Latvijas ziņas

18. jūnijā noslēdzās Ādažu poligonā notiekošais mācību «Saber Strike 2015» lauka taktiskais vingrinājums. Latvijā lauka taktiskā vingrinājuma laikā Baltijas bataljons saņēma nacionālā līmeņa sertifikāciju dalībai NATO Reaģēšanas spēkos.

Saber Strike noslegums

«Baltijas bataljona karavīri mācību laikā rādīja ļoti labu sniegumu, un es esmu ļoti gandarīts, ka Baltijas bataljons ir sasniedzis kaujas gatavību. Militārā sadarbība Igaunijas, Latvijas un Lietuvas starpā stiprina mūsu valstis,»  uzsver Skautu bataljona komandieris, Baltijas bataljona komandieris pulkvežleitnants Andrus Merilo.

Noslēguma ceremonijā 18. jūnijā Ādažos piedalījās Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts, mācību lauka taktiskā vingrinājuma kontroles elementa vadītājs jūras kapteinis Rūdolfs Rudzuroga, vienības no visām mācībās pārstāvētajām valstīm.

«Mācības «Saber Strike», kas sākās kā četrpusējas mācības un notika vienā valstī, šo gadu laikā ir paplašinājušās un mainījušās, kļuvušas izaicinājumiem bagātākas un interesantākas, piesaistījušas arvien vairāk dalībvalstu,» noslēguma ceremonijā sacīja Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts, uzsverot, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā tas ir ļoti nozīmīgi.

Mācību «Saber Strike» lauka taktiskā vingrinājuma otrajā nedēļā Latvijas Sauszemes spēku kājnieku brigādes 2. kājnieku bataljona 2. rotas karavīri, Lietuvas Ķēniņa Mindauga bataljona un Igaunijas Skautu bataljona karavīri pildīja mācību uzdevumus kopā kā Baltijas bataljons, savukārt ASV 173. kājnieku brigādes karavīri, Karaliskā gurku pulka karavīri no Lielbritānijas un Norvēģijas 2. bataljona karavīri bija apvienoti Vikingu bataljonā. Katrs bataljons veica gan plānotā uzbrukuma, gan aizsardzības kauju.

No 8. līdz 19. jūnijam Baltijas valstīs un Polijā norisinās militārās mācības «Saber Strike», kurās piedalās vairāk nekā 6000 karavīru no Kanādas, Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Slovēnijas, Lielbritānijas un ASV.

Saber Strike noslegums18. jūnijā Ādažu bāzē norisinājās operācijas «Atlantic Resolve» rotācijas maiņas ceremonija, kuras laikā karavīrus no 3. kājnieku divīzijas «Raider» 1. bruņotās brigādes kaujas grupas 7. kājnieku pulka «Cottonbalers» 2. bataljona nomainīja karavīri no 173. kājnieku brigādes 503. kājnieku pulka 1. bataljona.

Karavīri, kas ieradās Ādažos jūnija sākumā, no 16. jūnija piedalījās mācību «Saber Strike» lauka taktiskā vingrinājuma otrās nedēļas uzdevumos Vikingu bataljona sastāvā.

Latvijā turpmākos sešus mēnešus uzturēsies vairāk nekā 150 ASV 173. kājnieku brigādes karavīru, kas izvietoti Vičencā, Itālijā. Viņi piedalīsies arī citās militārajās mācībās kopā ar Latvijas karavīriem.

Savukārt 3. kājnieku divīzijas karavīri jūnija sākumā piedalījās mācībās «Able Falcon» Igaunijā, kurp devās ar tankiem «Abrams» un bruņumašīnām «Bradley», vienlaikus pārbaudot, cik ātri var veikt šādu pārvietošanos.

Operācijas «Atlantic Resolve» ietvaros Latvijā, Gaisa spēku aviācijas bāzē Lielvārdē, pašreiz atrodas vairāk nekā 70 ASV karavīru ar sešiem helikopteriem UH-60 «Black Hawk». Piloti, helikopteru apkalpes un tehniskā nodrošinājuma speciālisti Latvijā ieradās 13. maijā no 3. kājnieku divīzijas 3. kaujas aviācijas brigādes 3. aviācijas pulka «Brawler» 4. kaujas helikopteru bataljona Hanteras armijas bāzes Savanā, Džordžijā. Latvijā viņi uzturēsies līdz novembrim.

9. martā Rīgas ostā kuģis «Liberty Promise» atveda uz Latviju 3. kājnieku divīzijas 1. bruņu brigādes kaujas grupas militāro tehniku — sešus tankus M1A2 «Abrams» un bruņumašīnas M2A3 «Bradley», ar ko ASV karavīri piedalījās mācībās kopā ar Latvijas karavīriem.

Pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas pērnā gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos ASV ir sākušas mācību operāciju «Atlantic Resolve». Operācijas mērķis ir apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā, kā arī Rumānijā un Bulgārijā.

z 03No 24. līdz 25. jūnijam Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube ar delegāciju apmeklēja Ukrainu, oficiālā darba vizītē tiekoties ar Ukrainas Bruņoto spēku vadību un apmeklējot militārās vienības un mācības.

Vizīti Ukrainā bruņoto spēku komandieris sāka ar ziedu nolikšanu piemiņas vietā Maidanā Kijevas centrā, bet pēc tam tikās ar Ukrainas Bruņoto spēku komandieri ģenerālpulkvedi Viktoru Muženko, pārrunājot Krievijas — Ukrainas konflikta būtību un reģionālās drošības jautājumus, kā arī diskutēja par turpmāko divpusējo sadarbību starp Latvijas un Ukrainas bruņotajiem spēkiem, tostarp par prioritārajām sadarbības jomām. Latvijas delegācija dalījās pieredzē par bruņoto spēku reformām un attīstību.

Ģenerālleitnants Raimonds Graube apmeklēja Ukrainas Bruņoto spēku mehanizētās brigādes kaujas šaušanas un kaujas uzdevumu veikšanas treniņu.

«Tā nebija kaujas imitācija vai parastas mācības. Mēs pārbaudījām brigādes gatavību veikt kaujas operācijas,» sacīja ģenerālpulkvedis Viktors Muženko. «Kaujās Ukrainas austrumos esam guvuši nenovērtējamu pieredzi, ar kuru esam gatavi dalīties ar mūsu kolēģiem,» norādīja Ukrainas Bruņoto spēku komandieris.

Latvijas delegācija apmeklēja arī Kijevas bruņutehnikas un tanku rūpnīcu, kā arī Ukrainas Nacionālās aizsardzības universitāti, kur viesojās Starptautiskajā miera uzturēšanas apmācību centrā.

«Mana vizīte pierāda Latvijas atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem jūsu cīņā pret Krievijas agresiju,» sacīja ģenerālleitnants Raimonds Graube, tiekoties ar Ukrainas Bruņoto spēku komandieri ģenerālpulkvedi Viktoru Muženko. «Veicot kaujas operācijas Ukrainas austrumos, Ukrainas Bruņotie spēki ir guvuši neatsveramu pieredzi, kuru arī mēs varēsim izmantot.»

NBS komandieris norādīja, ka Latvija izvērtē, kādu palīdzību tā var sniegt Ukrainai.

Latvija jau ir sniegusi Ukrainai finansiālu atbalstu 50 000 eiro apmērā NATO Trasta fonda ietvaros, kā arī sniedz cita veida atbalstu, tostarp medicīnisko un rehabilitācijas palīdzību 25 ukraiņu karavīriem, apņēmusies apmaksāt studijas Baltijas aizsardzības koledžā vienam Ukrainas virsniekam, kas sāks studijas nākamā gada augustā. Tāpat plānots sniegt praktiskas apmācības militārajiem psihologiem un kapelāniem Ukrainā.

No 26. līdz 30. jūnijam Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube uzturējās Gruzijā, kur oficiālā darba vizītē ar Gruzijas aizsardzības nozares vadību pārrunāja divpusējās militārās sadarbības jautājumus un kā ES Padomes prezidējošās valsts pārstāvis izteica atkārtotu atbalstu Gruzijas teritoriālajai integritātei un eiroatlantiskajai virzībai.

z04

Tiekoties ar Gruzijas Bruņoto spēku komandieri ģenerālmajoru Vahtangu Kapanadzi, NBS komandieris saņēma Gruzijas kolēģa pateicību par Latvijas sniegto politisko un praktisko atbalstu.

«Latvija un Gruzija militārajā jomā ir sadarbības partneri daudzus gadus. Ir ļoti svarīgi, ka Gruzija un Latvija var palīdzēt viena otrai, šādi paaugstinot valsts aizsardzības spējas. Īpaši jāuzsver Latvijas atbalsts mūsu virzībai uz NATO. Viņi vienmēr ir ar mums,» sacīja ģenerālmajors Vahtangs Kapanadze.

Apspriežot divpusējās sadarbības jautājumus, Gruzijas Bruņoto spēku komandieris sacīja, ka Gruzijā sācies aktīvs aizsardzības nozares reformu process, īpašu uzmanību pievēršot militārās izglītības un personāla vadības jautājumiem, kā arī demokrātiskai kontrolei pār bruņotajiem spēkiem. Abu komandieru diskusija koncentrējās uz pieredzes apmaiņu militārās izglītības jomā un dalību starptautiskajās operācijās.

«Pateicos Gruzijas karavīriem par viņu ieguldījumu starptautiskajās operācijās. Jūs cīnāties par mieru ne tikai pasaulē, bet arī par drošību savā valstī,» uzsvēra ģenerālleitnants Raimonds Graube. «Latvijas karavīri gūst pieredzi Gruzijā, piemēram, mācoties centrā, kur apgūst iemaņas darbībai kalnu apstākļos, bet Gruzijas karavīriem mēs piedāvājām plašu iespēju mācīties Baltijas valstu militārās izglītības iestādēs.»

Pēc tikšanās ar Gruzijas kolēģi ģenerālleitnants R. Graube devās uz Varoņu laukumu, kur nolika ziedus pie memoriāla un ar klusuma brīdi godināja karavīrus, kuri krituši par Gruzijas teritoriālo integritāti.

Gruzijas aizsardzības ministre Tinatina Kidašeli, ar kuru bruņoto spēku komandieris tikās vizītes noslēgumā, izteica atzinību par atbalstu Gruzijas teritoriālajai integritātei un tās eiroatlantiskajai virzībai. Aizsardzības ministre informēja par gaitu, kādā tiek īstenota NATO — Gruzijas sadarbības pasākumu pakete. «Partneru atbalsts Gruzijas virzībai uz NATO ir ļoti būtisks,» uzsvēra ministre, norādot uz īstenotajiem divpusējās sadarbības projektiem un aicinot izskatīt partnerības jomas tuvākajā nākotnē. Viņa aicināja pastiprināt sadarbību militārās apmācības jomā, kā arī pieredzes apmaiņā. «Kopīgas militārās mācības veicinās un uzlabos savstarpējo sadarbību un aizsardzības spēju attīstību.»

Divpusējās sarunās ar Gruzijas aizsardzības nozares vadību tika runāts arī par globālās un reģionālās drošības jautājumiem.

Ģenerālleitnants R. Graube apmeklēja Gruzijas Bruņoto spēku apmācības centru, kā arī Rietumu pavēlniecības 2. kājnieku brigādi Senaki un Georgija Kvinitadzes Kadetu militāro liceju Kutaisi. Licejā NBS komandieris iepazinās ar kadetu uzņemšanas komisijas darbu, kā arī sarunās ar topošajiem kadetiem skaidroja viņu motivāciju apgūt militārās zināšanas.

7. jūlijā Ministru kabinets par jauno Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru iecēla valsts sekretāra vietnieku Jāni Garisonu, kam ir ilggadēja dažādu līmeņu vadītāja darba pieredze Ārlietu un Aizsardzības ministrijā, kā arī attīstības redzējums, kas veidojies, darbojoties valsts pārvaldē dažādos amatos. Viņa profesionālās kvalitātes, zināšanas un pieredze valsts pārvaldē vadošā amatā atbilst valsts sekretāra amata aprakstā izvirzītajām prasībām un nodrošinās efektīvu civildienesta uzdevumu izpildi ministrijas kompetencē esošajos jautājumos, uzskata ministrijā.

Savukārt līdzšinējo valsts sekretāru Jāni Sārtu iecēla NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktora amatā, jo viņa profesionālā pieredze, kvalifikācija, zināšanas un izglītība ir atbilstoša šāda amata pildīšanai.

Jānis Sārts valsts sekretāra amatā tika apstiprināts 2008. gada 4. novembrī. Civildienesta attiecības ar viņu tiks izbeigtas 2015. gada 3. augustā, pamatojoties uz savstarpēju vienošanos.

Tāpat valdība nolēma no amata atbrīvot līdzšinējo NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktoru Jāni Kārkliņu.

Izcilības centrs Latvijā darbojas kopš 2014. gada 1. oktobra, un toreiz par centra direktoru ar valdības rīkojumu tika iecelts Jānis Kārkliņš. Līdzšinējais direktors no 1. septembra sāks pildīt Latvijas vēstnieka pienākumus ANO Ženēvā.

No 7. līdz 22. jūlijam Gruzijā norisinās ASV armijas Eiropā organizētās starptautiskās militārās mācības «Agile Spirit 2015», kurās piedalās NATO un alianses sadarbības programmas «Partnerattiecības mieram» dalībvalstu karavīri no Lietuvas, Latvijas, ASV, Gruzijas, Rumānijas un Bulgārijas. Latvijas karavīri mācībās pilnveidos štāba virsnieku spējas plānot un vadīt kaujas atbalsta elementus dažādās taktiskajās operācijās.

Mācības tiek organizētas, lai pilnveidotu reģionālo stabilitāti un drošību, nostiprinātu partneru kapacitāti un veicinātu uzticību, uzlabojot sadarbību starp NATO dalībvalstu un partnervalstu bruņotajiem spēkiem.

Mācības sastāvēs no štāba vingrinājuma un lauka taktiskā vingrinājuma. Abos vingrinājumos galvenā uzmanība tiks pievērsta reģionālās drošības pilnveidošanai, NATO Reaģēšanas spēku vienību sagatavošanai un trenēšanai brigādes līmenī. Tāpat mācības palīdzēs uzlabot savietojamību un starptautisko sadarbību.

8. jūlijā Saeima aizsardzības ministra amatā apstiprināja deputātu Raimondu Bergmani, kurš nomainīs Valsts prezidenta amatā ievēlēto Raimondu Vējoni. 8. jūlija pēcpusdienā Aizsardzības ministrijā notika ministru maiņas ceremonija. Nododot aizsardzības ministra pilnvaras, R. Vējonis jaunajam ministram simboliski pasniedza Aizsardzības ministrijas karogu.

AM Bergmanis

«Šodien ir saviļņojošs brīdis — esmu stājies Valsts prezidenta amatā, un Aizsardzības ministrijas karogu atdodu drošās rokās,» sacīja Raimonds Vējonis. «Laiks aizsardzības ministra amatā bija izaicinājumu pilns ne tikai man, bet mums visiem. Starptautiskā situācija mainījās, bija jāpieņem strauji, bet pārdomāti lēmumi par ieguldījumiem valsts aizsardzībā, lai mēs paši būtu gatavi aizsargāt savu valsti, lai mēs būtu gatavi sadarboties ar NATO sabiedrotajiem.» Viņš izteica gandarījumu, ka ministriju sāk vadīt Raimonds Bergmanis, uzsverot, ka arī jaunajam ministram šis būs jaunu izaicinājumu laiks — gaidāms Varšavas samits, kur būs jāpieņem nozīmīgi lēmumi par Eiropas un pasaules drošības stiprināšanu. Arvien lielāks izaicinājums ir starptautiskais terorisms un nestabilā situācija Ukrainā. «Esmu pārliecināts, ka Aizsardzības ministrija Raimonda Berg­maņa vadībā ne tikai spēs turpināt manis iesāktos darbus, bet arī pieņems jaunus lēmumus un uzsāks jaunas iniciatīvas, veicinot aizsardzības nozares attīstību,» sacīja R. Vējonis.

«Esmu pagodināts saņemt Aizsardzības ministrijas karogu no Valsts prezidenta rokām,» sacīja jaunais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. «Pateicos aizejošajam aizsardzības ministram par lielo ieguldījumu aizsardzības jomā. Raimonda Vējoņa vadībā nozares profesionāļi ir smagi strādājuši krīžu un izaicinājumu pilnajā laikā, lai mēs sevi pierādītu kā NATO standartiem atbilstoša valsts.»

Runājot par nākotnes izaicinājumiem, R. Bergmanis uzsvēra, ka visiem būs jāpilnveidojas, lai garantētu drošību un nozares attīstību, kas savukārt palīdzēs attīstīties arī visai valstij kopumā. «Uz mūsu paaudzes pleciem gulstas liela atbildība, un mums nav tādas greznības kā laiks. Tāpēc mums visiem jā-strādā kā vienotai komandai — no vecākā referenta līdz valsts sekretāram, no kareivja līdz ģenerālim.»

«Valsts drošība nav tukši vārdi — tie prasa gan apņēmību, gan resursus. Velsas samitā mēs esam apņēmušies sasniegt aizsardzības budžetu 2% apmērā no IKP. Es strādāšu, lai kopā ar jums spētu noturēt šo finansējuma pieaugumu un pierādīt sabiedrotajiem, ka mums rūp savas valsts drošība. Nākamā gada valsts budžetā iekļautajam aizsardzības budžeta palielinājumam ir jāatspoguļo šī mūsu apņemšanās,» uzrunājot ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjus, sacīja R. Bergmanis.

Sagatavojusi Ieva Plēsuma.
Foto — Normunds Mežiņš, Viktors Kovaļenko un no mod.gov.ge.