Noslēgušās pirmās NBS sacensības CrossFit

Sandra Brāle,
kapteine, Speciālo uzdevumu vienība.

Autores foto.

Spēks, izveicība, koordinācija, izturība, ātrums un apņēmība — šie ir tikai pāris atslēgvārdi, kas raksturo Nacionālo bruņoto spēku pirmo CrossFit sacensību norisi Speciālo uzdevumu vienībā. Ik gadu pieaug to karavīru skaits, kuriem CrossFit ir kļuvis par dzīvesveidu un kuri to atzinuši par piemērotāko savu daudzpusējo fizisko spēju attīstībai. Un rezultāti ir — ar mainīgas un augstas intensitātes funkcionālo treniņu ikdienas rutīnā neieslīgsiet! 

Speciālo uzdevumu vienības (SUV) pārstāvis, viens no sacensību organizatoriem, stāsta, ka vienības karavīri pirmo reizi ar CrossFit iepazinās starptautiskajā operācijā Afganistānā 2011.—2012. gadā, kur to kā vispārējās fiziskās sagatavotības treniņu izmantoja sadarbības partneri. Sākums bija nedaudz smagnējs, jo karavīri izvērtēja jaunās treniņu metodikas plusus un mīnusus. Pamēģināja — kādu tā pārliecināja un aizrāva, kādam nešķita pietiekami pievilcīga un argumentēta. Kuriem iepatikās, tie turpina nodarboties ar CrossFit ikdienā, uzturot sevi teicamā fiziskā formā. Pārliecināti par jaunās treniņu metodikas lietderīgumu, SUV karavīri rosināja diskusiju ar Sporta klubu par iespējamo CrossFit integrāciju bruņotajos spēkos. Turklāt izrādījās, ka atsevišķi karavīri arī citās bruņoto spēku vienībās nodarbojas ar CrossFit. Piemēram, Nacionālā aizsardzības akadēmija un Sauszemes spēku kājnieku brigāde bija sarīkojuši savas sacensības. Lai popularizētu jauno treniņu metodiku un apzinātu karavīrus, kuri nodarbojas ar šo sporta veidu, radās doma organizēt atklātās NBS CrossFit sacensības.

 Pirmās trīs vietas CrossFit sacensībās izcīnīja SUV karavīri.
Pirmās trīs vietas CrossFit sacensībās izcīnīja SUV karavīri.

Pirmajās bruņoto spēku CrossFit sacensībās piedalījās pārstāvji no Jūras spēku flotiles, Militārās policijas, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Sauszemes spēku kājnieku brigādes, Speciālo uzdevumu vienības un ASV bruņotajiem spēkiem. Sacensību dalībnieku profesionālo sniegumu vērtēja NBS Sporta kluba pārstāvji.

«Apsveicu visus sacensību dalībniekus ar pirmajām oficiālajām NBS CrossFit sacensībām. CrossFit jau nākamgad būs iekļauts bruņoto spēku spartakiādes disciplīnās,» sacensību atklāšanas uzrunā atzinīgus vārdus sacensību dalībniekiem un līdzjutējiem veltīja NBS Sporta kluba pārstāvis kapteinis Guntars Belkovskis.

Veiksmi sacensību dalībniekiem novēlēja arī SUV štāba priekšnieks, uzsverot, ka CrossFit ir ikviena karavīra cienīgs sporta veids: «Visiem dalībniekiem novēlu veiksmīgu startu. Esmu gandarīts, ka bruņotajos spēkos tradicionālajām sporta disciplīnām, kuras vairāk raksturīgas karavīra dienestam, piemēram šaušana, orientēšanās, klāt nācis karavīra dienestu papildinošs un piemērots sporta veids. Esmu pārliecināts, ka nākamajos gados sacensību dalībnieku skaits turpinās pieaugt un CrossFit karavīru vidū kļūs vēl populārāks.»

Kapteine Kristīne Odriņa-Urbova — vienīgā sieviete bruņotajos spēkos, kura pieņēma izaicinājumu piedalīties sacensībās.
Kapteine Kristīne Odriņa-Urbova — vienīgā sieviete bruņotajos spēkos, kura pieņēma izaicinājumu piedalīties sacensībās.

Ikvienam sacensību dalībniekam 20 minūšu laikā bija jāveic seši apļi, katrā no tiem 10 reizes saliecot un iztaisnojot rokas, stāvot uz rokām pie sienas (HSPU); 10 reizes ceļot kājas pie stieņa (T2B) un izdarot 10 pietupienus ar svaru stieni uz krūtīm (vīriešiem 40 kg, sievietēm 30 kg (front squat)). Noslēdzošais vingrinājums pēc sešiem apļiem dalībniekiem bija svaru bumbas vēzēšana 50 reizes (vīriešiem 24 kg, sievietēm 16 kg (kettlebell swings)).

Kettlebell swings — noslēdzošais vingrinājums, īsi pirms finiša.
Kettlebell swings — noslēdzošais vingrinājums, īsi pirms finiša.
Viens no sacensību pārbaudījumiem — front squat — pietupieni ar svaru stieni uz krūtīm.
Viens no sacensību pārbaudījumiem — front squat — pietupieni ar svaru stieni uz krūtīm.

«Karavīram neatkarīgi no amata, vecuma un pakāpes vienmēr jābūt gatavam stāties pretī ienaidniekam un aizsargāt mūsu valsti. Nepieciešama fiziskā un garīgā harmonija, lai adekvāti reaģētu un pieņemtu lēmumus nemitīgi mainīgā situācijā. Mēs esam tik stipri, cik stiprs ir mūsu vājākais posms. Neapgalvoju, ka CrossFit metodika ir vienīgā, kas var sagatavot un uzturēt karavīra vispārējo fizisko sagatavotību, tomēr tā lieliski atbilst karavīra darba specifikai. CrossFit ir daudzi sacensību vingrinājumi (WOD), kuru izpildē nav vajadzīgs ekipējums, tikai vēlme, lai treniņš norisinātos, un tos var veikt praktiski jebkurā vietā,» uzsver SUV pārstāvis.

«Bija iecere sacensības organizēt tā, lai sportistiem tie būtu svētki un viss noritētu bez aizķeršanās un domstarpībām, kā arī lai būtu gandarījums par paveikto. Viens no sacensību mērķiem bija piesaistīt jaunus dalībniekus CrossFit, līdz ar to daudz laika pavadījām, domājot par WOD, lai būtu interesanti dalībniekiem ar pieredzi un intriģējoši tiem, kuri gribētu pamēģināt. WOD izstrādē svarīga loma bija ekipējuma nodrošinājumam, jo sacensības plānojām nodrošināt ar esošo infrastruktūru un materiāl­- tehniskajiem līdzekļiem, lai parādītu, ka CrossFit var pielāgot jebkurai situācijai,» stāsta SUV pārstāvis. «Dalībnieku varēja būt nedaudz vairāk, bet tas ir skaidrojams ar WOD grūtības pakāpi. Jau pirms sacensībām, uzrunājot iespējamos dalībniekus, kļuva skaidrs, ka WOD ir par grūtu iesācējiem. Priecājos par to, ka sacensībās tika pārstāvēti dažādi spēku veidi. Atgriežoties vienībās, sacensību dalībnieki varēs dalīties ar savu pieredzi un emocijām, iedrošināt kolēģus izmēģināt CrossFit. Un nākamajās sacensībās dalībnieku noteikti būs vairāk.»

Kapteine Kristīne Odriņa-Urbova, Militārās policijas Valsts prezidenta apsardzes personiskās apsardzes virsniece ar CrossFit nodarbojas pusotru gadu un atzīst, ka treniņos iegūtais rūdījums arī dienestā palīdz izturēt lielāku fizisko un psiholoģisko slodzi: «Meklēju savām vēlmēm un būtībai tuvāku sporta veidu, kurā es varētu sevi maksimāli realizēt. CrossFit man ir kļuvis par vienu no galvenajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem, kuram cenšos veltīt maksimāli daudz laika, cik tas ir iespējams, esot dienestā, un, protams, cik atļauj ģimene. Man svarīga ir šī vide, kurā spēju sevi vispusīgi pilnveidot, vide, kurā vari būt pats, vari daudz ko nespēt, bet tevi motivē un atbalsta, lai tu sasniegtu savu izvirzīto rezultātu. CrossFit ir vairāku sporta veidu salikums — tajā ir gan svarcelšanas elementi, gan vieglatlētikas un vingrošanas elementi, kas šo sporta veidu padara interesantu un dinamisku. Arī treniņu gaisotne ir viens no galvenajiem iemesliem, kas piesaista šim sporta veidam. Katra treniņa nodarbība notiek treneru vadībā, un vienmēr, izpildot kādu no WOD, tu tiec atbalstīts un motivēts no savu biedru puses. Man ir liels prieks, ka NBS un Sporta klubs atbalsta šāda veida sacensības, jo zinu, ka diezgan daudz karavīru nodarbojas ar CrossFit, tikai katrs dažādos klubos. Kopš nodarbojos ar CrossFit, esmu ieguvusi daudz jaunu draugu, uzlabojusi fizisko sagatavotību un spēju pieņemt jaunus izaicinājumus.»

«Šajās sacensībās visgrūtākais bija pieteikties, jo, pirmo reizi ieraugot uzdevumus, sapratu, ka WOD nebūs no vieglajiem, jo bija iekļauti tieši CrossFit raksturīgi elementi. Arī tas, ka bija diezgan daudz elementu atkārtojumu. Nācās piestrādāt pie HSPU tehnikas un domāt par T2B tehniku un izpildījumu, jo iemācīties kādu elementu izpildīt ar ideālu tehniku un ātrumu mēneša laikā ir diezgan pagrūti, ja sāc no pašiem pamatiem,» atzīst kapteine Kristīne Odriņa-Urbova.

Viņa uzsver, ka CrossFit svarīgi ir izpildīt visus elementus tehniski pareizi un katrā vingrinājumā uzturēt augstu tempu. «Ikvienam CrossFit dalībniekam noteikti ir savi izaicinājumi. Man lielākais ir divas minūtes bez apstājas lēkt (unbroken) dubultos lēcienus ar aukliņu (double under — aukliņa palecoties divas reizes apgriežas). Noteikti iesaku pamēģināt, jo šis sporta veids ir jebkuram vecumam un jebkurai fiziskajai sagatavotībai piemērots. Treniņos tiek pievērsta pastiprināta uzmanība katram individuāli, un jebkura treniņa intensitāti var pielāgot, to samazinot vai palielinot atbilstoši ikviena sagatavotības līmenim. Viss atkarīgs no tā, kādus rezultātus sportists vēlas sasniegt — kādam tie būs parastie lēcieni ar aukliņu, kādam citam — tehniski pareizi izpildīta roku iztaisnošana un saliekšana balstā guļus, vēl citam — pievilkšanās pie stieņa 10 reizes. Manuprāt, ir svarīgi trīs četras reizes nedēļā apmeklēt sporta zāli vai citur nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Arī ASV kolēģos sacensību norise izraisīja lielu interesse.
Arī ASV kolēģos sacensību norise izraisīja lielu interesse.

SUV pārstāvis ir pārliecināts, ka CrossFit bruņotajos spēkos turpinās attīstīties: «CrossFit burvība ir kolektīvā sportošana, jo katrs treniņš ir kā sacensības, kur dalībnieki cits citu motivē, izaicina, palīdz viens otram sasniegt pēc iespējas labāku rezultātu. Tā ir sacensība ar sevi un saviem treniņu biedriem, kad esi gatavs piespiest sevi strādāt vēl vairāk, lai motivētu sevi piedalīties jaunos izaicinājumos, nemitīgi sevi attīstītu un pilnveidotu.»

Speciālo uzdevumu vienība vēlas pateikt īpašu paldies ikvienam, kurš piedalījās pirmajās NBS CrossFit sacensībās, kā arī NBS Sporta klubam un Isostar.lv par atbalstu sacensību organizēšanā.