Militārās pamatapmācības kurss ZS 3. Latgales brigādē

No 4. līdz 24. februārim Zemessardzes (ZS) 3. Latgales brigādes mācību poligonā «Meža Mackeviči», kas atrodas Vaboles pagastā Daugavpils novadā, un Zemessardzes 34. kaujas atbalsta bataljonā Daugavpilī norisinājās zemessargu Militārās pamatapmācības 1. līmeņa kurss, kurā piedalījās 69 jaunie zemessargi no visiem pieciem ZS 3. Latgales brigādes bataljoniem. Nometnei pievienojās arī zemessargi no ZS 2. Vidzemes brigādes un ZS 4. Kurzemes brigādes.

Militārās pamatapmācības 1. līmeņa kursā zemessargi apguva lauka kaujas ­iemaņas, kaujas šaušanas pamatprincipus, guva ieskatu topogrāfijā, ierindas apmācībā, kā arī medicīnā, sakaru apmācībā un saistošajos normatīvajos aktos. Zemessargiem bija iespēja uzlabot fizisko sagatavotību un apgūt militāro iemaņu pamatus. Nometnes laikā tika atzīmēta Starptautiskās militārā sporta asociācijas (CISM) dibināšanas 70. gadadiena. Atbalstot CISM moto «Miers un draudzība caur sportu», lai veicinātu aktīvu un veselīgu dzīvesveidu bruņotajos spēkos, jaunie zemessargi vienojās 5 km garā maršā, kuru pievārēja, dziedot dziesmas un uzmundrinot cits citu.

Apmācības kursu organizēja Zemessardzes 3. Latgales brigāde, un to nodrošināja brigādes visu bataljonu instruktori, piesaistot arī instruktorus no ZS 2. Vid­zemes brigādes bataljoniem.

Zemessardzes dienestā uzņemto zemessargu pamatapmācība notiek, izmantojot nometnes modeli, proti, zemessargi militārās pamatiemaņas apgūst nepārtrauktā laika posmā. Šāda veida militārās apmācības nometnes ZS 3. Latgales brigādē tiek organizētas kopš 2016. gada.

Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš apmeklēja Militārās pamatapmācības nometnes 1. līmeņa kursa svinīgo atklāšanas ceremoniju, kas notika 8. februārī ZS 34. kaujas atbalsta bataljona teritorijā Daugavpilī. Zemessardzes komandieris savā uzrunā jaunajiem zemessargiem teica:

«Mums ir svarīga ne tikai karavīru, bet arī zemessargu teicama sagatavotība. Vēlos pateikties jums par izrādīto uzticību, lojalitāti un valsts patriotismu. Stāvot jūsu priekšā un redzot plašo apmeklētību un interesi, esmu drošs, ka godam pārstāvēsiet savu bataljonu un visas Zemessardzes intereses. Zinu, būs grūti, apmācību programma nav viegla, arī gadalaiks jūs nelutina, bet redzu jūsu sejās, ka apņemšanās un motivācija būt šeit trīs nedēļas, ir ļoti augsta. Neapstājieties pie pirmajām grūtībām, soli pa solim turpiniet savu ceļu uz izaugsmi!»

Pēc atklāšanas ceremonijas brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš noklausījās pamatapmācības programmas prezentāciju, iepazinās ar pārbaudījumiem, kādus instruktori ir sagatavojuši jaunajiem zemessargiem, kā arī vēroja pamatapmācības nodarbības un tikās ar zemessargiem.

Kursa priekšnieks virsleitnants Dainis Mikanovs stāsta, ka nometne norisinājās veiksmīgi un zemessargi ir motivēti. Viņš uzsver instruktoru komandas spēcīgo sastāvu — «ar instruktoriem bija viegli sadarboties, jo katrs pārzina savu jomu un uzdevumu, kas jāizpilda».

Virsseržants Māris Ezeriņš nometnē pasniedza ierindas mācību, un viņš uzsver, ka svarīgi ir redzēt padarītā darba augļus. «Uz pamatapmācības nometni jaunie zemessargi atnāk bez militārajām iemaņām un zināšanām. Ir patīkami redzēt to rezultātu, ko ir iespējams sasniegt 12 mācību stundās. To, ka pamatapmācības nometnes noslēgumā viņi ir spējīgi soļot ierindā.»

Dalība Zemessardzē, tās rīkotajās nometnēs Latvijas Republikas pilsoņiem dod iespēju iesaistīties valsts aizsardzībā, paplašināt redzesloku un pilnveidoties, apgūstot militārās pamatiemaņas, zināšanas un prasmes.

Sagatavojusi dižkareive Ruta Surovcova,
ZS 3. Latgales brigādes civilmilitārās sadarbības speciāliste.
Foto — virsseržants Jānis Vilkājs.