Jūras spēku flotiles kuģus apmeklē jaunieši un sportisti

Jūras spēku flotiles nolikums nosaka ne tikai militāra rakstura pienākumus, bet arī dalību kultūras, ceremoniālos un sadarbības pasākumos. Septembra sākumā Jūras spēku flotiles mīnu meklētāja tipa kuģus M-04 «Imanta» un M-08 «Rūsiņš» apmeklēja basketbola kluba «Liepājas lauvas» basketbolisti un asociācijas «Dzīvesprieks» treniņnometnes audzēkņi.

js-img_8162

Uz jautājumu, kas noteica tieši šo kuģu apmeklējumu, treneris Uvis Hermanis atbildēja: «Gan jaunieši un bērni, gan Latvijas armija veido mūsu valsts seju, un man ļoti gribējās šīs lietas apvienot. Šie jaunieši arī varētu būt potenciālie Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, jo pēc skolas beigšanas viņiem ir jāizvēlas, ko darīt tālāk.  Uzrunājot Latvijas Jūras spēku flotiles bocmani Jāni Strazdiņu, radās šī lieliskā doma par kuģa apmeklējumu. Noteikti ar «Dzīvesprieku» turpināsim meklēt sadarbību ar Latvijas armiju. Man armija asociējas ar disciplīnu un režīmu, un, strādājot ar jauniešiem, esmu sapratis, ka lielākā problēma ir disciplīnas, režīma jeb kārtības trūkums. Manuprāt, šī bija laba iespēja gan puišiem, gan meitenēm mazliet pavērot, kā viss notiek armijā, turklāt šoreiz no iekšpuses.»

Kuģus apmeklēja 15 jaunieši un divi audzinātāji, 16 «Liepājas lauvu» spēlētāji un trīs treneri.

js-img_8154

M-04 «Imanta», M-08 «Rūsiņš»
Klase «Imanta»
Būvēšanas gads — 1984.

Tehniskie dati
Ūdensizspaids, pilns — 595 t
Izmēri, m — 51,6 x 8,96 x 2,6
Dzinēji — 1 x «Brons-Werkspoor A-RUB 215X-12» (1860 ZS)
Ātrums, mezgli — 15 ar dīzeļdzinēju, 7 ar elektrisko
Apkalpe — 44 jūrnieki

Bruņojums
1 x GIAT 20F-2 20mm/90
Sonārs — «Thales DUBM 21B»
Pretmīnu aprīkojums — 2 x PAP104

Uvis Helmanis par savu piecus gadus ilgo sadarbību ar asociāciju «Dzīvesprieks» stāsta, ka viņš atsaucies uz aicinājumu izveidot audzēkņiem sporta nedēļu vasaras laikā. Katra diena ir veltīta kādam no sporta veidiem. Pasākumā ir piedalījušies kamaniņu braucējs Mārtiņš Rubenis, hokejists Rodrigo Laviņš, soļotāja Jolanta Dukure un citi sportisti.

Asociācija «Dzīvesprieks» dibināta 1994. gadā, lai nodrošinātu sociālo aprūpi, sociālo rehabilitāciju un arodizglītību bāreņiem, bez vecāku gādības palikušajiem un jauniešiem no disfunkcionālām un riska ģimenēm. Tās ir kā mājas jauniešiem vecumā no 15 līdz pat 20 gadiem. Biedrības mērķi ir veicināt grūtos apstākļos nokļuvušu bērnu un jauniešu attīstību, dzīves apstākļu uzlabošanu un iekļaušanos darba tirgū.

Kopš 1996. gada asociācija ir palīdzējusi vairāk nekā 300 jauniešiem. 85% audzēkņu ieguvuši pastāvīgu darbu, dzīvesvietu, daudzi nodibinājuši ģimenes.

Pēc kuģu apmeklējuma gan jauniešu, gan basketbolistu atsauksmes bija labas. Arī treneris U. Helmanis ar interesi iepazinies ar kuģa iekārtojumu un komandas uzdevumiem. Pirms 10 gadiem viņam bijusi iespēja apmeklēt Turcijas zemūdeni, kur viss licies pārāk mazs un šaurs. Par pārsteigumu sportistiem mūsu kuģis bija domāts «normāliem» cilvēkiem.

Kuģu komandām tika uzdoti dažādi jautājumi — par kuģu tehniskajiem parametriem un apkalpes ikdienu, par dalību starptautiskajās operācijās. Jautāja arī par kuģu krustmātēm un viņu pienākumiem, un to, kāpēc kuģiem nav savu krusttēvu. Atvadoties treneris izteica cerību, ka sadarbība ar Jūras spēku flotili turpināsies, jo jauniešu patriotiskā audzināšana ir visas sabiedrības rūpe.

Sagatavojusi JSF Krasta apsardzes dienesta
sabiedrisko attiecību speciāliste
Līva Veita.
Foto — no JSF KAD arhīva.