Latvijas Nacionālajai aizsardzības akadēmijai — ceturtdaļgadsimts

Taivo Trams

Foto — Gatis Dieziņš.

Svinīgā un tajā pašā laikā draudzīgā un sirsnīgā gaisotnē savu ceturtdaļgadsimta jubileju nosvinējusi Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija (NAA) — augstskola, kurai ir vislielākais pienesums valsts drošības sistēmas veidošanā un stiprināšanā. Svinīgajā pasākumā
10. februārī akadēmijā pulcējās gan valsts augstākās amatpersonas, gan bijušie un esošie skolas mācībspēki un absolventi.

Nedaudz atmiņu, nedaudz nākotnes plānu
Svinīgā diena iesākās ar neformālu svinību dalībnieku tikšanos, nelielu pakavēšanos atmiņās un dalīšanos nākotnes plānos, kas patīkami atšķīra šo pasākumu no citām daudz stīvākām un oficiālākām jubilejām. Akadēmijas rektors pulkvedis Georgs Kerlins klātesošos iepazīstināja ar pašreizējo NAA stāvokli un nākotnes plāniem, neaizmirstot arī tos cilvēkus, kuri veidoja šo mācību iestādi, bet šo jubileju vairs nesagaidīja — viņus svinību dalībnieki pieminēja ar klusuma brīdi.

Lai skolas ceturtdaļgadsimta vēsture nepaliktu tikai labās atmiņās, jubilejas reizē tika prezentēta arī pavisam taustāma vēstures liecību krātuve — grāmata «Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija. Pirmie 25 gadi», ko sagatavojis autoru kolektīvs NAA bibliotēkas vadītājas Lailas Tīģeres vadībā.

Ideja par šādas grāmatas izdošanu radusies jau vismaz pirms pieciem gadiem, taču nesenās krīzes dēļ to izdot uz akadēmijas 20. gadadienu nav bijis iespējams. «Tomēr tad apņēmāmies — uz 25 gadiem grāmatai jātop, lai lūst vai plīst,» teica L. Tīģere. Grāmatas veidotājiem ļoti svarīgi bijis tas, ka izdevuma tapšanā piedalījušies vēstures aculiecinieki, cilvēki ar saglabājušos vēsturisko atmiņu, kas varējuši no pirm-avota to nodot nākamajām paaudzēm.

«Grāmata savā būtībā ir ļoti gaiša, jo tādas ir arī atmiņas, kas to veido. Mēs negribējām, lai tā būtu tikai bilžu albums, tādēļ liela vērība tika veltīta dažādu vēsturisko faktu apkopošanai,» atzīst L. Tīģere. Liels ieguvums bija NAA veidotāju, kuri jau ir aizsaulē, augst­- skolas bibliotēkai atstātās atmiņas, tāpat arī pirmo akadēmijas absolventu atmiņas.

Īpaša nodaļa grāmatā veltīta pirmajam NAA priekšniekam pulk­vedim Valdim Matīsam un viņa komandai, kuru darba un entuziasma rezultātā tapa vienīgā militārā augst­skola Latvijā. Kā jau katram autoram, arī L. Tīģerei ir savas mīļākās nodaļas — šajā grāmatā tās ir laikabiedru atmiņas par V. Matīsu, kā arī stāsti par labākajiem NAA absolventiem un to, kā tālāk izveidojusies viņu karjera. Savukārt grāmatas beigās atstāta tukša lappuse — piezīmēm un autogrāfiem. «Jo visu jau nekad nevar uzrakstīt,» atzīst L. Tīģere.

Lai zvaigžņu vairāk par ērkšķiem
Kā zināms, NAA devīze vēsta: «Per aspera ad astra» jeb «Caur ērkšķiem uz zvaigznēm». Akadēmijas gadadienas svinīgajā pasākumā Klinsona zālē savā uzrunā Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzsvēra, ka pats šo devīzi tulko divējādi — gan kā norādi uz ceļu, ko katrs akadēmijas absolvents nogājis no pirmās dienas augstskolā līdz savai pirmajai dienesta pakāpei, gan kā pašas akadēmijas ceļu līdz šodienai, kas aizsācies pirms ceturtdaļgadsimta.

Šis ceļš nebūtu bijis iespējams bez entuziastiem, kas bija gatavi ieguldīt savas profesionālās zināšanas un laiku augstskolas un profesionālās virsniecības veidošanā, teica R. Vējonis. NAA ir Latvijas Kara skolas tradīciju pārmantotāja un turpinātāja, un tagad tā savu priekšteci ir arī pārdzīvojusi — Kara skolas 21 gadu ilgušo pastāvēšanu 1940. gadā pārtrauca padomju okupācija. «Daudziem Kara skolas absolventiem tā arī neizdevās piedzīvot brīvās Latvijas atdzimšanu — viņi bija spiesti kalpot svešai varai, taču nepārstāja cerēt, domājot par savas valsts atdzimšanu. Mūsdienu kadeti var būt lepni par iespēju kalpot paši savai valstij, ar savu formu un karogu,» uzsvēra Valsts prezidents. Savas apsveikuma runas noslēgumā viņš novēlēja — lai turpmākajā akadēmijas ceļā zvaigžņu būtu vairāk par ērkšķiem.

Skola, kas dod spārnus jaunam lidojumam
Kvalitatīva izglītība un profesionālas zināšanas veido to bāzi, uz kuras pamata veidojas īsts sava amata zinātājs, un īpaši tas attiecas uz militārpersonām, NAA jubilejas viesiem teica aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. NAA spēj radīt šo bāzi — to apliecina mūsu karavīru un virsnieku augstais starptautiskais novērtējums. NAA sniegtās zināšanas ir konkurētspējīgas un praktiski izmantojamas, uzsvēra ministrs. Virsnieka profesija ir prestiža — to savukārt apliecina lielais studētgribētāju skaits NAA. «Citas augstskolas cīnās par studentiem, mūsu akadēmijai turpretī šādu problēmu nav,» teica R. Bergmanis. Runājot par NAA jubileju, viņš atzina, ka 25 gadi augstskolai ir pats labākais laiks, kas dod stabilu bāzi tālākai izaugsmei.

«Mēs svinam jubileju iestādei, kas dod milzīgu ieguldījumu bruņoto spēku izaugsmē kopumā un katram bruņoto spēku pārstāvim individuāli. Ja mēs kādā savas karjeras brīdī esam iestiguši rutīnā, akadēmija mums dod spārnus jaunam lidojumam,» svinīgajā pasākumā teica Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Leonīds Kalniņš. Viņš atzina, ka NAA ir sasniegusi savu briedumu un var piedāvāt ne tikai kvalitatīvas zināšanas, bet arī īstu zinātnisko potenciālu. Viņš novēlēja NAA mācībspēkiem nezaudēt to vitalitāti, kas ir viņos un ko viņi tik labi māk nodot visiem virsniekiem, kuri absolvējuši akadēmiju.

NAA ir dibināta 1992. gada 13. februārī, un šajā laikā mācību iestādi absolvējuši vairāk nekā 1000 jauno leitnantu, kas pašlaik veido bruņoto spēku virsniecību.