Latvijas ziņas

04. 08. — 18. 08. 2018
Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi piedalījās starptautiskajās mācībās «Northern Strike» Mičiganā, ASV. Mācības norisinājās Alpenas Kaujas gatavības apmācības centrā un Greilingas poligonā. Mācībās atbalstu sniedza lidmašīnas A-10, iznīcinātāji F-16, transporta lidmašīnas C-130 un uzpildes lidmašīnas KC-135, kā arī lidmašīnas JSTARS E-8C, helikopteri UH-60 «Blackhawk», AH-1W «Super Cobra», CH-47 «Chinook» un UH-1Y «Venom». Gaisakuģi veica tuvo gaisa atbalstu un nodrošināja arī karavīru pārvietošanu, pildīja meklēšanas, glābšanas un novērošanas uzdevumus. 

«Northern Strike» ir ikgadējas apvienotās sauszemes un gaisa spēku mācības, un tajās piedalījās aptuveni 5000 karavīru no ASV, Bulgārijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Polijas, Ungārijas un Vācijas. 

No Latvijas šajās mācībās pirmo reizi piedalījās Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36. Kaujas atbalsta bataljona karavīri un 55. Kājnieku bataljona zemessargi.

Savukārt Latvijas gaisa atbalsta kontrolieri veica uzdevumus Greilingas poligonā kopā ar ASV armiju un jūras kājniekiem, nodrošinot viņiem uzdevuma laikā tuvo gaisa atbalstu.

04. 08. — 11. 08. 2018
Mācību poligonā «Meža Mackeviči» un Nīcgales pagastā norisinājās Zemessardzes 3. Latgales brigādes paaugstinātas gatavības apakšvienību sertifikācijas mācības, kas sasniedza plānotos rezultātus.

Mācībās piedalījās vairāk nekā 250 zemessargi un karavīri. 

Sertifikācijas mācībās tika atkārtotas individuālās iemaņas un norisinājās speciālistu apmācība, noslēgumā pārbaudot apakšvienību spēju veikt kolektīvos uzdevumus, papildus pārbaudot kaujas nodrošinājuma un kaujas atbalsta spējas.

Šīs mācības nodrošināja Zemessardzes 3. Latgales brigādes apakšvienību gatavību dalībai Nacionālo bruņoto spēku militārajās mācībās «Namejs 2018».

11. 08. 2018
Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš darba vizītē uzturējās Amerikas Savienotajās Valstīs, lai pārrunātu ASV un Latvijas bruņoto spēku turpmāko sadarbību, kā arī drošības aktualitātes.

Vizītes laikā Nacionālo bruņoto spēku komandieris apmeklēja arī Mičiganas Nacionālās gvardes ikgadējās apvienotās sauszemes un gaisa spēku militārās mācības «Northern Strike 2018», lai tiktos ar Latvijas karavīriem un zemessargiem un vērotu mācību norisi. 

«Latvija ir vienīgā valsts, kuras karavīri un zemessargi ik gadu piedalās ASV organizētajās militārajās mācībās «Northern Strike» jau kopš to pirmsākumiem 2012. gadā. Mūs vieno kopīgas vērtības, pieredze un profesionalitāte. 

Pēc 25 konstruktīvas sadarbības piepildītiem gadiem mēs joprojām atrodam jaunus sadarbības veidus, tādējādi būtiski palielinot bruņoto spēku operacionalitāti un kaujas spējas,» gandarījumu par ilggadējo sadarbību pauž ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

12. 08. — 26. 08. 2018
Par godu Latvijas Republikas Zemessardzes un Mičiganas Nacionālās gvardes sadarbības 25. gadadienai, kā arī atzīmējot Latvijas simtgadi, Zemessardzes orķestris sadarbībā ar Mičiganas Nacionālās gvardes orķestri sniedza virkni koncertu ASV — Mičiganas štatā, kā arī Čikāgā, Ilinoisas štatā. 

Zemessardzes  orķestris kopā ar mūziķiem no Mičiganas Nacionālās gvardes orķestra uzstājās Latvijas Republikas Zemessardzes un Mičiganas Nacionālās gvardes sadarbības 25. gadadienai veltītajā pasākumā Greilingas bāzē.

Pasākumā Greilingas bāzē piedalījās Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Gregorijs Vadness, kā arī Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis.

Zemessardzes orķestris priecēja militāro mācību «Northern Strike» viesu dienu apmeklētājus un sniedza koncertu Roskomonas iedzīvotājiem, Mičiganā un Saginavā, kā arī piedalījās kara veterāniem veltītajā parādē Devitā.

17. 08. 2018
Rīgā Baltijas valstu jūras eskadra (BALTRON) ar svinīgiem pasākumiem atzīmēja 20. gadadienu. Pasākumu ietvaros Meža kapos notika piemiņas brīdis un ziedu nolikšana pirmā BALTRON komandiera jūras kapteiņa Ilmāra Lešinska atdusas vietā. 

Svinīgajā pasākumā Rīgas pasažieru ostā piedalījās Aizsardzības mini­strijas parlamentārais sekretārs Viesturs Silenieks, Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Ivo Mogiļnijs, Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku komandieris flotiles admirālis Ingus Vizulis, Lietuvas bruņoto spēku Jūras spēku komandieris jūras kapteinis Arūns Mockus, Igaunijas Aizsardzības spēku Jūras spēku komandieris jūras kapteinis Jiri Saska, bijušie BALTRON komandieri un citi aicinātie viesi. 

Pēcpusdienā interesenti klātienē varēja apskatīt kuģus A-53 «Virsaitis», M-06 «Tālivaldis» un P-09 «Rēzekne».

No 10. līdz 16. augustam Latvijā notika arī BALTRON mācības «BALTRON Squadex 18/2», lai veicinātu sadarbību, stiprinātu spējas reaģēt un pārbaudītu BALTRON vienību gatavību veikt uzdevumus.

Pēc AM Preses nodaļas relīzēm ziņas apkopojusi Zigrīda Krauze.
Foto ­— Armīns Janiks , Ēriks Kukutis, Gatis Indrēvics un Gatis Dieziņš.