Latvijas ziņas

25. 03. 2018
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un regulāro spēku vienību komandieri piedalījās atceres pasākumā, pieminot 1949. gada komunistiskā režīma politisko represiju un deportāciju upurus.

Atceres pasākums sākās ar gājienu no Okupācijas muzeja. Pie Brīvības pieminekļa notika svinīgā Goda sardzes maiņa un norisinājās ziedu nolikšanas ceremonija. 

Latvijas Kara muzejā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītajā koncertā «Tēvu zeme dārgā» skanēja latviešu komponistu oriģināldziesmas un tautas dziesmu apdares, ko papildināja izsūtīto cilvēku atmiņu stāsti. 

31. 03. 2018
Rīgā uz Dānijas kuģa HDMS «Niels Juel» norisinājās Latvijā izvietotās NATO spēku integrācijas vienības (NFIU) organizētās mācības «Joint Fortress». To galvenais mērķis bija pārbaudīt un pilnveidot sadarbību un koordināciju starp NATO un nacionālajām institūcijām ostu drošības nodrošināšanā Latvijā krīzes situācijas scenārija ietvaros. 

Mācībās piedalījās pārstāvji no NATO 1. pastāvīgās jūras spēku grupas, NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī no Valsts robežsardzes un Ventspils brīvostas, kur tika izspēlēts mācību scenārijs.

Pēc mācībām NFIU komandieris pulkvedis Jānis Gailis uzsvēra: «Mācības «Joint Fortress» sniedza līdz šim nebijušu iespēju pilnveidot sadarbību ostu drošības nodrošināšanā starp NATO sauszemes un jūras spēkiem, kā arī civilajām institūcijām. Tās parādīja, ka, strādājot kopā, mēs esam spējīgi nodrošināt ātru, koordinētu un drošu NATO jūras spēku uzņemšanu Latvijā krīzes situācijā.»

2. 04. — 4. 04. 2018
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa delegācijas sastāvā uzturējās darba vizītē ASV.

Vizītes ietvaros Vašingtonā notika trīs Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa samits, kurā tika diskutēts par turpmāko Baltijas valstu un ASV sadarbību, īpaši drošības un aizsardzības jomā. 

R. Bergmanis Latvijas delegācijas sastāvā tikās ar ASV domnīcas «Atlantic Council» pārstāvjiem. 

4. 04. 2018
Aizsardzības ministrijā norisinājās svinīgs pasākums, kurā tika pasniegts čeks atbalstu ieguvušajam NATO labdarības tirdziņa (NATO «Charity Bazaar») rīkotāju izraudzītajam labdarības projektam no Latvijas. Pasākumā piedalījās Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Viesturs Silenieks un Latvijas militārā pārstāvja NATO un Eiropas Savienībā vietnieks pulkvedis Didzis Nestro ar kundzi Arnitu Nestro. 

Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs pasniedza čeku 8397,78 eiro vērtībā biedrībai «Karosta Kids», kas saziedotos līdzekļus izmantos telpu labiekārtošanai.  Biedrība darbojas Liepājā un sniedz daudzpusīgu atbalstu riska grupas ģimenēm, bērniem un jauniešiem. 

V. Silenieks arī pateicās uzņēmējiem, kuri ar savām precēm ir atbalstījuši Latvijas stendu NATO labdarības tirdziņā.

Pērn NATO rīkotajos labdarības pasākumos, kā arī NATO labdarības tirdziņā novembrī piedalījās 42 valstis, un kopumā tika iegūti 222 998 eiro, no kuriem Latvijas pienesums ir gandrīz 6000 eiro.  

Iegūtos līdzekļus šogad paredzēts piešķirt 11 labdarības projektiem Beļģijā un 23 starptautiskiem labdarības projektiem.

5. 04. 2018
Latvijā viesojās Amerikas Savienoto Valstu Eiropas spēku virspavēlnieks, NATO spēku virspavēlnieks Eiropā ģenerālis Kērtiss Skaparoti.

Vizītes laikā ģenerālis K. Skaparoti tikās ar aizsardzības ministru Raimondu Bergmani, valsts sekretāru Jāni Garisonu un Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu, lai pārrunātu reģionālās drošības situāciju, NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā aktualitātes un turpmāko attīstību, kā arī ar jūlijā gaidāmo NATO samitu saistītos jautājumus. 

Tāpat ģenerālis K. Skaparoti apmeklēja Ādažu bāzi, kur tikās ar Latvijā izvietotās NATO daudznacionālās kaujas grupas karavīriem un iepazinās ar Ādažu bāzes infrastruktūru.

26. 03. — 12. 04. 2018
Daugavpils novadā norisinājās militārās mācības «Claymore Soaring». Tajās piedalījās Zemessardzes 3. Latgales brigādes kaujas atbalsta rotas karavīri un tās organizēja NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa. Karavīri no Spānijas, Kanādas, Polijas un Latvijas darbojas vienkopus, lai veicinātu sadarbību un īstenotu mācību uzdevumus.

Militāro mācību «Claymore Soaring» ietvaros tika pilnveidotas manevra spējas gaisā. Mācībās tika iesaistīti arī trīs ASV helikopteri «UH-60 Black Hawk».

12. aprīlī, Viesu dienas ietvaros, mācību poligonā «Meža Mackeviči» bija iespēja iepazīties ar mācību «Claymore Soaring» norisi, notika tehnikas, ieroču un ekipējuma demonstrējums, kā arī varēja uzzināt vairāk par NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas aktivitātēm Latvijā. Tajā piedalījās Zemessardzes štāba priekšnieks pulkvedis Ervīns Kopeika, ­Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris pulkvedis Māris Simsons un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris pulkvežleitnants Šons Frenčs, kā arī citi aicinātie viesi.

Pēc AM Preses nodaļas relīzēm ziņas apkopojusi Zigrīda Krauze.
Foto ­— Armīns Janiks, Gatis Dieziņš un  Gatis Bergmanis, Valsts prezidenta kanceleja.