Kājnieku kaujas bruņumašīnas «Puma» debija Parīzē pēc veiksmīgiem izmēģinājumiem tuksnesī

Vācijas armijas vajadzībām sērijveidā ražotā jaunā kājnieku kaujas bruņumašīna «Puma» pirmo reizi bija apskatāma šī gada «Eurosatory» izstādē Parīzē.

Bruņumašīna «Puma» sasniegusi ļoti labus kvalitātes rādītājus jebkuros klimatiskajos apstākļos — tās karstuma izturības (Apvienotajos Arābu Emirātos 2013. gadā), aukstuma (Norvēģijā 2012. gadā) un atklātās liesmas izturības spēju izmēģinājumi notika sadarbībā ar Bundesvēra apgādes dienesta ekspertiem.

Jauno kājnieku kaujas bruņumašīnu raksturo izcila taktiskā mobilitāte, maksimāla apkalpes aizsardzība un spēcīga uguns jauda, tādējādi tā ierindojama īpašā bruņumašīnu kategorijā.

Kājnieku kaujas bruņumašīna «Puma» izmantoto tehnoloģiju ziņā ir līderpozīcijās — ar ļoti efektīvu modulārās aizsardzības koncepciju, tālvadības sistēmu, torni, aprīkotu ar ieroču stabilizācijas sistēmu, un 30 mm automātisko lielgabalu, kas spēj šaut ar ABM (Air Bursting Munition) munīciju, kā arī nodalītu ritošo daļu ar hidropneimatisko triecienu absorbētājelementiem un, svarīgākais, ar tās kompakto un jaun­izveidoto MTU (Motoren- und Turbinen-Union GmbH) galveno dzinēju (800 kW).

Vēl kāds būtisks bruņumašīnas «Puma» koncepcijas aspekts ir tās kaujas sakaru spējas, tostarp kaujas vadības, nākotnes karavīru sistēmu un digitālo sakaru iekārtas. Šīs jaunās kājnieku kaujas bruņumašīnas īpašības nodrošina tai iespēju kļūt par mūsdienu karadarbības norišu noteicošo elementu.

Lai palīdzētu karavīriem izkopt savas prasmes, bruņumašīnu ir iespējams izmantot arī mācību režīmā, padarot to par autonomu apmācības platformu. Turklāt īpaša tīkla tehnoloģija ļauj mācību nolūkos to savienot pat ar četriem transportlīdzekļiem. Papildus bruņumašīnas apkalpes apmācībai ir pieejami uzlabotie simulatori, piemēram, vadīšanas simulators un datoru mācību līdzekļi.

Bruņumašīnu «Puma» raksturo izcils pilnveidošanas potenciāls — tā tuvākajās desmitgadēs spēs cīnīties pret nākotnes izaicinājumiem un saglabās savu kaujas gatavību.

«Puma» ir visai ietilpīga, tās iekšiene ir aptuveni deviņus kubikmetrus liela, kas ļauj integrēt dažādu iekārtu komplektus atbilstoši izmantošanas mērķiem — sākot ar mobilo taktisko operāciju centru, kaujas ātrās palīdzības transportu vai bruņotu kaujas tehnikas remonta sistēmu.

Kājnieku kaujas bruņumašīnas «Puma» ir pasaulē unikālas partnerības — divu Eiropas ražotāju «Krauss-Maffei Wegmann» un «Rheinmetall» — kopprodukts. «PSM Projekt System & Management GmbH» ir kopuzņēmums, kas dibināts, lai pārvaldītu «Puma» Vācijas iepirkuma projektu no darbuzņēmēja puses; uzņēmuma akcijas līdzīgās daļās pieder šiem diviem ražotājiem. 

Pēc «Rheinmetall AG» 2014. gada 12. jūnija preses paziņojuma.
Tulkojis NBS rezerves virsleitnants Kārlis Līdaks.