Kaujas laukā ienāks jauns mākslīgā intelekta pārstāvis

«RoBattle».
«RoBattle».

Izraēlas inženieri turpina pārsteigt pasauli ar neparastiem izgudrojumiem.  Jaunā ultramodernā kartinga tipa mašīna mainīs visus priekšstatus par karadarbības būtību, kļūstot par vienu no mūsdienu gudrākajiem sauszemes tālvadības transportlīdzekļu sai­mes pārstāvjiem.

Starptautiskajā izstādē «Eurosatory» Parīzē šī gada 13.—17. jūnijā Izraēlas kompānija «Israel Aerospace Industries» prezentēja savu visjaunāko robotizēto transporta līdzekli «RoBattle», kas ir īpaši jaudīgs un ar ļoti augstiem manevrētspēju rādītājiem. Jaunais izgudrojums ir apveltīts ar mākslīgo intelektu un paredzēts atbalstam un inte-grācijai bruņoto spēku kaujas vienībās.

«RoBatlle» intelekta līmenis ļauj pieņemt autonomus lēmumus (bez operatora iejaukšanās), īstenojot virkni bīstamu sauszemes operāciju un uzdevumu, ko parasti veic karavīri, tādējādi riskējot ar dzīvību. «RoBattle» tostarp spēj veikt izlūkošanas uzdevumus un ievākt informāciju, piedalīties patruļās un slēpņu ierīkošanā, veikt slepenu novērošanu, kā arī atbalstīt konvojus un īstenot iebrukumus dziļi ienaidnieka teritorijā. Jaunajam robotam ir modulāra konstrukcija, kas ļauj to adaptēt konkrētu uzdevumu veikšanai, piemēram, aprīkot ar specializētiem riteņiem vai ieročiem. Robotā «RoBattle» ir iebūvēti visdažādākie sensori un navigācijas sistēma, un to iespējams pieslēgt arī militārajam sakaru tīklam «Tac4G», kas ļauj uzturēt sakarus plašā apvidū.

 «RoBattle» operators nodrošina transportlīdzekļa kontroli un vadību no taktiskā bloka, kuru iespējams iemontēt robota iekšpusē vai arī izvietot jebkurā kaujas lauka vietā. Vadības bloks ir uzbūvēts tā, lai, plānojot operācijas, vienlaikus būtu iespējams veikt operatoru interaktīvu apmācību, atvieglojot jaunu kadru piesaisti šim darbam.

«Israel Aerospace Industries» pārstāvis Meirs Šabtais norāda, ka «RoBattle» ar tajā izmantotajām avangarda tehnoloģijām paš­laik vērtējams kā visefektīvākais visā sauszemes tālvadības aparātu tirgū.

«RoBattle» pārvar apvidus šķēršļus.
«RoBattle» pārvar apvidus šķēršļus.

«Israel Aerospace Industries» inženieri strādā arī pie citiem sauszemes robotiem:
«Panda» — kaujas inženieru atbalsta robots, sprādzienbīstamu priekšmetu ne- itralizācijai ceļmalās, drošu eju veidošanai pretinieka šķēršļu joslās un citu inženieru uzdevumu atbalstam;
«Sahar» — sprādzienbīstamu priekšmetu atklāšanas robots, kas spēj neitralizēt gan virs zemes izvietotus, gan apraktus spridzekļus;
«RoboCon» — robotizēta platforma materiāltehniskā nodrošinājuma uzdevumu veikšanai, spēj automātiski sekot vadošajam automobilim;
«Guardium UGV» — izmaksu ziņā ļoti efektīvs sauszemes robots stratēģisko mērķu apsardzei un robežas patrulēšanai.

Vērtējot «RoBattle» ietekmi uz nākotnes karadarbību, eksperti atzīst, ka tā izvērtīsies pavisam citāda, ja tajā tikai daļēji piedalīsies cilvēki. Kā pozitīvu aspektu karalauka robotizācijā militārie psihologi min faktoru, ka roboti nespēj just naidu, dusmas vai bailes, kas piemīt cilvēka dabai. Tādēļ pastāv liela cerība, ka līdz ar robotu skaita un daudzveidības palielināšanos militārajā pasaulē samazināsies risks atkārtot traģisko vēsturisko pieredzi ar veselu tautu iznīcināšanu militāros konfliktos.

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi
majore Vizma Kaļčeva.

Foto — http://www.popularmechanics.com;
http://www.unilad.co.uk/technology/this-high-tech-combat-robot-
may-change-war-as-we-know-it/.