Pasaules bruņojuma un ieroču tirgotāju līderi

Stokholmas Starptautiskais miera pētījumu institūts (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) ir dibināts 1966. gadā kā neatkarīgs analītiskais centrs. Šī institūta eksperti veic regulārus pētījumus par pasaulē notiekošajiem konfliktiem, bruņojuma tirgu, ieroču kontroles un atbruņošanās jautājumiem. 

Balstoties uz 2017. gada statistikas datiem, decembra sākumā SIPRI publiskojis ieroču, bruņojuma un saistīto servisa pakalpojumu pasaules līderkompāniju Top 100.  Šis apkopojums kļūs par daļu no SIPRI lielākās pētnieciskās publikācijas «SIPRI Yearbook 2019», kas tiks izdota nākamā gada vidū. 

Bruņojuma tirdzniecības pētījums liecina, ka 100 pasaules lielākie bruņojuma pārdevēji 2017. gadā veikuši tirdzniecības darījumus par kopumā 398,2 miljardiem dolāru, kas ir par 2,5% vairāk nekā 2016. gadā. 2017. gads bija trešais pēc kārtas, kad SIPRI fiksējis stabilu bruņojuma tirdzniecības pieaugumu bruņojuma tirdzniecības apjomā. Vērtējot laika periodu no 2002. līdz 2017. gadam, šis rādītājs ir pieaudzis par 44%. SIPRI pētījumā uzsvērts, ka Ķīnas militārie ražotāji netiek analizēti, jo nav pieejami ticami statistikas dati par to aktivitātēm bruņojuma tirgū. 

ASV Jūras spēku F-35C.

Simts uzņēmumu reitinga kopvērtējumā (visi valsti pārstāvošie uzņēmumi kopā) tradicionāli ir ASV — ar 57% peļņas no Top 100 uzņēmumu kopsummas. Vērtējot atsevišķas pozīcijas, pirmajā vietā nemainīgi atrodas «Lockheed Martin»,  ASV koncerns. Neviena cita bruņojuma ražošanas kompānija pasaulē 2017. gadā nav guvusi tik lielu peļņu — 44,9 miljardus dolāru (tā ražo 5. paaudzes iznīcinātājus «F-35 Lightning», aviācijas bāzes kuģus, tran­sporta lidmašīnas «C-130 Hercules» un citu produkciju). 

Otro vietu 100 kompāniju apgrozījuma kopvērtējumā šoreiz ieņem Krievija (37,7 miljardi dolāru jeb 9,5% no 100 uzņēmumu kopējā apgrozījuma). Trešajā vietā ir Lielbritānija (35,7 miljardi jeb 9%), kas pēdējos 14 gadus spējusi noturēties reitinga kopvērtējuma otrajā pozīcijā. Britu megakoncerns «BAE Systems» ir vienīgais Eiropas uzņēmums (ražo iznīcinātājus «Eurofighter Typhoon»), kas iekļuvis valstu topa piecniekā, ieņemot 4. vietu ar peļņu 22,9 miljardu dolāru apmērā. Reitinga zemākās pozīcijās iekļauta arī Lielbritānijas aviobūves kompānija «Boeing». Vācijas aizsardzības rūpniecību tajā pārstāv četras kompānijas: «Rheinmetall AG» atrodas reitinga 25. vietā (pērn tā nopelnījusi 3,4 miljardus dolāru), «Thyssenkrupp» un «Krauss-Maffei Wegmann» (abas ražo zemūdenes, kuģus, tankus, bruņumašīnas), kā arī firma «Hensoldt» (ražo radiolokatorus un kaujas sistēmu sensorus), kas reitingā iekļuvusi pirmo reizi. Reitingā iekļauts arī Eiropas aviokoncerns «Airbus» (ražo transporta lidmašīnas A400M). 

«Eurofighter Typhoon».

Apkopojot datus, 100 uzņēmumu reitingā 42 uzņēmumi ir bāzēti ASV, un to kopējā peļņa ir pieaugusi par 2% salīdzinājumā ar 2016. gadu. Piecas ASV kompānijas ir iekļuvušas saraksta Top 10. Vairāk nekā 20 pozīcijas Top 100 reitingā aizņem Rietumeiropas valstu uzņēmumi.

SIPRI pētījums liecina, ka 2017. gadā būtiski — par 24% — pieaudzis Turcijas militāro uzņēmumu apgrozījums, apliecinot šīs valsts pērnā gada milzīgās iegādes nacionālās armijas vajadzībām. Līderu simtniekā iekļautas arī četras Indijas kompānijas, kuru kopējā peļņa pērn bija 7,5 miljardi dolāru (1,9% no 100 kompāniju reitinga). 

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi
majore Vizma Kaļčeva.
Foto — https://fortunedotcom.files.wordpress.com; http://topfightjets.blogspot.com.