Latgalē diskutē par jauniešu motivāciju iesaistīties valsts aizsardzībā

Diāna Selecka,
virsseržante, 2. ZSN štāba CIMIC speciāliste.

Foto — Normunds Mežiņš.­

16. aprīlī Rēzeknes augstskolā notika diskusija par jauniešu motivāciju
iesaistīties valsts aizsardzībā. Diskusijā piedalījās Daugavpils valsts ģimnāzijas audzēkņi — debašu centra dalībnieki, Rēzeknes augstskolas studenti un pasniedzēji, karavīri, zemessargi un jaunsargi.  

Rezekne diskusija

«Šodien diskutējam par mūsu valsti un jūsu nākotni, lai jūsu nākotne būtu labāka,» atklājot pasākumu, sacīja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Pēdējos gados ir krasi mainījusies ģeopolitiskā situācija, tāpēc arī jauniešiem ir ļoti svarīgi piedalīties diskusijā par valsts aizsardzības koncepcijas izstrādi. Uzdevums ir kopīgiem spēkiem izveidot šodienas drošības videi piemērotāku koncepciju ar ieskatu nākotnē. R. Vējonis uzsvēra, ka sabiedrībai ir jābeidz sūdzēties par valstī notiekošo un dzīvot ilūzijās, ka Latviju neskar pasaulē notiekošais. «Ja mēs nevēlēsimies paši aizsargāt savu valsti, citi arī to nedarīs. Jums, jauniešiem, jā-spēj piedāvāt savs redzējums, risinājumi un scenāriji, kas ļaus mums saprast, kā aizsardzības jomas ekspertu veikums izskatās no malas, kā arī gūt jaunas idejas turpmākai darbībai, lai kopīgiem spēkiem padarītu mūsu valsti drošāku.»

«Patriotismam nav tautības,» sacīja ministrs. «Mēs visi dzīvojam Latvijā un esam savas valsts aizstāvji. Vēl ir daudz jāstrādā, lai novērstu stereotipu, kas iesakņojies gadu gaitā.»

Rosinot pasākuma dalībniekus paust savu viedokli, R. Vējonis sacīja: «Galvenie jautājumi, kas būtu jāuzdod — vai man ir nākotne manā valstī un vai pie varas esošie ir sapratuši situāciju, spējuši formulēt idejas, pieņemt lēmumus un spēs rīkoties.»

Aizsardzības ministrs norādīja, ka valsts aizsardzības stiprināšana notiek vairākos virzienos, kas ietver arī Nacionālo bruņoto spēku, tai skaitā Zemessardzes, stiprināšanu un rezerves sistēmas izveidi.

Rezekne diskusija

Diskusiju uzsāka debašu centra dalībnieki, kuri strādāja divās komandās — trīs jaunieši ar interneta vidē atrasto informāciju mēģināja pārliecināt pasākuma dalībniekus, ka Latvijā jaunieši ir motivēti iesaistīties valsts aizsardzībā, bet trīs citi skolēni bija noliedzošās komandas pārstāvji, kas mēģināja atspēkot šo apgalvojumu. Visa informācijas apmaiņa noritēja ļoti korektā un interesentā veidā, jo jaunieši līdz tam nebija saskārušies ar aizsardzības jautājumiem.

Debašu centra trenere Renāte Melnace pēc debatēm lūdza skatītājus balsot par to komandu, kuras sniegums zālei šķitis pārliecinošāks. Uzvarēja komanda, kura apgalvoja, ka Latvijā jaunieši ir motivēti iesais­- tīties valsts aizsardzībā. «Parasti jau labāk veicas tai komandai, kura sniedz apgalvojumu, jo apgāzt kādu pieņēmumu ir krietni sarežģītāk. Bet man ir prieks, ka jaunieši labi strādāja un visai kompetenti sniedza argumentus par sev maz pazīstamu tēmu,» sacīja trenere R. Melnace.

Izvērtējot debates, aizsardzības ministrs R. Vējonis sacīja, ka informācijas apmaiņa bijusi gana interesanta, bet gribējies, lai jaunieši būtu nedaudz atraisītāki.

Rezekne diskusija

Pēc diskusijas vārds tika dots arī karavīriem un jaunsargiem. Rēzeknes jaunsargi stāstīja par savu darbību, kā arī par 4. līmeņa nometnēm. Savukārt 2. Zemessardzes novada 25. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Baranovs dalījās pieredzē, proti, jauniešiem, kas aktīvi darbojušies Jaunsardzē, krietni vieglāk ir uzsākt mācības Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.

Aizsardzības ministrija ir uzsākusi darbu pie jaunās Valsts aizsardzības koncepcijas (VAK) izstrādes un organizē vairākas publiskās diskusijas, kuru mērķis ir koncepcijā ietvert sabiedrības viedokli par valsts aizsardzību un vienlaikus sniegt sabiedrībai plašāku ieskatu valsts aizsardzības jautājumos. Diskusiju laikā izteiktās idejas un priekšlikumi tiks izmantoti jaunās VAK redakcijas veidošanā, lai veicinātu tās izstrādes kvalitāti. Šis uzdevums jāveic saskaņā ar Nacionālās drošības likumu, kurā noteikts, ka katra sasaukuma Saeima līdz 1. oktobrim savā otrajā darbības gadā apstiprina jaunu VAK.