Kā nodrošināt pārākumu nākotnes karadarbībā?

Sākums šā gada janvāra numurā.

ASV Aizsardzības ministrijas ekspertu ziņojumā ir apkopotas 10 tehnoloģijas un faktori, kas varētu kļūt izšķiroši amerikāņu militāro vienību uzvarām nākotnes karos.

6. Ātrgaitas laivas ar ložu drošiem korpusiem
Mūsdienās karadarbībai atklātā okeānā ASV Jūras spēkiem nav sāncenšu — aviācijas bāzes kuģi, raķešu kreiseri, eskadras mīnukuģi utt. Taču nākotnes konfliktos pārsvaru spēs gūt tie, kuri operēs ar mazgabarīta ātriem, manevrētspējīgiem un radaros mazpamanāmiem peldlīdzekļiem, kas varēs pildīt uzdevumus seklo ūdeņu zonās. Svarīgai jauno un drošo laivu iezīmei vajadzētu būt vienkāršai apkalpei un remontam. Mūsdienās jau ir uzbūvēti vairāki ultramodernu civilmilitāru laivu konceptmodeļi (piemēram, «Barracuda»). Taču joprojām turpinās izejmateriālu meklējumi, jo alumīniju ir problemātiski metināt, turklāt remonts šādām laivām vienmēr ir veicams speciālos dokos. Zinātnieki strādā pie jaunās paaudzes kompozītmateriāliem, kas būtu vieglāki un drošāki. Tiek meklētas arī masas ziņā mazākas un efektīvākas piedziņas sistēmas, kas ļautu lielāku masas rezervi atstāt bruņu korpusa izveidei un nodrošinātu labāku laivas veiktspēju (durability).

«Barracuda» — paredzēta desantēšanai no helikoptera, ātrums līdz 80 km/h, ložu droša kabīne 10 personām.
«Barracuda» — paredzēta desantēšanai no helikoptera, ātrums līdz 80 km/h, ložu droša kabīne 10 personām.

7. Komunikācijas sistēmas jebkurā pasaules punktā
Militāro tehnoloģiju lietošanai, efektīvai plānošanai, loģistikai un daudzām citām bruņoto spēku darbības jomām ātrs un drošs platjoslas internets ir primāri noteicošais faktors. Taču vēl ir tāls ceļš ejams, līdz militārpersonas varēs reālā laika režīmā radīt un pārsūtīt audio, video un cita veida informāciju neierobežotā apjomā un lielā ātrumā. Kamēr civilajā sektorā daudzās valstīs jau tiek lietots 4G un izstrādes pirmajās stadijās ir 5G platjoslas interneta tehnoloģijas, militārajā vidē vēl tikai testē 3G sistēmas, kuras varētu izvietot ātri uzslejamās pagaidu stacijās uz zemes, ārpus militārā transporta. Mūsdienās zemākā taktiskā līmeņa vienības var komunicēt tikai vienu līmeni uz augšu pakļautības ešelonā, taču ar modernu vied­ierīču palīdzību komunikācija būs iespējama vairākus līmeņus uz augšu, tajā skaitā nodrošinot kritiskās izlūkinformācijas ātras ieguves priekšrocības. Nesenā pagātnē nakts­redzamības ierīces padarīja amerikāņu karavīrus neaizsniedzamus iespēju ziņā, salīdzinot ar pretiniekiem, kuriem nebija šādu tehnoloģiju. Līdzīgu efektu radīs platjoslas interneta ieviešana militārās komunikācijas jomā.

8. Domājošie roboti
Mūsdienu konfliktos kaujas laukā tiek izmantoti gaisa, zemes un jūras aparāti, kuriem nav vajadzīgs pilots uz klāja, taču vajadzīgs operators, kurš tos vada un kontrolē no attāluma. Visa lēmumu pieņemšanas atbildība ir uz operatora pleciem. Taču nākotnē vislielākās priekšrocības kaujas laukā varēs nodrošināt tādi bezpilota aparāti, kuri spēs domāt, analizēt un pieņemt lēmumus patstāvīgi, turklāt komunicēt ar operatoru verbālā veidā reālā laika režīmā. Jūras, gaisa un zemes robotu maksimāla autonomitāte ir jāveido pēc cilvēka prāta darbības principiem, jo katrs cilvēks pakāpeniski iemācās strādāt dinamiskā vidē, adaptējas pie apstākļiem, prognozē notikumus utt. Mūsdienu lielākais izaicinājums ir izstrādāt domājošas sistēmas, kas bez cilvēka iejaukšanās spētu operēt un paveikt augstas sarežģītības pakāpes uzdevumu mainīgā vidē ar neskaidriem nosacījumiem. Realitāte ir tāda, ka mūsdienu modernajiem bezpilota lidaparātiem uzdevuma izpildei ir nepieciešams piesaistīt tikpat daudz augsti tehnoloģiski izglītota personāla, kā tas nepieciešams pilotējamās sistēmās. Tādējādi ir pāragri svinēt uzvaru tikai tāpēc, ka pilots vairs neatrodas gaisa, jūras vai zemes aparātā, kamēr noteiktā attālumā tiek nodarbināta vesela speciālistu komanda.

9. Lētāka šķidrā degviela
Patlaban ASV bruņotajos spēkos tiek izmantots degvielas standarts JP-8, kas ir lētākais produkts, ko var saražot no ogļūdeņraža izcelsmes derīgajiem izrakteņiem. Ja būtu iespējams tikt pie lētākas degvielas pietiekamā apjomā, Pentagons katru gadu varētu ietaupīt miljardiem dolāru. ASV Gaisa spēki jau sākuši pāreju uz biodegvielu, taču tā ir dārgāka, kaut arī šādas degvielas iegūšana notiek saskaņā ar zaļās enerģijas prasībām. Tehnoloģiju izstrādes kompānijas jau uzsākušas projektus, kuru mērķis ir iegūt plašam un ilgstošam patēriņam pietiekamu atjaunojamās zaļās enerģijas avotu. Svarīga prasība nākotnes degvielai būs izturība pret sasalšanu.

10. Ilgtspējīgas plaša redzeslauka gaisa novērošanas ierīces par zemākām izmaksām 

«Global Hawk».
«Global Hawk».

Mūsdienās plaši izmantojamie bezpilota lidaparāti (BPL) «Predator» vai «Global Hawk» operē attiecīgi līdz 7500 m un līdz 16 500 m augstumā. To izlūkošanas kapacitāte ir diezgan laba, taču BPL ekspluatācijas izmaksas ir ļoti augstas.  Viena stunda «Predator» darbībā izmaksā 9000 dolāru, bet «Global Hawk» — 27 000 dolāru. Stratosfēras līmeņa BPL (operē virs 20 000 m augstumā) ir ekspluatējami lētāk, turklāt to redzeslauks ir plašāks. Stratosfēras BPL ir dažas priekšrocības salīdzinājumā arī ar satelītiem, kuru ražošana un nogādāšana orbītā ir ļoti dārga, vienlaikus pastāvot lielam sprādziena riskam starta laukumā. Turklāt satelīts, lai arī aplido Zemi vairākkārt diennakts laikā, nespēj fokusēties uz konkrētu izlūkošanas objektu. Visu situāciju sarežģī tas, ka stratosfēras BPL ir neizbēgams mērķis pretinieka pretgaisa aizsardzības līdzekļiem, kamēr satelīti lido salīdzinoši drošā vidē. Tādējādi izlūkošanas jomā joprojām ir aktuāli izstrādāt tādu gaisā bāzējamu izlūkošanas ierīci, kurā tiktu apvienota ekspluatācijas efektivitāte un drošība.

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi majore Vizma Kaļčeva.

Foto — http://metro.co.uk; https://upload.wikimedia.org.