Jaunuzņemtie zemessargi apgūst pamatiemaņas

Diāna Selecka,
virsseržante.

Foto — Normunds Mežiņš.

No 2. līdz 22. jūlijam Zemessardzes (ZS) 34. artilērijas bataljona mācību poligonā «Meža Mackeviči» Daugavpils novadā norisinājās Zemessardzes 3. brigādes organizētā militārās pamatapmācības 1. līmeņa nometne, kurā piedalījās 169 jaunie zemessargi no visiem septiņiem ZS 3. brigādes bataljoniem, ka arī no citām brigādēm.

Nometnes laikā zemessargi apguva lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušanas pamatprincipus, ieskatu topogrāfijā, kā arī medicīnā un saistošajos normatīvajos aktos, uzlaboja fizisko sagatavotību un apguva militārās pamatiemaņas.

Apmācības procesu nodrošināja Zemessardzes 3. brigādes bataljonu instruktori.

Nometnes atklāšanā 5. jūlijā piedalījās Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Zemessardzes komandiera pienākumu izpildītājs pulkvežleitnants Ervīns Kopeika, ZS 3. brigādes komandieris pulkvežleitnants Māris Simsons un šīs brigādes visu septiņu bataljonu komandieri. Valsts sekretārs Jānis Garisons, uzrunājot zemessargus, sacīja, ka priecājas redzēt viņus tik kuplā skaitā.

«Paldies par šo izvēli, ka esat kļuvuši par zemessargiem. Daudzi dod priekšroku laika pavadīšanai internetā, anonīmai kritikai, bet paši neko nav gatavi no sevis piedāvāt Latvijai. Jūsu izvēle ir būtiska, atcerieties, ka karavīrs nav viens, bet gan kopā ar saviem biedriem, tas ir viens vesels lielums, kur dienesta biedri paļaujas viens uz otru. Liels paldies jums par to! Un vēl — klausiet savus instruktorus, tie ir ļoti labi speciālisti, un apzinieties, ka nebūs viegli! Novēlu izturību un nometnes nobeigumu sagaidīt kā vienai ciešai komandai!»

12. jūlijā nometni apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Leonīds Kalniņš. Viņš atzina, ka iespaidi par nometni ir krasi atšķirīgi no pērn redzētā. «Sagatavota lieliska infrastruktūra, lai zemessargs justos komfortabli savos atpūtas brīžos. Latgales brigāde un Nacionālie bruņotie spēki kopumā ir ieguldījuši milzīgu darbu, lai nodrošinātu apmācību procesu, lai tas virzītos raiti un visas 20 apmācību dienas tiktu intensīvi izmantotas. Esmu gandarīts, ka Latvijas pilsoņi ir atlicinājuši laiku un 20 dienas pavada nometnē. Kopumā tas dos milzīgu ieguldījumu Latvijas aizsardzības spēju paaugstināšanā.»

Nometnes priekšnieks kapteinis Zigmārs Krišāns atzina, ka jauno zemessargu fiziskā sagatavotība ir ļoti laba, bet jāpārvar psiholoģiskas problēmas — atšķirtība no ģimenes, nepieciešamība ievērot ierobežojumus, ko uzliek reglaments. Tāpat kā pērn zemessargus atbalstīja speciālisti no Nacionālo bruņoto spēku štāba Psiholoģijas nodaļas, NBS virskapelāns Elmārs Pļaviņš, kā arī pārstāvji no Aizsardzības ministrijas, sniedzot dažāda veida atbalstu apmācāmajiem. Liels atspaids noteikti bija iespēja redzēt savējos vecāku dienā. Uz to 16. jūlijā ieradās ap 200 zemessargu piederīgo.

Šogad būtiski bija uzlaboti jauno zemessargu dzīvošanas apstākļi. Nometnē bija divas apsildāmas teltis ar gultām, dušas ar karsto ūdeni, tualetes, apģērba žāvētava, arī bezvadu internets.

Jaunieši atzina, ka piedalās nometnē, lai pārbaudītu sevi un savas spējas, kā arī kalpotu savai valstij. ZS 35. nodrošinājuma bataljona zemessargs Mārtiņš Lancmanis (22 gadi) no Vārkavas pagasta Zemes­sardzē ir kopš februāra, vairākas apmācības beidzis savā vienībā. «Cīnos, patīk, varbūt vēl ciešāk saistīšu savu dzīvi ar Zemessardzi, jo tā ir iespēja Latvijas pilsonim darīt savu darbu un piedalīties valsts aizsardzībā. Vasaras vidus man kā jaunajam lauksaimniekam ir karstākais periods, tomēr es atradu laiku, lai piedalītos.»

ZS 55. kājnieku bataljona zemessardze Laura Bračka no Kokneses nometnē svinēja 22. dzimšanas dienu.

«Tā bija forša dzimšanas diena, mani apsveica ierindas priekšā, bet mani jaunie draugi sagādāja pārsteiguma dāvanu.

Iestājos Zemessardzē, jo nolēmu izmēģināt savus spēkus militārajā jomā. Man tas ir ļoti iepaticies, domāju, ka iešu tālāk. Nometnē jūtos kā brīvdienu kūrortā, viss ir ideāli. Ir, kur gulēt, mazgāties, kaut gan daudziem šķiet, ka šeit ir slikti apstākļi, čīkst un sūdzas. Viņi nav bijuši mežā, es zinu, kādas var būt mācības. Šogad, kad visi svinēja Lieldienas, es devos uz mācībām ar savu rotu, četras dienas dzīvojām zem klajas debess.

Interesanti ir tas, ka nometnē visu māca padziļināti — šaušanu, maskēšanos, pirmo palīdzību. Sabiedrība ļoti uzticas cilvēkiem formā, un, ja kādam uz ielas ir veselības problēmas, bieži vien tiek meklēta palīdzība pie cilvēkiem formā. Tāpēc mums ir jāzina, kā rīkoties, kad kādam ir nepieciešama palīdzība. Zemessardzē viss ir jāuztver nopietni un jādara no sirds.»

ZS 56. kājnieku bataljona zemessargs Pēteris Vanags (18 gadi) nāk no Sēlijas pagasta, mācās Aizkraukles arodvidusskolā. «Draugu pulka sēžot, sākām runāt, un divi draugi, kas pērn bija nometnē, teica, ka ir interesanti. Es arī izlēmu pamēģināt. Pierunāju doties līdzi arī savu labāko draugu, jo ir vieglāk, ja blakus ir drauga plecs. Nometnē sapratu, ka tas ir mans aicinājums. Vislabāk patīk, ka var pārbaudīt izdzīvošanas spējas. Tās noteikti noderēs pašam, ģimenei un draugiem krīzes situācijā. Man nometnē nav grūti, jo esmu audzis laukos, pieradis pie grūtībām un darba. Meitenes uztveram kā savējās, vajadzības gadījumā palīdzam. Ieteikšu draugiem stāties Zemessardzē, jo te var iegūt prasmes darbam ar ieročiem un pārbaudīt sevi, to, cik esi spēcīgs.»

Zemessardzes 3. brigādes komandieris pulkvežleitnants Māris Simsons paskaidro:
«Šogad nometne notiek jau otru reizi, esam uzkrājuši zināmu pieredzi, izdarījuši secinājumus par tām lietām, kas bija jāuzlabo, turpinām vēl labāk. Nometņu modelis sevi ir attaisnojis, jo apmācības process norit strukturēti, pēc vienotiem standartiem. Beigās tiek pārbaudītas zemessargu zināšanas, un mēs varam apgalvot, ka nometni pabeigušie ir apguvuši minimāli nepieciešamo. Mērķauditorija ir jaunieši, 18—19 gadus veci vidusskolnieki, kas veido 80% no nometnes personāla. Lielākais ieguvums ir ne tikai militārās pamat­iemaņas, bet arī saliedētība, ko iegūst katrs zemessargs, jo viņi kļūst par vienotu komandu. Praktiski visi zemessargi, kas pabeidza nometni pirms gada, ir ļoti aktīvi, viņi apmeklē mācības un ir paraugs pārējiem. Pēc nometnes sāksies kolektīvās apmācības nometne vada līmenī, un katrs no 3. brigādes bataljoniem sūtīs vienu vadu. Turpināsim realizēt Aizsardzības ministrijas izstrādāto četru gadu Paaugstinātās gata­vī­bas rotu apmācības konceptu.»