Militārpersonas kopā ar Latvijas uzņēmējiem ziedo labdarībai

Džoanna Eglīte

Foto — Gatis Dieziņš.

Pēc dažiem mēnešiem Grobiņas novadā, «Dižvanagu» jaunajā nojumē vasaras nometnēs pulcēsies bērni ar īpašām vajadzībām un viņu vecāki. Viņi būs kopā — saprastāki, atbalstītāki, viens otra iedvesmotāki, tātad — stiprāki. Jaunā nojume taps par līdzekļiem, kas savākti NATO Ziemassvētku labdarības tirdziņā. Čeku par gandrīz 8000 eiro svinīgā pasākumā Latvijas Aizsardzības ministrijā februāra nogalē biedrības «Dižvanagi» pārstāvim Sandrim Cīrulim pasniedza aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. 

NATO Ziemassvētku labdarības tirdziņš organizācijas galvenajā mītnē Briselē tiek rīkots jau 43 gadus. Īsi pirms Adventes laika NATO štāba pirmais stāvs pārtop bagātīgā un starptautiskā bazārā — kā to dēvē organizatori. Dalībvalstu pārstāvji iekārto stendus un piedāvā kolēģiem un to ģimenēm savai valstij raksturīgus produktus, suvenīrus un mākslas izstrādājumus, bet iegūtā nauda tiek ziedota labdarībai.

NATO Labdarības tirdziņa pasākumsLatvijas tēla veidošana un labdarība
Latvija vairāk nekā 5000 apmeklētāju pulcējušā tirdziņā pērnā gada nogalē piedalījās desmito reizi. Rūpes par mūsu valsts diviem stendiem jau otro gadu bija uzņēmies Latvijas militārais pārstāvis NATO un ES ģenerālmajors Andis Dilāns ar kundzi Ingu. Gatavošanās tirdziņam parasti ilgst vairākus mēnešus. Latvijas ražotāji tiek uzrunāti ziedot savu produkciju, norit tikšanās ar uzņēmumu pārstāvjiem, ar pilsētu domju palīdzību meklē amatniekus. Inga Dilāne arī pati dodas uz Latvijas novadiem, lai iegādātos mūsu kultūru un savdabību raksturojošus mākslas darbus. Pērn sadarbība tika veidota ar gandrīz 40 dažādiem Latvijas uzņēmējiem, pilsētu pārvaldēm un privātpersonām. To vidū bija Liepājas un Carnikavas pilsētu domes, «Skrīveru saldumi», «Cēsu alus», «Rīgas piensaimnieks», «Daiļrade RC» un vairākas viesnīcas. Ar šim nolūkam Nacionālo bruņoto spēku nodrošināto kravas mašīnu produkti un lietas mēroja ceļu uz Beļģiju. Tirdziņa apmeklētāji gan no NATO dalībvalstīm, gan partner­-valstīm, nogaršojot mūsu konfektes, medu, ievārījumus, maizi, alu un kūpinājumus, kā arī iegādājoties daiļ­amatu meistaru darinātās sveces, koka, māla un lina izstrādājumus, veido savu priekšstatu par Latviju. Nauda, kas tiek iegūta par katru pirkumu, nonāk labdarības fondā.

NATO Labdarības tirdziņa pasākums

Raksturojot labdarības projektu, Raimonds Vējonis vērtē, ka Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji ar katru gadu kļūst arvien atbildīgāki. «Cilvēki sāk rūpēties ne tikai par savu ģimeni un tuviniekiem, bet arī par tiem, kuriem atbalsts ir ļoti nepieciešams.» Vērtējot Latvijas dalību NATO tirdziņā, Raimonds Vējonis atzīst: «Šis ir ļoti veiksmīgs veids, kā apvienot labdarību un valsts tēla veidošanu.»

Atbalsta Latvijas projektu
Biedrības «Dižvanagi» iecere par nojumes būvniecību topošajā centrā bērniem ar īpašām vajadzībām bija viens no daudziem simtiem NATO dalībvalstu iesniegto projektu. Kopumā šogad nauda sadalīta 35 projektiem — 10 ir Beļģijas un 25 pārējo 36 dalībvalstu projekti. Visu iesūtīto projektu aprakstu kopsavilkumus vērtēja NATO dalībvalstu pārstāvji, balsojot par tiem, kas, viņuprāt, vairāk pelnījuši atbalstu. «Lasot projektus, tu nezini ne autoru, ne valsti, no kuras tas nāk,» stāsta Inga Dilāne, Latvijas pārstāve projektu žūrijā. «Bija daudz projektu par atbalstu sievietēm, kas cietušas no vardarbības, palīdzību pieaugušajiem, ārstējot smagas slimības. Tāpēc emocionāli nebija viegli izšķirties, kas ir svarīgāk. Tomēr savā vērtību sistēmā esmu izsvērusi, ka pats būtiskākais ir bērni — viņu veselība un iespēja attīstīties pilnvērtīgi. Tādēļ balsoju par šādiem projektiem,» stāsta Inga Dilāne.

Tieši Latvijas projekts par nojumes būvniecību «Dižvanagu» topošajā rehabilitācijas centrā bērniem ar īpašām vajadzībām ieguva NATO pārstāvju atbalstu. No tirdziņā savāktajiem gandrīz 200 000 eiro projektam no Latvijas tika iedalīti 7901,94 eiro. «Liela daļa līdzekļu, ko Latvijas uzņēmēji iegulda šajā projektā, atgriežas mūsu valstī,» atzina NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kas svinīgajā pasākumā izteica gandarījumu par iespēju militārpersonām piedalīties bērnu ar īpašām vajadzībām atbalstā.

Lepni par savu produktu dalību NATO Ziemassvētku tirdziņā ir arī Latvijas uzņēmēji. Arī viņi kuplā skaitā pulcējās NATO labdarības tirdziņa čeka pasniegšanas pasākumā. «Tirdziņā piedalāmies jau piecus gadus ar Latvijā iecienītajiem biezpiena sieriņiem «Kārums»,» saka Ieva Ražinska, «Rīgas piensaimnieka» mārketinga daļas vadītāja. «Mums tas ir veids, kā atbalstīt sociāli nozīmīgus projektus un vienlaikus iepriecināt Briselē mītošos latviešus, radot māju sajūtu un dodot iespēju nobaudīt Latvijā iemīļotus gardumus.»

Savukārt AS «Latvijas balzams» komunikācijas vadītāja Dana Hasana vērtē: ««Rīgas melnais balzams», ko piedāvājām tirdziņam, ir sava veida Latvijas vizītkarte un tēla sastāvdaļa. Tādēļ cenšamies būt atsaucīgi un sadarboties ar Latvijas valsti pārstāvošajām mi­- sijām un vēstniecībām, atbalstīt labdarības iniciatīvas, mūziķus, kuri nes mūsu valsts vārdu pasaulē. NATO labdarības tirdziņa Latvijas stendu pērn atbalstījām pirmo reizi, tā dodot arī savu pienesumu valsts tēla veidošanā un mērķim, kam veltīti ziedojumi.»

Čeku par gandrīz 8000 eiro svinīgā pasākumā Latvijas Aizsardzības ministrijā biedrības «Dižvanagi» pārstāvim  Sandrim Cīrulim pasniedza aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.
Čeku par gandrīz 8000 eiro svinīgā pasākumā Latvijas Aizsardzības ministrijā biedrības «Dižvanagi» pārstāvim Sandrim Cīrulim pasniedza aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Taps centrs bērniem ar īpašām vajadzībām
«Dižvanagu» aizsākumi meklējami 2008. gadā, kad šo ideju izauklēja un īstenoja Ilze Durņeva, mamma dēlam ar īpašām vajadzībām, un Liepājas reģionālās slimnīcas pediatre Jūlija Cīrule-Galuza. Viņu abu sapnis bija palīdzēt, atbalstīt un iedrošināt vecākus, kuri audzina bērnus ar īpašām vajadzībām. «Tradicionālās medicīnas ārsti bieži apgalvo, ka šiem bērniem nav nekādu cerību. Bet katrā no viņiem patiesībā ir potenciāls sasniegt vairāk,» pārliecināti saka Sandris Cīrulis, «Dižvanagu» pārstāvis. Tāpēc tika meklēti speciālisti, kuri izstrādājuši risinājumus šādu bērnu aprūpē un attīstības pilnveidošanā. Biedrība sadarbojas ar Mājas neirorehabilitācijas programmas speciālistiem no ASV, kuri apmāca vecākus, kā ikdienā veicināt un nostiprināt šo bērnu attīstību. «Ar pacietību un nopietnu darbu ir panākami brīnumi, kas pat īsti nav savienojami ar diagnozi un prognozēm, ko izteikuši ārsti,» uzsver Sandris Cīrulis.

NATO Labdarības tirdziņa pasākums

Biedrībā iesaistījušās ap 150 ģimenes no visas Latvijas. Regulāri tiek rīkoties nometnes, tikšanās, lekciju cikli un atbalsta programmas. Par līdzekļiem, kuri iegūti no NATO labdarības tirdziņa, «Dižvanagos» taps slēgta nojume, kurā netraucēti no laik­apstākļiem būs iespējams darboties un klausīties lekcijas. Šī būs otrā nojume un daļa no biedrības veidotāju ieceres, proti, attīstīt rehabilitācijas centru bērnu ar īpašām vajadzībām un viņu vecāku atbalstam Grobiņas pagasta «Dižvanagos».