Latvijas ziņas

30.01.— 04.02. 2018
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzturējās darba ­vizītē Kanādā, kur tikās ar Kanādas aizsardzības nozares vadību un aizsardzības ministru Hardžitu Sadžānu, lai pārrunātu valstu militāro sadarbību un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā aktualitātes.

R. Bergmanis iepazīstināja ar Latvijas militārās infrastruktūras attīstības plāniem, kas uzlabos ne tikai Latvijas bruņoto spēku, bet arī NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas efektivitāti, karavīru dienesta un sadzīves apstākļus.

Savukārt H. Sadžāns norādīja, ka Kanāda neuztver Krieviju kā tiešu militāro apdraudējumu NATO, tomēr aliansei ir rūpīgi jāuzrauga Krievijas militārās aktivitātes, īpaši ņemot vērā Krievijas agresīvo uzvedību.

Tikšanās laikā aizsardzības ministri pievērsās arī NATO īstenotajai atturēšanas politikai un jūlijā gaidāmā NATO samita dienaskārtības jautājumiem. H. Sadžāns uzsvēra, ka ir svarīgi stiprināt NATO aizsardzības spējas, taču arī publiskajai diplomātijai un dialogam ir būtiska nozīme starptautisku problēmu risināšanā.

1.02.— 02.02. 2018
Oficiālā vizītē Latvijā uzturējās NATO ģenerālsekretāra vietniece Roza Gotemellere.

R. Gotemellere apmeklēja Ādažu bāzi, lai tiktos ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīriem. Savukārt ar valsts sekretāru Jāni Garisonu viņa pārrunāja reģionālās drošības aktualitātes un ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu saistītus jautājumus.

NATO ģenerālsekretāra vietniece vadīja publisku lekciju Rīgas Juridiskajā augstskolā  — «NATO pielāgošanās: miera un drošības atslēga».

29.01.— 09.02. 2018
Ādažu poligonā norisinājās militārās mācības «Ziema», kurās Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri apmācīja brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīrus veikt dienesta uzdevumus ziemas apstākļos.

Militāro mācību laikā vairāk nekā 110 karavīri no Latvijas, Itālijas, Kanādas, Polijas un Spānijas bruņotajiem spēkiem apguva slēpošanas tehniku apvidū, apmetnes iekārtošanu ziemā, izdzīvošanas iemaņas pēc ielūšanas ledū, ekipējuma un ieroču apkopi, kā arī veica kaujas šaušanas uzdevumus.

Izņemot vispārējos uzdevumus, īpašs piedzīvojums karavīriem no Eiropas dienvidiem bija niršana āliņģī, ko viņi veica atzīstami.

12. 02. 2018
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un uzņēmuma «EuroSpike» izpilddirektori Ginters Lauers un Arie Lapidots parakstīja līgumu par Izraēlā ražoto dažāda veida prettanku raķešu sistēmu «Spike» iegādi 108  miljonu eiro vērtībā.

Izraēlā ražotās prettanku raķešu sistēmas «Spike» ir vienas no modernākajiem sava profila ieročiem pasaulē. «Spike» sistēmas sastāv no ceturtās un piektās paaudzes elektrooptisko raķešu sistēmām, kas nodrošina augstu trāpījuma precizitāti un spēj iznīcināt dažāda veida bruņutehniku, tai skaitā kaujas tankus.

Plānots, ka prettanku raķešu sistēmas «Spike» Latvijai tiks piegādātas pakāpeniski līdz 2023. gadam.

Prettanku raķešu sistēmas «Spike» tiek izmantotas 28 valstu armiju bruņojumā, tai skaitā Lietuvas, Polijas, Somijas un Vācijas bruņotajos ­spēkos.

13.02.— 14.02. 2018
Darba vizītē Latvijā uzturējās Spānijas Sauszemes spēku komandieris ģenerālis Fransisko Ksavjērs Varela Salass, lai ar Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu pārrunātu ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu saistītus jautājumus.

Vizītes laikā Spānijas Sauszemes spēku komandieris apmeklēja Ādažu bāzi, kur tikās ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieri pulkvedi Ilmāru Ati Lejiņu un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas Spānijas kontingenta karavīriem, kā arī vēroja Spānijas kontingenta lauka taktisko vingrinājumu.


Nacionālie bruņotie spēki ASV valdības Ārvalstu militārā atbalsta programmas ietvaros saņems 62 militāros taktiskos transportlīdzekļus, kas ražoti uzņēmumā «Polaris Government & Defense».

NBS tiks piegādāti «Polaris» MRZR-2, MRZR-4, MV850 modeļu transportlīdzekļi, kā arī vairāki ar mobilās novērošanas iekārtām īpaši aprīkoti transportlīdzekļi, no valsts budžeta līdzekļiem finansējot aptuveni piektdaļu no piegādēm.

Plānots, ka pirmos «Polaris» ražotos transportlīdzekļus Latvija saņems šī gada maijā un piegādes turpināsies līdz nākamā gada otrajam ceturksnim.

«Polaris» taktisko transportlīdzekļu piegāde stiprinās NBS taktiskās mobilitātes spēju, un tie būs paredzēti gan NBS regulāro spēku vienībām, gan Zemessardzei.

Latvijas un Somijas simtgades pasākumi Liepājā

Darba vizītē Somijas aizsardzības ministrs Jusi Nīniste tikās ar aizsardzības ministru Raimondu Bergmani un piedalījās abu valstu simtgadei veltītajos pasākumos Liepājā.

R. Bergmanis un J. Nīniste apmeklēja somu jēgeru svinīgā zvēresta un karoga iesvētīšanas simtgades svinības un piedalījās dievkalpojumā Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē.

Abu valstu aizsardzības ministri Liepājā piedalījās Latvijas Nacionālā arhīva veidotās dokumentāro liecību izstādes «Somu jēgeri Latvijā» atklāšanā koncertzālē «Lielais dzintars». Izstāde iepazīstina ar somu jēgeriem un to gaitām Latvijā, ar Latvijas Republikas un Somijas Republikas tapšanu, atklāj kopīgo un atšķirīgo Somijas un Latvijas valstu veidošanās procesā un sniedz ieskatu jēgeru tradīciju kopšanā mūsdienās.

Latvijas un Somijas aizsardzības ministri apmeklēja arī abu valstu simtgadei veltītu koncertu «Latvija — 100 — Somija», ko Liepājas koncertzālē «Lielais dzintars» sniedza Nacionālo bruņoto spēku orķestris un Somijas Aizsardzības spēku Gvardes orķestris. Koncertā muzikāli savijās abu valstu stāsti par identitāti, varonīgumu un dzimtenes mīlestību no senatnes līdz mūsdienām. Somijas Aizsardzības spēku Gvardes orķestra izpildījuma skanēja somu nacionālā romantisma skaņražu un mūsdienu autoru kompozīcijas pūtēju orķestrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris izpildīja Sergeja Austra Universa svītu «Vidzeme» pūšaminstrumentu orķestrim. Koncertu noslēdza Emīla Dārziņa skaņdarbs «Lauztās priedes» un Žana Sibēliusa «Jēgeru maršs» abu valstu militāro orķestru izpildījumā.

Somija, kas savu valstisko neatkarību pasludināja 1917. gada 6. decembrī, ir viena no kaimiņvalstīm, kas līdzīgi kā Latvija šajos gados svin savu valstiskuma simtgadi. Sagaidot Latvijas un Somijas simtgades, aktualizējas nepieciešamība pētīt vēsturiskos notikumus, kuri vieno mūsu valstis.

Latvijas un Somijas valstu simtgadei veltītos pasākumus Liepājā apmeklēja arī Somijas Sauszemes spēku komandieris ģenerālmajors Petri Hulko.

Pēc AM Preses nodaļas relīzēm ziņas apkopojusi Zigrīda Krauze.
Foto ­— Armīns Janiks, Normunds Mežiņš, Gatis Dieziņš,
Raimonds Lauskis 
un publicitātes foto.