma grupā no 14 līdz 16 gadiem (II līmenis) — 116 nozīmītes, no tām 49 bronzas, 28 sudraba un 39 zelta nozīmītes. III līmenī (17—19 gadi) tika nopelnītas 36 nozīmītes: 28 bronzas, 6 sudraba un 2 zelta.

Sporta spēlēs jaunsargi sacentās sešos sporta veidos: strītbolā (zēniem, meitenēm), pludmales volejbolā, minifutbolā, orientēšanās disciplīnā, vasaras biatlonā un spēka un izturības stafetē. No visām vecuma grupām sporta spēlēs piedalījās 71 jaunsargu komanda. Šīs komandas cīnījās katra savā sporta veidā, lai krātu punktus kopvērtējumam. Ar ceļojošo kausu tika apbalvots novads, kas kopvērtējumā bija ieguvis visvairāk punktu.

JS spartakiade

Pirmajā Jaunsardzes spartakiādē uzvaru izcīnīja un ceļojošo kausu ieguva Jaunsardzes 2. novada nodaļas komanda, otrajā vietā ierindojās 1. novada nodaļas komanda, trešajā vietā atstājot 3. novada nodaļas komandu.

JS spartakiade

Vērtējot Jaunsardzes spartakiādi, Ansis Strazdiņš, Jaunsardzes un informācijas centra Jaunsardzes departamenta direktors, uzsvera: «Laikā, kad vairumam Latvijas bērnu un jauniešu nav viegli pieejamas sporta bāzes, Jaunsardze savu iespēju robežās atbalsta katra jaunsarga vēlmi atrast sev tīkamo sporta veidu un trenēties. Sportošanas kulminācija ir pirmā jaunsargu spartakiāde, uz kuru ieradušies labākie jaunsargi — sportisti. Tā ir jauna tradīcija, un es ceru, ka sports ieņems arvien nozīmīgāku vietu jaunsargu dzīvē.»

JD vel

Linards Lauskinieks, 301. Balvu jaunsargu vienības jaunsargs, par saviem iespaidiem spartakiādē sacīja: «Man patika, kā viss bija noorganizēts. Bija garšīgs ēdiens, bet arī daudz sportošanas, tāpēc šķita, ka porcijas ir par mazu. Pēc traumas bija grūti noskriet 3 km krosu. Šoreiz dabūju «bronzu», nākamajā gadā noteikti būšu atkal un tēmēšu uz zeltu. Vajag patrenēties un uzlabot rezultātus tajās disciplīnās, ar ko ikdienā nenodarbojos. Esmu Jaunsardzē no 7. klases, kopā pieci gadi. Jaunsardzē gāja gan brālis, gan abas māsas, arī vecāki ir ieinteresēti militārajā jomā, jaunsargu instruktors ir ģimenes draugs, tāpēc izvēle bija viegla un paš­- saprotama.»

Selva Tetere, 205. Vecpiebalgas jaunsargu vienības jaunsardze: «Spartakiādē visas aktivitātes bija interesantas, viss pareizi sakārtots un salikts pa vietām, varēja kārtīgi izsportoties. No visiem pārbaudījumiem visgrūtāk gāja ar normatīvu kārtošanu. Visvairāk patika komandas sadarbība, savukārt agrā celšanās bija sarežģīta, nācās piespiesties un morāli saņemties. Nākamajā gadā ļoti labprāt atkal piedalīšos un citiem ieteikšu.»

Baiba Berso, 415. Liepājas jaunsargu vienības jaunsardze: «Patika dažādas fiziskās aktivitātes, sastapt jaunus draugus, pārbaudīt sevi un savu iespēju robežas. Visgrūtākais bija no rītiem piecelties plkst. 7.00 un skriet uz rīta rosmi.  Nopelnīju bronzas nozīmīti. Vislabāk padevās bumbiņas mešana un «presīte».»

Arnis Mucenieks, 407. Saldus jaunsargu vienības jaunsargs: «Spartakiādē patika tas, ka bija daudz fizisko normatīvu, daudz jāvelkas pie stieņa, jāsporto. Varēja iegūt daudz jaunu draugu, un lieliskā saliedētības sajūta mūs visus vienoja. Vislabāk man patika un padevās vilkšanās pie stieņa, izcīnīju bronzas nozīmīti. Vissarežģītākais bija kross pa mežu sutoņā, bija smagi elpot, bija grūti, bet es cīnījos…»

Betija Glāzniece, 207. Jaungulbenes jaunsargu vienības jaunsardze: «Patika cilvēki, stafetes, visgrūtākais bija pumpēšanās. Izcīnījām 1. vietu volejbolā, vakar nopelnīju zelta nozīmīti. Brīvajā laikā spēlējām «kartupeļus», arī diskotēkas laikā, laikam jau šī spēle bija vispopulārākais brīvā laika pavadīšanas veids spartakiādē. Jaunsardzē esmu tāpēc, ka patīk sports un visas nodarbes, kas ir Jaunsardzē.»