Latvijas ziņas

13. aprīlī, lai atbalstītu ASV iniciatīvu «Strong Europe» un operāciju «Atlantic Resolve», Gaisa spēku aviācijas bāzē Lielvārdē ieradās vairāk nekā 70 ASV karavīru ar sešiem helikopteriem UH-60 «Black Hawk». Viņi Latvijā piedalīsies kopīgos treniņos ar Nacionālo bruņoto spēku karavīriem un sniegs atbalstu vairākās starptautiskajās militārajās mācībās, tai skaitā «Saber Strike», kas norisināsies jūnijā Baltijas valstīs un Polijā.

Helikopteri

Piloti, helikopteru apkalpes un tehniskā nodrošinājuma speciālisti ieradušies Latvijā no 3. kājnieku divīzijas 3. kaujas aviācijas brigādes 3. aviācijas pulka «Brawler» 4. triecienhelikopteru bataljona no Hanteras armijas bāzes Savanā, Džordžijā.

No Džordžijas štata Latvijā ieradušies arī 3. kājnieku divīzijas «Raider» 1. bruņotās brigādes kaujas grupas 7. kājnieku pulka «Cottonbalers» 2. bataljona karavīri, kas jau kopš marta atrodas Ādažos. Viņus atbalsta arī 173. kājnieku brigādes 91. pulka 1. eskadrona vada līmeņa vienība.

Karavīri uzturas Eiropā jau no marta sākuma, sākotnēji viņu bāzes vieta bija Vācijā, pēc tam Polijā. 4. triecienhelikopteru bataljons atradīsies Lielvārdē līdz novembra beigām, sniedzot atbalstu mācībās gan Latvijā, gan Lietuvā.

Lai uzņemtu ASV karavīrus Lielvārdē, Gaisa spēku aviācijas bāzē veikti nozīmīgi infrastruktūras sagatavošanas darbi.

Aviācijas bāzē atjaunotas dzīvojamās telpas — 20 istabās, kurās var izmitināt līdz 110 karavīriem, veikta elektroinstalāciju, ūdensvadu un grīdas seguma nomaiņa un citi remontdarbi. Tika iepirktas mēbeles un veļas mazgājamās mašīnas, kā arī labiekārtota atpūtas telpa. ASV karavīriem dzīvojamajās telpās būs pieejams arī bezvadu internets.

Ir uzsākts arī ēdnīcas atjaunošanas darbs — telpas jau ir iekārtotas, noslēgts arī līgums ar vietējo komersantu par ēdināšanu.

23. aprīlī Liepājas universitātē Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube piedalījās diskusijā par Valsts aizsardzības koncepcijas (VAK) izstrādi, lai iepazītos ar jauniešu motivāciju iesaistīties valsts aizsardzībā.

Liepaja diskusijaDiskusijas laikā tika apzināts jauniešu vērtējums, vai ir nepieciešamas perspektīvā kādas izmaiņas, lai jaunieši aktīvāk iesaistītos Jaunsardzē, Zemessardzē un NBS.

Aizsardzības ministrija ir uzsākusi darbu pie jaunās VAK izstrādes un organizē vairākas publiskās diskusijas, kuru mērķis ir koncepcijā ietvert sabiedrības viedokli par valsts aizsardzības jautājumiem un vienlaikus sniegt sabiedrībai plašāku ieskatu valsts aizsardzības jautājumos. Diskusiju laikā izteiktās idejas un priekšlikumi tiks izmantoti jaunās VAK redakcijas veidošanai, lai veicinātu tās izstrādes kvalitāti. Paredzēts, ka jaunā VAK tiks izstrādāta līdz šā gada rudenim.

Pēdējo divu nedēļu laikā Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Latvijas Transatlantisko organizāciju un Debašu centru organizējusi vairākas publiskās diskusijas augstskolās — Rēzeknes augstskolā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā, Vidzemes augstskolā Valmierā un Latvijas Universitātē Rīgā. Diskusiju mērķis — pārrunāt jauniešu iespējas un motivāciju iesaistīties valsts aizsardzības nodrošināšanā. Visās diskusijās piedalījušās aizsardzības nozares amatpersonas, kā arī Jaunsardzes instruktori un Zemessardzes pārstāvji.

25. aprīlī vairāk nekā 1700 karavīru un zemessargu kopā ar ģimenēm, kā arī jaunsargi piedalījās Lielajā talkā, lai sakoptu kritušo karavīru piemiņas un atdusas vietas, kultūrvēsturiskos objektus un citas Lielajai talkai reģistrētās vietas. Talkā piedalījās arī ASV 3. kājnieku divīzijas karavīri, kuri ieradušies no Džordžijas. Viņi talkoja Carnikavā, Saulkrastos un Kalnciemā.

Lielā talkaAizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, karavīri, zemessargi un jaunsargi jau tradicionāli talkoja Nāves salā, turpinot labiekārtot latviešu strēlnieku piemiņas vietu.

Nāves salā Pirmā pasaules kara laikā 1915. gada rudenī, Krievijas karaspēkam atkāpjoties no Kurzemes un Zemgales, atsevišķas karaspēka daļas palika Daugavas kreisajā krastā pussalas attekā. 3. Kurzemes un 2. Rīgas latviešu strēlnieku bataljons, aizstāvot pussalu, zaudēja 167 karavīrus, tāpēc strēlnieki šo vietu nodēvēja par Nāves salu.

Lielās talkas tradīcija aizsākās pirms septiņiem gadiem par godu Latvijas valsts 90. dzimšanas dienai.

Bruņotie spēki jau vairākus gadus piedalās Lielajā talkā un, godinot kritušos biedrus, kopā ar karavīriem, zemessargiem, jaunsargiem un citiem atbalstītājiem, sakopj piemiņas vietas.

Rudenī, turpinot pirms vairākiem gadiem atjaunoto tradīciju, Nacionālie bruņotie spēki rīko Brīvības cīņu piemiņas vietu un kritušo karavīru kapu sakopšanas talku. 2009. gadā, svinot Latvijas armijas 90. gadadienu, tika atjaunota tradīcija karavīriem un zemessargiem piedalīties Brīvības cīņu vietu, Pirmā un Otrā pasaules kara piemiņas vietu un karavīru kapu sakopšanā. Šī tradīcija aizsākās 20. gadsimta 30. gados. Tad katrs Latvijas armijas pulks piedalījās sava izvietojuma tuvumā esošo cīņas vietu un kritušo karavīru piemiņas vietu sakopšanā, uzskatot to par goda un cieņas apliecinājumu. Šajās talkās aktīvi iesaistījās visa sabiedrība — skolēni, jaunieši, sabiedriskās organizācijas, paš­valdības, pilsētu un lauku iedzīvotāji.

11. maijā septiņi NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas (SNMCMG1) kuģi pievienojās Lietuvas ūdeņos notiekošajām starptautiskajām mācībām «Baltic Fortress 2015». Baltijas valstu jūras spēku mācības šogad rotācijas kārtībā vada Lietuvas Jūras spēki.

z-05

Pirms ienākšanas Lietuvas ostā Klaipēdā, NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas kuģi viesojās Zviedrijas ostā Gēteborgā, kā arī citās Baltijas jūras ostās. Savukārt pirms ienākšanas Baltijas jūrā SNMCMG1 kuģi kopā ar divām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām piedalījās mācībās «Joint Warrior», kas no 11. līdz 24. aprīlim norisinājās pie Skotijas krastiem.

Pašreiz SNMCMG1 flagmanis ir «Elbe» klases Nīderlandes kuģis «Donau».  Mīnu meklētāju grupu veido Beļģijas kuģis «Lobelia», Lielbritānijas — «Quorn» un Vācijas kuģis «Auerbach», kā arī Nīderlandes kuģis «Willestamd», Polijas «Mewa» un Norvēģijas «Rauma» mīnu meklētāji.

Mācības «Baltic Fortress 2015» sākās 6. maijā un noslēdzās 14. maijā. Mācību organizēšanu katru gadu pēc rotācijas principa nodrošina viena no trim Baltijas valstīm. Nākamgad tās organizēs Latvijas Jūras spēku flotile.

Mācībās, kurās vienības trenējās veikt uzdevumu izpildi krīzes operāciju gadījumā, piedalījās Baltijas valstu mīnu kuģu eskadra (BALTRON) un NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu grupa, kopumā teju 20 kuģi no deviņām valstīm — no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Polijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Beļģijas un Lielbritānijas.

BALTRON šo mācību laikā bija uzdots komandēt spēku grupu, kas sastāvēja no četriem Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kuģiem. Uz tiem dažāda līmeņa štābos atradās Jūras spēku vidējā līmeņa vadības un štāba virsnieku kursa klausītāji.

Latviju šajās mācībās pārstāvēja kuģis A-53 «Virsaitis» un patruļkuģis P-09 «Rēzekne».

Lai sagatavotos «Baltic Fortress 2015», no 19. līdz 30. aprīlim Lietuvas teritoriālajos ūdeņos un ekskluzīvi ekonomiskajā zonā notika BALTRON mācības «SQAUDEX I-15».
Mācības plānoja un vadīja BALTRON, kuras vadību gada sākumā no Igaunijas pārņēma Latvijas Jūras spēku flotile.

Mācībās piedalījās Jūras spēku flotiles kuģis A-53 «Virsaitis» un M-08 «Rūsiņš», kā arī Lietuvas Jūras spēku kuģis «Kuršis», «Skalvis» un «Žemaitis».

Mācību mērķis bija trenēt kuģu personālsastāvu jūras operāciju izpildē, kā arī veikt kuģu gatavības pārbaudi dalībai NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā (SNMCMG1).

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas mīnu kuģu eskadru izveidoja 1998. gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā.

14. maijā Latvijas Drošības un aizsardzības industrijas federācija parakstīja saprašanās memorandu ar «ADS Group», kas pārstāv Lielbritānijas aviācijas, aizsardzības, drošības un kosmosa uzņēmumus.  

Starptautiskās drošības un aizsardzības konferences laikā Viļņā pārrunāja industrijas un aizsardzības ministriju sadarbību Baltijā. Pieredzē par dialogu ar industriju un nākotnes izaicinājumiem konferences ietvaros dalījās Nīderlandes, Vācijas, Spānijas, Lielbritānijas, Ukrainas un Gruzijas uzņēmumi un to pārstāvji. Par jaunām biznesa iespējām stāstīja NATO Komunikācijas un informācijas aģentūra (NCIA), NATO Enerģētiskās drošības izcilības centrs un Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle: «Lielbritānijas drošības industrijai ir senas un spēcīgas tradīcijas. Sadarbība ar «ADS Group» sniegs iespēju federācijas biedriem un partneriem rast jaunus sadarbības partnerus un iesaistīties globālās tirdzniecības ķēdēs kopā ar spēcīgiem spēlētājiem. Pirmais praktiskais solis būs biznesa sarunu organizēšana laikā, kad Londonā notiek viena no ietekmīgākajām militārajām izstādēm pasaulē — «Starptautiskais aizsardzības un drošības aprīkojums» (DSEI),15.—18. septembrī.  Šajā izstādē ar pirmo nacionālo stendu atjaunotās Latvijas vēsturē būs pārstāvēti federācijas biedri.»

«ADS Group» starptautiskais un eksporta direktors Brinlijs Zalcmans atzīmē: «ADS Group» ir lielākā aviācijas, aizsardzības, drošības un kosmosa uzņēmumu tirdz­niecības organizācija Lielbritānijā ar vairāk nekā 900 biedriem. Organizācijas meitasuzņēmums organizē vienu no ievērojamākajām aviācijas biennālēm pasaulē, slaveno «Farnborough International Airshow». ADS ir ieinteresēta sadarboties ar Latvijas part­nerorganizāciju, lai iepazīstinātu ar Lielbritānijas uzņēmumu produktiem, kas pārstāv turpat visu drošības un aizsardzības vajadzību spektru. Tas ir arī veids, kā uzsākt kopēju iniciatīvu — abpusēji izdevīgas komerciālās partnerattiecības starp organizāciju biedriem.»

14. maijā Ventspils novada Vārves pagasta «Čalās» atklāja trešo bruņoto spēku gaisa telpas novērošanas radiotehnisko posteni, kas uzlabos gaisa telpas drošību, ļaujot efektīvāk kontrolēt Latvijas gaisa telpas izmantošanu, paaugstinot civilo lidojumu drošību, kā arī sekmīgāk vadot glābšanas un meklēšanas darbus.

Pasākumā piedalījās aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un ASV vēstniecības vadītāja Šārona Hadsona-Dīna.

«Aizsardzības jomā mēs esam uzsākuši jauna līmeņa gaisa telpas aizsardzības spēju attīstību. Uzsāktais posms nodrošinās zemu un lēni lidojošu objektu identifikāciju un pretgaisa aizsardzības sistēmu attīstību,» uzsvēra aizsardzības ministrs R. Vējonis. «Jau tuvākajā laikā tiks panākta vienošanās, noslēgti pirmie līgumi par tehnoloģiju piegādi un apmācību.»

«Uzskatu, ka Latvijas un NATO drošību var garantēt tikai mērķtiecīga un konsekventa aizsardzības spēju attīstība — to pierāda arī šodien oficiāli noslēgtais gaisa telpas aizsardzības spēju attīstības posms,» sacīja R. Vējonis. «Esmu gandarīts, ka gaisa telpas novērošanas projekts arī budžeta samazināšanas laikā netika pārtraukts, un šodien mēs redzam rezultātu.»

Ministrs norādīja, ka radiolokators palīdzēs ne tikai identificēt citu valstu militārās lidmašīnas, bet arī sekmēs meklēšanas un glābšanas darbus, kā arī civilās aviācijas drošību. Radio­lokators spēs uztvert arī tādus lidaparātus, ar kuriem var transportēt, piemēram, kontrabandas preces mūsu ekonomiskajās zonās.

Gaisa telpas novērošana

Pretgaisa aizsardzības spēju attīstība ir viena no mūsu svarīgākajām prioritātēm, kas ietvers arī jaunus radiolokatorus un pretgaisa aizsardzības ieroču sistēmas.

«Ar šo trešo radiotehnisko posteni mēs noslēdzam ciklu, kas garantē mūsu gaisa telpas radionovērošanas spējas. Šis ir pēdējais trūkstošais punkts gaisa telpas novērošanā Latvijā un Baltijā, un tas ir izveidots tieši īstajā laikā, jo mēs redzam, ka Krievijas militāro lidojumu skaits pie NATO gaisa telpas robežām pēdējo gadu laikā ir ievērojami palielinājies,» sacīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. Radiolokators, kas atrodas šajā postenī, spēj saredzēt lidaparātus vairāku simtu kilometru rādiusā, turklāt spēj saskatīt arī tādus lidaparātus, kas lido ar izslēgtiem raidītājiem. Tādējādi tas ir nozīmīgs ieguldījums gan militārās, gan civilās aviācijas drošībā.

ASV vēstniecības vadītāja Šārona Hadsona-Dīna norādīja, ka šis radiotehniskais postenis ir vēl viens pierādījums ciešajai sadarbībai starp ASV un Latviju. Gaisa telpas novērošanas sistēmas projektā ieguldīti 44 miljoni septiņu gadu laikā.

Lai uzlabotu Latvijas un Baltijas valstu gaisa telpas kontroli, Aizsardzības ministrijas īpašumā «Čalās» izvietots moderns trīsdimensiju mobilais stratēģiskās darbības gaisa telpas novērošanas radiolokators AN/TPS-77, aizstājot līdzšinējo tehnoloģiski novecojušo radiolokatoru Ventspils lidostas teritorijā. Radiolokatori AN/TPS-77 jau ir uzstādīti arī pārējos bruņoto spēku radiotehniskās novērošanas posteņos.

Radiolokators atbilst augstiem moderno tehnoloģiju ražošanas un drošības standartiem. Lietošanā tas būs efektīvāks un videi draudzīgāks par līdzšinējo, kā arī nodrošinās augstākas operacionālās spējas. Radiolokators atbilst Latvijas normatīvajos aktos noteiktajām drošības prasībām, ir cilvēkiem un videi nekaitīgs. Tas neatrodas tiešā apdzīvotu vietu tuvumā un neietekmēs iedzīvotāju ikdienas gaitas.

Sagatavojusi Ieva Plēsuma.
Foto — Gatis Dieziņš, Normunds Mežiņš un Audrus Vitkausks.