Krievijas armijas virspavēlniecības ziņojumi par karadarbības gaitu Latvijas teritorijā 1915. gadā

Decembris

Rietumu fronte
3. decembrī (20. novembrī). Vāciešu uzbrukuma mēģinājums Daugavpils rajonā, Šiškovas folvarka tuvumā (ziemeļrietumos no Sventes ezera) tika apturēts ar mūsu šauteņu uguni.

Ziemeļu fronte
5.—6. decembrī (22.—24. novembrī). Nozīmīgu kaujas sadursmju nebija.

7. decembrī (25. novembrī). Pretinieks mēģināja pārcelties pāri Daugavas attekai uz salas dienvidos no Ikšķiles, taču tika padzīts ar šauteņu uguni no krasta. Mūsu smagā baterija piespieda vācu aerostatu nolaisties pie Mercendarbes (ziemeļos no Baldones);
turpinot apšaudīt tā nolaišanās rajonu, sekoja spēcīgs sprādziens, ko izraisīja, jādomā, šī aerostata vai tā gāzes tvertnes iznīcināšana ar mūsu uguni.

8. decembrī (26. novembrī). Dažās Rīgas frontes vietās mūsu artilērija sekmīgi darbojās pret pretinieka baterijām un piespieda tās apklust. Dienvidos no Ikšķiles vācieši palaida smacējošās gāzes mūsu ierakumos.

9. decembrī (27. novembrī). Ievērojamu kaujas sadursmju nebija.

Lejasciema pagastā mobilizētie karavīri pie pagasta valdes ēkas 1914. gadā.
Lejasciema pagastā mobilizētie karavīri pie pagasta valdes ēkas 1914. gadā.

Rietumu fronte
5. decembrī (22. novembrī). Ievērojamu kaujas sadursmju nebija.

6. decembrī (23. novembrī). Daugavpils rajonā naktī vācieši ceturtdaļstundu nesekmīgi ar smagās artilērijas uguni apšaudīja mūsu ierakumus frontē no Borskajas ciema (uz Daugavas upes) līdz Ilūkstes pilsētiņai.

7.—8. decembrī (24.—25. novembrī). Ievērojamu kaujas sadursmju nebija.

9. decembrī (26. novembrī). Daugavpils frontē vāciešu grupas mēģināja daudzkārt iznākt no saviem ierakumiem, taču ar mūsu šauteņu uguni tika viegli iedzītas atpakaļ.

10. decembrī (27. novembrī). Ievērojamu kaujas sadursmju nebija.

Ziemeļu fronte
10.—13. decembrī (27.—30. novembrī). Kaujas sadursmju nebija.

14. (1.) decembrī. Pie Ikšķiles ienaidnieka lidmašīna meta bumbas. Jēkabmiesta rajonā savstarpēja artilērijas apšaude pastiprinājās. Mūsu artilērija Rīgas rajonā daudzās vietās izdzenāja vāciešus, kas strādāja pozīciju nostiprināšanā.

15. (2.) decembrī. Kaujas sadursmju nebija.

16. (3.) decembrī. Pie Rīgas ienaidnieka izlūkvienību meklējumi virzienā uz Ragaciemu, Antiņiem un Tukuma šosejas rajonā nemainīgi beidzās par  labu mums — vācieši atgaiņājās ar uguni, un dažās vietās, sekojot tiem, mēs iekļuvām vācu izvietojumā.

Rietumu fronte
10.—15. decembrī (27. novembrī — 2. decembrī). Daugavpils rajonā kaujas
sadursmju nebija.

16. (3.) decembrī. Ziemeļrietumos no Daugavpils, Mišteļu un Sarkaņu ciemu rajonā, mūsu artilērija sekmīgi apšaudīja pretinieka kājnieku kolonnu, kura tika izklīdināta.

Ziemeļu fronte
17. (4.) decembrī. Mēs nogremdējām Baltijas jūrā kreiseri «Bremen» un lielu
mīnukuģi.

18.—19. (5.—6.) decembrī. Kaujas sadursmju nebija.

20. (7.) decembrī. Rīgas rajonā mūsu artilērija sekmīgi apšaudīja vācu lidmašīnas un piesienamos gaisa balonus. Pie «Šklovas» un Doles salas notika artilērijas divkauja ar pārsvaru mūsu pusē. Jēkabmiesta un Daugavpils rajonā ar mūsu artilērijas uguni bija izklīdināti vācieši, kas strādāja pie Arbidāniem, Konecpoles, Ilūkstes un Tannenfeldes.

21. (8.) decembrī. Kaujas sadursmju nebija.

22. (9.) decembrī. Rīgas iecirknī mūsu artilērija sekmīgi darbojās pret vāciešiem austrumos no Pulkarnes un Ikšķiles priekšā. Tāpat artilērija piespieda pagriezt atpakaļ ienaidnieka lidmašīnu, kas devās Rīgas virzienā. Dienvidos no Jaunjelgavas vācieši izšāva pret mūsu ierakumiem pāri upei vairākas lielas mīnas.

Rietumu fronte
22. (9.) decembrī. Daugavpils iecirknī, pie Ilūkstes uguns no bumbmetējiem un ar rokas granātām pastiprinājās. Mūsu artilērija daudzās vietās sekmīgi darbojās pret vāciešiem, kas strādāja pie nocietinājumu būves.

Ziemeļu fronte
25. (12.) decembrī. Rīgas rajonā, dienvidos no Babītes ezera, vācieši mēģināja
uzbrukt mūsu ierakumiem, taču bija atsisti ar uguni; daļa vāciešu tomēr sagūla pie drāšu aizžogojumiem; mūsu izsūtītās grupas padzina vāciešu atliekas uz saviem ierakumiem.

26. (13.) decembrī. Piejūras, Smārdes, virzienā uzbrukumu organizēja partizānu vienība. Ap 4 no rīta grupa nemanāmi pienāca pie vācu priekšposteņa, kurš atradās pakava formā veidotās zemnīcās, aiz ierakuma, pārgrieza vairākās vietās dzeloņdrātis un strauji metās pie zemnīcām, metot logos rokasgranātas. Izskriet paspējušos vāciešus nodūra ar durkļiem un pēc īsas tuvcīņas iznīcināja visu priekšposteni, saņemot gūstā sešus zemāko pakāpju karavīrus. Neliela daļa paguva aizbēgt dažādos virzienos. Neskatoties uz spēcīgu apšaudi no dienvidiem, partizāni sekmīgi atkāpās. Mūsu zaudējumi — niecīgi.

Vācu pajūgi pie Daugavpils1916. gadā.
Vācu pajūgi pie Daugavpils1916. gadā.

27. (14.) decembrī. Kaujas sadursmju nebija.

28. (15.) decembrī. Lielupes kreisajā krastā latviešu karaspēka daļas grupa, sastopot pretinieka grupu, uzbruka tai ar durkļiem. Vācieši bēga, pametot kritušos un ievainotos.

29. (16.) decembrī. Pretinieka bruņotā automobiļa mēģinājums pienākt pie mūsu ierakumiem pa Bauskas šoseju tika viegli atsists ar mūsu uguni. Visā Rīgas rajona frontē notika savstarpēja apšaude, sevišķi stipra pie Ikšķiles priekštilta nocietinājuma.

30. (17.) decembrī. Uz dienvidaustrumiem no «Zalaj» naktī mēs nomētājām
ar rokas­granātām pretinieka ierakumus. Uzbrukušie no rīta atgriezās atpakaļ bez zaudē-jumiem.

Rietumu fronte
25.—31. (12.—18.) decembrī. Iestājies klusums, ko retumis pārtrauc nelielas
izlūku sadursmes.

Sastādījis LU profesors Ēriks Jēkabsons.