Mācību maršs «Dragoon Ride» demonstrē solidaritāti

22. martā Latviju šķērsoja vairāk nekā 40 dažādu militārās tehnikas vienību, to-starp 20 bruņumašīnas «Stryker», kas ASV 2. kavalērijas pulka mācību maršā «Dragoon Ride» no Igaunijas devās uz Vāciju.

Mācību maršs „Dragoon Ride”Militārā tehnika ieradās Ainažos 22. martā no rīta, lai pēcpusdienā dotos tālāk uz Jelgavkrastiem, Saulkrastiem un Rīgu, kur to bija iespējams apskatīt arī plašākai sabiedrībai.

Rīgas pasažieru ostā ar karavīriem, kas piedalās «Dragoon Ride», tikās aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts un Apvienoto spēku pavēlniecības štāba Brunsumā komandieris ģenerālis Hanss Lotārs Domroze.

«NATO valstis ar šīm mācībām demon-strē nevis spēku, bet solidaritāti,» uzsvēra aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Savu­- kārt Apvienoto spēku pavēlniecības štāba Brunsumā komandieris ģenerālis Hanss Lotārs Domroze apliecināja — šīs mācības pierāda, ka NATO sabiedrotie var veikt kopīgas mācības, kad un kur vien to vēlas.

«Mēs demonstrējam, ka spējam ātri un brīvi pārvietoties pa visām dalībvalstīm, un esam ļoti pateicīgi Latvijai un citām valstīm, caur kurām norisināsies mācību maršs, par uzņemošās valsts atbalstu,» sacīja ģenerālis Domroze. «Šī nav ASV karavīru došanās prom no reģiona, tikai rotācija, kas apvienota ar pārvietošanās mācībām.»

Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts skaidroja, ka mācībās «Dragoon Ride» Latvija sniedza uzņemošās valsts atbalstu un ļoti liela nozīme bija arī sadarbībai ar pašvaldībām, lai nodrošinātu iekšējo normatīvo aktu ievērošanu un savstarpēju sapratni.

Mācību maršs „Dragoon Ride”

Lielāko darbu mācībās «Dragoon Ride» no Latvijas bruņotajiem spēkiem paveica Pārvietošanas koordinācijas centrs un Militārā policija.

Savukārt 23. martā mācību maršs turpinājās no Rīgas uz Iecavu. «Stryker» bruņumašīnas piebrauca arī pie Iecavas vidus­- skolas, kur tās varēja aplūkot skolēni.

Iespēja aplūkot «Stryker» bruņumašīnas un tikties ar ASV karavīriem izraisīja plašu interesi, un kopskaitā pasākumus visā Latvijā apmeklēja vairāk nekā 1500 cilvēku.

Mācību maršu  «Dragoon Ride» ASV 2. kavalērijas pulka karavīri, kas rotācijas kārtībā bija izvietoti Baltijas valstīs un Polijā, sāka
21. martā un ar bruņumašīnām «Stryker» un atbalsta transportu no Igaunijas uzsāka ceļu uz pastāvīgo izvietojuma vietu Vilsekā,
Vācijā, noslēdzot savu dalību operācijā «Atlantic Resolve».

«Mācību maršs dod ieguldījumu ne tikai militārajā sadarbībā, bet arī starptautiskajā diplomātijā,» uzsver ASV armijas Eiropā preses virsnieks pulkvežleitnants Kreigs Čailds. «Vienībai tā ir iespēja pārbaudīt apgādes spējas un vadības prasmes, vienlaikus demon-strējot ASV ieguldījumu NATO un NATO spēju pārvietot militāros spēkus pa visu aliansi, cieši sadarbojoties dažādām valstīdm.»

Marša «Dragoon Ride» kopējais garums bija 1800 km, un tajā vienībai desmit dienās bija iespēja pārbaudīt savas pārvietošanās un apgādes spējas.

Sagatavojusi Daina Ozoliņa,
AM Preses nodaļas vecākā referente.
Foto — Gatis Dieziņš.