Piemineklis kritušajiem karavīriem Ādažos

Taivo Trams

Foto — Gatis Dieziņš.

21. martā jau ilgāku laiku lolotā ideja par pieminekli mūsdienās kritušajiem karavīriem sāka iegūt taustāmu veidolu — Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Sauszemes spēku kājnieku brigādes bāzē Ādažos tika likti pamati šai piemiņas vietai, tajos ievietojot arī kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Pieminekļa pamatos tiek ievietota kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Kā zināms, piemineklis mūsdienās kritušajiem karavīriem līdzīgi kā savulaik Brīvības piemineklis top par brīvprātīgi sa­- ziedotiem līdzekļiem. Pieminekļa pamatu likšanas pasākumā aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un citi klātesošie sirsnīgi pateicās visiem ziedotājiem, kuri ar saviem līdzekļiem ir atbalstījuši pieminekļa tapšanu un tuvinājuši dienu, kad šo memoriālu varēs atklāt.

NBS komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube pieminēja nostāstu par 14. gs. izcilā karavadoņa Tamerlana karavīriem, kuri, dodoties karagājienā, atstājuši uz lauka katrs pa akmenim. Atgriežoties savukārt katrs paņēmis pa akmenim. Tas, kas palicis uz lauka, arī bijis piemineklis kritušajiem. «Diemžēl arī mums ir savi uz lauka palikušie akmeņi. Tāds ir karavīra liktenis, tāds ir mūsu uzdevums — aizstāvēt šo valsti un darīt savu darbu, ko mēs visi labprātīgi esam izvēlējušies. Šim piemineklim, kas tagad beidzot sāk tapt, ir ļoti simboliska nozīme. Mēs ejam to pašu ceļu, ko mūsu tauta gāja trīsdesmitajos gados, būvējot Brīvības pieminekli. Mēs visi, liekot kopā santīmu pie santīma, latu pie lata, eiro pie eiro, būvējam šo pieminekli savām rokām. Tā savā ziņā ir arī atbilde tiem, kas jautā — nu kādēļ gan nevar piešķirt naudu no ministrijas vai valsts budžeta? Protams, var — bet tad šim piemineklim vairs nebūs tādas vērtības,» uzsvēra R. Graube.

Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris Gregorijs Vednaiss pieminekļa pamatu likšanas pasākumā atzinīgi izteicās par Latvijas bruņotajiem spēkiem un gadu gaitā izveidojušos ciešo un produktīvo sadarbību ar Mičiganas nacionālajiem gvardiem. «Latvijai salīdzinoši īsā laikā — 23 gados — izdevies uzbūvēt ļoti iespaidīgu un apbrīnojamu armiju. Runājot par sadarbību — mēs vienmēr esam bijuši kas vairāk nekā partneri — mēs vienmēr esam bijuši draugi un ģimene,» teica G. Vednaiss. Arī Mičiganas Nacionālās gvardes dislokācijas vietā ir sava piemiņas vieta kritušajiem, un tur gvardes ko­- mandieris katru dienu, ierodoties darbā, brīdi uzkavējas, lai pieminētu gan amerikāņu, gan Latvijas kritušos karavīrus.

Sauszemes spēku virsseržants Edgars Joksts-Bogdanovs, viens no aktīvākajiem kritušo karavīru piemiņas vietas idejas virzītājiem, ir gandarīts: «Šis ir patiesi vēsturisks brīdis, kad esam uzsākuši pieminekļa celtniecību. Liels paldies visiem ziedotājiem un atbalstītājiem!»

Runājot par tālāko pieminekļa tapšanas gaitu, viņš ir noskaņots pozitīvi. «Mēs visu darām pa daļām. Cik mums naudiņas ir, tik arī darām, lai ziedotāji un visi citi arī redz, cik tālu esam tikuši. Pašlaik mums līdzekļu pietiek, lai uzceltu visu pieminekli, izņemot tā aizmugures izbūvi,» stāsta E. Joksts-Bogdanovs. Vēl nepieciešami aptuveni 19 000 eiro. Cik ilgā laikā varētu šo summu savākt, nav viegli prognozēt. «Var gadīties, ka ziedojumu vākšana turpināsies līdzšinējā tempā, bet var būt arī tā, ka pēc šī pasākuma cilvēkiem radīsies pavisam cita interese.»

Lai piemineklis kritušajiem karavīriem taptu pēc iespējas ātrāk, katrs no mums var palīdzēt un sniegt atbalstu savu iespēju robežās.

Ziedojumus kritušo karavīru
pieminekļa izveidei var ieskaitīt
Ādažu karavīru kluba kontā
«Nordea» bankā
LV68NDEA0000082925598
ar norādi
«NBS kritušo karavīru piemiņas vieta».
Reģistrācijas numurs 40008098947.