Latvijas karavīri trenējas izmantot bezpilota lidaparātus

7. maijā Latvijā ieradās Mičiganas armijas Nacionālās gvardes 126. kavalērijas pulka bezpilota lidaparātu vada karavīri ar trim «RQ7- Shadow» lidmašīnām, lai apmācītu Latvijas bruņoto spēku karavīrus izmantot bezpilota lidaparātu sniegtās iespējas.

 «Mičigana ar Latviju sadarbojas vairāk nekā 22 gadus, mūsu karavīri ir kopā mācījušies un kopā dienējuši Afganistānā, un tagad mēs strādājam kopā pie bezpilota lid­aparātu projekta,» uzsver ASV vēstnieks Marks Pekala. «Mūsu mērķis ir panākt, lai mēs varētu integrēt bezpilota lidaparātu sniegtās spējas ar tām aizsardzības spējām, kas Latvijai jau ir, piemēram, ar gaisa atbalsta kontrolieru un priekšējā uguns atbalsta novērotāju spējām.»

Vēstnieks norādīja, ka šogad militāro mācību laikā latviešiem ir izdevība izmantot bezpilota lidaparātu sniegtās iespējas militārajās mācībās gan taktiskajā, gan stratēģiskajā līmenī. Mičiganas karavīri Latvijā piedalās trijās lielās mācībās — «Namejs», «Flaming Sword» un «Saber Strike» —, bezpilota lidaparātiem veicot lidojumus virs Gaisa spēku aviācijas bāzes Lielvārdē un Ādažu poligonā.

Pilnībā uzpildīts «RQ7-Shadow» sver ap 180 kilogramu, spārnu platums tam ir četri metri, lidaparāts var sasniegt maksimālo augstumu ap 4570 metru virs jūras līmeņa un ātrumu līdz 150 kilometru stundā. «RQ7-Shadow» var lidot četras līdz septiņas stundas, no tā videokameras var iegūt fotoattēlus un video, to var izmantot komunikācijai, uztverot radiosignālus un pārraidot tos tālāk, dodot iespēju sazināties daudz lielākā distancē. Lidaparāts var lidot gan dienā, gan naktī, kā arī filmēt ar infrasarkano kameru. Šīs priekšrocības nosaka, ka bezpilota lidaparātus pārsvarā izmanto izlūkošanā.

«Bezpilota lidmašīnu sniegto informāciju izmanto komandieris kaujas laikā, piemēram, viņš pats var atrasties štābā, bet tomēr redzēt, kas notiek kaujas laukā, novērtēt situāciju un pieņemt lēmumus. Šo video var izmantot arī gaisa atbalsta kontrolieri un apvienotā uguns atbalsta novērotāji, lai spētu precīzi identificēt mērķi,» uzsver ASV vēstniecības Aizsardzības sadarbības biroja divpusējo attiecību pārstāvis pulkvežleitnants Džeimss Endrū Robertss. «Tā kā Latvijai nav bezpilota lidmašīnu, ir būtiski, lai latviešu karavīri trenētos izmantot to piedāvātās novērošanas iespējas. Šīs prasmes noder, piemēram, sadarbojoties ar citu NATO valstu karavīriem starptautiskajās operācijās.»

«Mēs jau esam izmantojuši šādus bezpilota lidaparātus starptautiskajā operācijā Afganistānā, kur 2012. gadā Meimenā dienējām kopā ar Latvijas karavīriem,» stāsta virsniekvietnieks Džimijs Haks.  «Uzdevuma laikā mēs lidojām pa priekšu un devām viņiem signālu, lai vienība redzētu situāciju. Bezpilota lidaparāts sniedza arī komunikācijas iespējas — ja kāda vienība atradās tālu no citas un parastie radiosakari bija traucēti, piemēram, kalnu dēļ, tad signālu varēja sūtīt caur lidaparāta sistēmu.»

Bezpilota lidmašīnu iespējas ir izmantojamas arī civilo krīžu situācijās, piemēram, ja no sliedēm noskrējis vilciens ar ķīmiskām vielām, izcēlies mežu ugunsgrēks vai notikušas citas dabas katastrofas.

«Bezpilota lidmašīnas nodrošina iespēju vadībai paskatīties uz notiekošo, neapdraudot nevienu cilvēku — kā tas būtu gadījumā, ja uz notikuma vietu būtu jālido pilotam un filmēšanas komandai. Savukārt aizsardzības nozares vadība var vērot situāciju video tiešraidē un pieņemt lēmumus, balstoties uz redzēto,» skaidro pulkvežleitnants Dž. E. Robertss.

Mičiganas armijas Nacionālās gvardes 126. kavalērijas pulka bezpilota lidaparātu karavīru vads ieradās Latvijā 7. maijā, lai apmācītu Latvijas bruņoto spēku karavīrus un uzlabotu operacionālās spējas. Plānots, ka vienība 30 cilvēku sastāvā uzturēsies Latvijā divus mēnešus.

Mičiganas Nacionālās gvardes un Latvijas bruņoto spēku partnerība ilgst jau 22 gadus, tās mērķis ir dalīties ar informāciju, uzlabot prasmes strādāt ar jaunāko ekipējumu un stiprināt stratēģiskās spējas.

Sagatavojusi Daina Ozoliņa,
AM Preses nodaļas vecākā referente.
Foto — Armīns Janiks.