Kadetu mācībstundas muzejā un Vecrīgā

NAA Brivibas cinas

Šā gada 17. oktobrī Latvijas Kara muzeja smagās durvis agrajā rīta stundā vēl rotāja uzraksts «Slēgts», bet ēkas vestibilā jau pulcējās mūsu valsts bruņoto spēku topošie virsnieki — Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti. Kadeti par virsniekiem kļūst piecu gadu laikā un studiju procesā akadēmijā apgūst ne tikai tieši savai nākamajai profesijai noderīgas teorētiskās un praktiskās zināšanas, bet arī studē Latvijas militāri politisko vēsturi. Arī zināšanas par svarīgākajām latviešu ieroču uzvarām virsniekiem būs noderīgas viņu turpmākajā karjerā. Dažādos vēstures posmos norisinājušos notikumu un kauju izpēte ir svarīgs moments mācību procesā — kadeti ir bijuši Otrā pasaules kara kauju vietās Kurzemē un Vidzemē, novembrī paredzēts brauciens uz Vareļiem, kur 1919. gadā norisinājās Kara skolas kadetu kauja ar P. Bermonta armijas daļām. Taču šoreiz Latvijas Kara muzejā topošie virsnieki vairāk pievērsās bermontiādes notikumiem Rīgā.

NAA Brivibas cinas

Atcerēsimies, 1919. gada 10. oktobrī Rīgas Pārdaugavu ieņēma P. Bermonta komandētais krievu — vācu karaspēks jeb Rietumkrievijas brīvprātīgo armija. Dažāda mēroga kaujas Rīgā un pie Rīgas turpinājās līdz pat 11. novembrim, kad Latvijas armija sakāva bermontiešus un Rīga bija atbrīvota. Šo dienu arī šodien svinam kā Latvijas armijas uzvaras svētkus — Lāčplēša dienu.

Nodarbības sākumā Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti noklausījās Latvijas Kara muzeja vēsturnieka Valda Kuzmina detalizētu stāstījumu par 1919. gada rudens notikumiem Rīgā un aplūkoja šiem notikumiem veltītu muzeja ekspozīciju. Pēc šāda studiju ievada kadeti devās uz Vecrīgu, lai paši izstaigātu bermontiādes kauju vietas. Kadetu mērķis bija ne tikai iepazīt šo kauju vietas, bet arī modelēt tā laika situāciju, izklāstot studiju un dienesta biedriem savus vēsturiskās izpētes rezultātus. Tā kadeti uzzināja vairāk par to, kā noritēja bermontiādes kauju epizodes pie Daugavas: tagadējā 11. novembra krastmalā, Rātslaukumā, šau­- rajās Vecrīgas ieliņās netālu no vietas, kur 1919. gadā atradās Dzelzs tilts (šeit ierakumos pozīcijās toreiz bija novietojušies Kara skolas kadeti). Topošie virsnieki saviem biedriem stāstīja par Kara skolas kadetu izlūkgājieniem pāri Daugavai, par 1919. gada 15. oktobra māņu uzbrukumu bermontiešu pozīcijām pāri Dzelzs tiltam un citām kauju epizodēm.

Sagatavojis Juris Ciganovs.
Foto — Normunds Mežiņš.