Parāde Valmierā pulcē skatītājus no visas Latvijas

Taivo Trams

Foto — Gatis Dieziņš.

Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienai veltītie svinīgie pasākumi šogad noritēja Vidzemē — Valmierā. Visas dienas garumā šajā pilsētā notika dažādi pasākumi, bet vislielāko interesi un, protams, arī apmeklētību, izpelnījās militārā parāde pilsētas centrā.

Latvijas dzimšanas dienas pasākumi aizsākās ar svinīgo dievkalpojumu Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā, savukārt parāde sākās pusdienlaikā, plkst. 12. Lai arī pūta auksts vējš un lija lietus, skatītāju Valmieras centrā netrūka, un interesentiem pat nācās meklēt vietu, no kurienes varētu labāk vērot parādes norisi.

Militāro parādi komandēja Zemessardzes 22. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Māris Tūtins, bet pieņēma aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. Pirms parādes skatītājiem teiktajā uzrunā R. Vējonis uzsvēra, ka brīvība mūsu valstij nekad nav dāvināta, tā izcīnīta neatkarības cīņās un uz barikādēm, tāpēc īpaša pateicība pienākas karavīriem un robežsargiem, kas savā
ikdienā sargā mūsu valsti. Skarot Ukrainas un Krievijas notikumus, ministrs uzsvēra, ka mēs varam justies drošībā, jo NATO pilda savus solījumus un sabiedrotie ir palielinājuši savu klātbūtni Baltijā un visā Austrumeiropā.

Savukārt NBS komandieris ģenerālleitnants R. Graube izteica gandarījumu par iespēju turpināt iepriekšējos gados aizsākto tradīciju, proti, svinēt Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu ne tikai Rīgā, bet arī reģionos. Viņš atzina, ka karavīriem nav augstāka novērtējuma par iespēju klātienē izjust tautas novērtējumu un pateicību. R. Graube arī uzsvēra, ka Latvijas bruņotie spēki ir gatavi aizstāvēt savu valsti un nepieciešamības gadījumā to bez šaubīšanās darīs.

Lielākās skatītāju rindas pulcējās pie Gaisa spēku aviācijas bāzes Glābšanas dienesta posma helikoptera.

Skatītājus, kuri atradās tālāk no parādes norises centra, uzrunas gan nesasniedza, jo dzirdamību traucēja vējš. Kopējo pacilātību tas īpaši netraucēja, un visi nepacietīgi gaidīja parādes sākumu. Parādē valsts karogu nesa Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona karoga vads. Gājienā piedalījās arī Zemessardzes 3. novada zemessargi no 19. nodrošinājuma, 22. un 27. kājnieku, 54. inženiertehniskā un Studentu bataljona, no NBS Štāba bataljona, Instruktoru skolas, Sauszemes spēku kājnieku brigādes un Valsts robežsardzes, kā arī Jaunsardzes vienības.

Pasākumā apmeklētājiem bija unikāla iespēja pirmajiem iepazīt jauno bruņojumu — kāpurķēžu bruņumašīnas.

Īpašu skatītāju atbalstu izpelnījās Ādažos bāzētās ASV gaisa desanta rotas karavīri no ASV armijas Eiropā 173. kājnieku brigādes vienības.

Parādes muzikālo pavadījumu nodrošināja NBS Štāba orķestris.

Parādes laikā varēja redzēt arī daudzveidīgu militārās un civilās tehnikas klāstu. No NBS parādē piedalījās dažāda smagā un vieglā tehnika ar lielgabaliem, ložmetējiem un personāls ar ieročiem, inženieru un mediķu transports, arī sapieru jeb Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienības robots. Klātesošie redzēja arī Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku. Debesīs virs Valmieras riņķoja helikopters ar Latvijas karogu, bet vairākus pārlidojumus pār pilsētu veica Polijas Gaisa spēku reaktīvie iznīcinātāji «MiG-29».

Parāde Valmierā pulcēja ļaudis no Vidzemes un visas Latvijas.

Netālu no pilsētas centra esošajās Dīvaliņa pļavās interesentiem bija iespēja jau krietni detalizētāk iepazīties ar daudzveidīgu militāro tehniku, noklausīties vīru kopas «Vilki» koncertu, kā arī noskatīties vairākus paraugdemonstrējumus, tostarp Valsts robežsardzes kinologu sniegumu, Zemessardzes 22. kājnieku bataljona izlūku vada paraugdemonstrējumu, NBS Štāba bataljona Godasardzes rotas defilē priekšnesumu un ZS 54. inženiertehniskā bataljona speciālistu demonstrēto nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas gaitu. Par spīti laika apstākļiem, kas tā arī negribēja uzlaboties, skatītāju netrūka, un daudzi, gan jauni cilvēki, gan pieredzes bagāti un daudz redzējuši, steidza apskatīt automātus, pistoles un speciālo ekipējumu, kā arī iekāpt kādā «Hummer» vai bruņumašīnā.

Valmierā sastaptie cilvēki ir apmierināti un gandarīti ar redzēto. Inese un Uldis parādi skatījās kopā ar meitu Egitu un mazo Mārtiņu, kaut kur netālu bija arī lielākie bērni — tāda īsti liela ģimene. «Uz parādi nācām ar patriotiskām izjūtām. Arī lietus īstenībā netraucē — kā redzat, mazais ir ratos, tā ka nav nekādas vainas,» smaida Inese. Viņi atbraukuši no Kocēnu novada un militāro parādi redzēja pirmo reizi, un savu izvēli nenožēlo: «Iespaids bija grandiozs, ir ko
redzēt». Ģimene atbalsta ieceri parādes rīkot dažādās Latvijas pilsētās. «Tas ir daudz labāk, citādi atliek tikai skatīties televīzijā. Uz Rīgu izbraukāt grūti, tad jau vairs nekāda svinēšana nesanāk, jo puse dienas paiet ceļā turp un atpakaļ,» saka Inese.

Lietus un vējš netraucēja apskatīt dažādos ieročus.

Kārlis Vitenbohs uz parādi atbraucis no Beverīnas novada, un arī viņš piekrīt, ka šī diena ir īsti svētki. «Es domāju, ka parāde ir noritējusi vislabākajā līmenī, cik nu tas iespējams šādos laika apstākļos. Bija vērts atnākt un noskatīties.» Arī K. Vitenbohs 4. maija parādi vērojis pirmo reizi un atzīst, ka tās dēļ svētku noskaņojums ir jo īpašs.

Savukārt Ingrīda un Kristaps, kas uz parādi ieradušies no Rīgas, teic, ka tik iespaidīgu cilvēku un tehnikas demonstrāciju nav nemaz gaidījuši. Ļoti labs sniegums!

Sekojot iedibinātajai tradīcijai, nākamgad 4. maija parāde notiks Jelgavā.