Jaunsargu vasaras nometnes

Agra Lieģe

Foto — V. Meškovskis un V. Bartuševics.

Vasara jauniešiem ir pelnīts atelpas posms, kad var uz laiku aizmirst ikdienā deldēto skolas solu un atpūsties. Taču atpūta nav laiska zvilnēšana saulītē — un to var apliecināt vairāk nekā 2000 puišu un meiteņu no 6500 jauniešiem, kuri darbojas jaunsargu kustībā visā Latvijas teritorijā. Viņi šovasar piedalās 32 jaunsargu nometnēs dažādos Latvijas reģionos, kurās gan aktīvi atpūšas, gan pavada laiku kopā ar vienaudžiem un iegūst arī vērtīgas zināšanas, prasmes un iemaņas. 

Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra Jaunsardzes departaments šovasar nometnes organizē arī sadarbībā ar vairākām Latvijas vispārizglītojošām skolām un nevalstiskajām organizācijām. Mūsu jaunsargi piedalās arī starptautiskās sadarbības nometnēs un sporta sacensībās ārzemēs — Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, kā arī Lielbritānijā.

No 8. līdz 11. jūnijam Igaunijas Aizsardzības līgas jaunatnes organizāciju «Kodutütred» (Dzimtenes meitas) un «Noored Kotkad» (Jaunie ērgļi) rīkotajā gadskārtējā vasaras nometnē piedalījās arī jaunsargi.

Nometnēs jaunieši nostiprina mācību gada laikā apgūtās teorētiskās un praktiskās zināšanas, bet galvenais — nometnēs sastopas dažādu vienību jaunsargi, un tādējādi veidojas vienību sadraudzība. Nometnēs piedalās 1. un 2. mācību līmeņa aktīvākie un sekmīgākie jaunsargi, un nometņu dienas kārtībā tiek iekļauti dažādi uzdevumi un komandu spēles — orientēšanās sacensības, tūrisma šķēršļu josla, vasaras biatlons, airēšanas sacensības, rallijreids, pār­- gājieni ar uzdevumiem, peldēšanas stafetes, virves vilkšana, peintbols, «tautas bumba», minifutbols, nakts trauksme un citi pa-   sākumi.

Lielākā jaunsargu nometne šovasar notika no 16. līdz 20. jūnijam pulkveža O. Kalpaka dzimtas mājās «Liepsalās» Ošupes pagastā, kas atrodas Madonas novadā, un tajā piedalījās ap 340 jaunieši. Viņu vidū bija arī puiši un meitenes no radniecīgajām Igaunijas jauniešu organizācijām — «Noored Kotkad» un «Kodutütred».

Arī Kalnciemā Jelgavas novadā aktīvās atpūtas nometnē, kas norisinājās no 11. līdz 14. jūnijam, piedalījās jaunieši no Igaunijas. Savukārt nometnē Litenē no 12. līdz 14. jūnijam jaunsargi iepazina Nacionālo bruņoto spēku tradīcijas, gūstot padziļinātu izpratni par Latvijas armijas likteņgaitām.

Sports stiprina un vieno
No 10. līdz 13. jūlijam Kalnciema vidusskolas apkārtnē Valgundes pagasta Jelgavas novadā notika RJC Jaunsardzes departamenta 1. novada nodaļas nometne — salidojums «Sports mūs stiprina un vieno». Nometni vadīja 502. vienības jaunsargu instruktors Oskars Karls, asistēja instruktori Ēriks Grinevics un Andris Marcinkevičs. Instruktoriem palīdzēja un notikumus nometnē iemūžināja bijušais jaunsargs Viesturs Bartuševics.

Nometnē piedalījās 65 Jelgavas novada jaunsargi no Elejas, Vircavas, Kalnciema, Platones, Zaļenieku, Ozolnieku, Valgundes, Līvbērzes un Svētes jaunsargu vienībām. Nometnes mērķus — uzlabot jaunsargu fizisko sagatavotību ar dažādu sporta disciplīnu un spēļu palīdzību, kā arī nostiprināt un papildināt mācību gada laikā iegūtās teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas — sasniegt palīdzēja gan Nacionālo bruņoto spēku Speciālo uzdevumu vienības, gan arī  Militārās policijas pārstāvji.

Nometnes laikā jaunsargi bija apmetušies divās lielās pašu uzceltās teltīs, kuras nācās uzturēt izcilā kārtībā — nometnē gan valdīja liela brīvība un jautrība, tomēr no jaunsargiem joprojām tika prasīta ierastā disciplīna. O. Karls pastāstīja, ka jaunsargi nodevušies dažādām sportiskām aktivitātēm un piedalījušies improvizētās sporta spēlēs. Nometnes otrajā dienā spēlējuši pat apstākļiem pielāgotu golfu, peldējušies kilometra attālumā esošajā meža karjerā, spēlējuši arī volejbolu pašu izveidotā laukumā.

Speciālo uzdevumu vienības vizīte
Nometnes otrajā dienā jaunsargus apmeklēja karavīri no Speciālo uzdevumu vienības, kuru vadītā nodarbība ilga trīs stundas. Oskara Karla jaunsargiem Speciālo uzdevumu vienības specifika gan nav sveša, jo viņu instruktors dienējis šajā vienībā. 2007. gadā viņš kļuva par jaunsargu instruktoru, bet saglabāja ar Speciālo uzdevumu vienības pārstāvjiem ciešu sadarbību. «Šī jaunsargu vienība tiek skolota Speciālo uzdevumu vienības garā,» atzīst instruktors. «Viņi ir ļoti labi morāli un fiziski sagatavoti militārai karjerai, kuru nereti izvēlas pēc skolas beigšanas.»

Pēc nodarbības teorētiskās daļas viesi vadīja koordinācijas vingrojumus — ar aizsietām acīm jauniešiem bija jāorientējas mežā un jāatrod ceļš, bet līdzsvara vingrojumā diviem dalībniekiem, stāvot uz kustīga baļķa, bija jātuvojas baļķa vidum, neļaujot tā galiem pieskarties zemei.

Jauniešiem un instruktoriem pārsteigumu, ierodoties nometnē, arī šoreiz sagādāja vairāki bijušie jaunsargi, kuri turpina militāro karjeru. Viņi mēdz ierasties kādā no jaunsargu vasaras nometnēm, lai satiktu instruktorus, palīdzētu tiem un dalītos pieredzē ar jaunsargiem.

Militārās policijas vizīte
Nometnes trešajā dienā pie jaunsargiem viesojās Militārās policijas pārstāvji, kas virsseržanta Ulda Bertāna vadībā demonstrēja ekipējumu, kā arī stāstīja jaunsargiem par sava darba specifiku. Jaunsargi varēja vērot, kā strādā robots, ko izmanto sprādzienbīstamās zonās, un kinologa apmācīts suns, kas palīdz sprāgstvielu meklēšanā. Tika demonstrēts arī sapiera — atmī­nētāja aizsargtērps, pistoles un triecienšautenes, arī dienesta transporta līdzeklis. «Mēs šodien jaunsargiem demonstrējām, kā darbojamies ikdienā,» uzsvēra virsseržants Uldis Bertāns. «Viss demonstrētais ekipējums un aparatūra mums nepieciešami, braucot uz izsaukumiem. Taču ne mazāk svarīgi ir likt jaunsargiem saprast, cik atbildīgs ir šāds darbs, ka viss jādara ļoti mierīgi — sasteigt neko nedrīkst.»

Ieročus jauniešiem demonstrēja Militārās policijas pārstāvis kaprālis Mārtiņš Akermanis. «Esam šeit, lai padalītos pieredzē — lai jauniešiem rastos priekšstats par mūsu darbu un viņi zinātu, kādas karjeras iespējas sagaida militārajā jomā. Jaunsargi var ieročus apskatīt, izjaukt, padarboties ar tiem. Mums līdzi ir pistole, triecienšautene, elektrošoka ierīce, steki, ballistiskais vairogs… Arī lielais āmurs durvju uzlaušanai. Jauniešiem ir interesanti!»

Iespaidi
Pāris dienu laikā nometnē jaunsargi apguvuši visai daudz, tomēr Valentīns Juščenko no Elejas, kam šogad rit astotais gads Jaunsardzē, atzīst, ka «šī nometne vairāk ir sports un atpūta — militārās apmācības ir tāds kā fons». Valentīns ceturto gadu piedalās Jelgavas vasaras nometnē, un šogad septiņpadsmitgadīgais jaunsargs pirmoreiz darbojas kā instruktora palīgs. «Protams, gadās sīkas ķibeles, kuras jāatrisina. Kāds pačīkst, cits jāprot disciplinēt. Bet ir daudz jautrības — vakar mežā spēlējām volejbolu ar dvieļiem un ar ūdeni piepildītiem baloniem, gājām uz karjeru peldēt… un pēc tam spēlēt futbolu!»

Savukārt Diānai Vaidei no Jelgavas, kas Jaunsardzē darbojas jau četrus gadus, ir liels prieks arī par nometnē apgūtajām zināšanām. Meitene ar lielu interesi klausījusies Militārās policijas pārstāvju stāstītajā, savukārt iepriekšējā dienā Diānai patikusi orientēšanās mežā. «Orientēties man patīk vislabāk, ar to nodarbojos jau labu laiku. Esmu piedalījusies arī skolas orientēšanās sacensībās Ozolnieku mežā — toreiz ieguvu pirmo vietu!» Diāna šogad uzsāks mācības 10. klasē Kalnciema vidusskolā, kurā in-struktors Oskars Karls no šā gada septembra sāks pasniegt jaunu mācību priekšmetu — Valsts aizsardzības mācību. «Man militārā vide ir ļoti iepatikusies,» piebilst Diāna. «Nezinu vēl tieši, kuru jomu izvēlēšos, bet jau tagad zinu, ka mana nākotne būs saistīta ar militāro karjeru.»