Gaisa spēku mentoru misija Afganistānā noslēgusies

Taivo Trams

Foto — Normunds Mežiņš.

Lai arī Latvijas bruņotie spēki nav starp lielākajiem un tehniski spēcīgākajiem pasaulē, tomēr mūsu speciālisti tiek augstu vērtēti viņu profesionalitātes un zināšanu dēļ. Savu pieredzi Nacionālo bruņoto spēku karavīri ir nodevuši daudzu pasaules valstu armijām, tostarp arī
Afganistānas bruņotajiem spēkiem. Latvijas Gaisa spēku aviācijas bāzes
(GS AB) karavīri trīs gadus darbojās Afganistānā, Lietuvas vadītajā Gaisa spēku padomnieku grupā. Nu šī misija ir noslēgusies.

Augstu novērtēti profesionāļi
27. oktobrī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube tikās ar deviņiem GS AB karavīriem, kas kopš 2011. gada mācījuši Afganistānas armijas speciālistus.

Runājot par Latvijas karavīru dalību starptautiskajās misijās, parasti akcentē Saus­zemes spēku vienības vai Speciālo uzdevumu vienību, tāpēc šoreiz ir vēlme īpaši uzsvērt Gaisa spēku speciālistu devumu, tiekoties ar karavīriem, teica A. Vējonis. Varbūt šis mūsu kontingents nav bijis no lielākajiem, taču mēs vienmēr ar to esam lepojušies. Šo Latvijas karavīru sniegumu Afganistānā ļoti atzinīgi novērtējusi arī Gaisa spēku padomnieku grupas vadība, īpaši uzsverot viņu profesionalitāti un godprātīgo attieksmi pret uzticētajiem pienākumiem.

Kaprālis Kristaps Veckāgans bija pēdējais Latvijas Gaisa spēku speciālists, kurš noslēdza apmācības misiju Afganistānā.
Kaprālis Kristaps Veckāgans bija pēdējais Latvijas Gaisa spēku speciālists, kurš noslēdza apmācības misiju Afganistānā.

Sevišķi svarīgs mūsu karavīru devums un guvums ir tādēļ, ka dalība Afganistānas Gaisa spēku padomnieku grupā ļāvusi arī mums apgūt jaunas iemaņas, uzsvēra ministrs. Ņemot vērā, ka ir pieņemts lēmums par Lielvārdes Gaisa spēku aviācijas bāzes tālāku attīstību, investīciju piesaisti un sabiedroto valstu atbalstu šim mērķim, jaunās prasmes būs nepieciešamas arī šajā jomā.

Savukārt NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube atzina, ka reizēm netiek pienācīgi novērtētas mūsu zināšanas, ko varam nodot to valstu armijām, kas vēl tikai veidojas. Viena no tādām prasmēm ir Gaisa spēku mobilitāte, kas būs ļoti noderīga Afganistānas armijai, bet nav tik labi attīstīta tās pretiniekiem. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka mūsu karavīri Afganistānā strādājuši un piedalījušies operācijās kopā ar Lietuvas un Ukrainas bruņoto spēku pārstāvjiem — multinacionālās sadarbības spējas var būt noderīgas gan sadraudzības līmenī, gan noderēt tīri praktiskai rīcībai, uzsvēra R. Graube.

Paši apgūst ložmetējnieku prasmes
Misija Afganistānā karavīriem bijusi liels izaicinājums, atzina Gaisa spēku aviācijas bāzes komandieris pulkvedis Aivars Mežors. Visi tās dalībnieki bijuši gados jauni cilvēki, taču ar lielu praktiskā darba pieredzi. Nācies strādāt pilnīgi atšķirīgā kultūrā, cenšoties nodot tās pārstāvjiem savas zināšanas. «Tur cilvēkiem ir pavisam citāda izpratne gan par dzīvi, gan darbu. Mūsu puišiem bija jāiegulda milzīgs darbs, lai iemācītu viņiem operēt ar aviācijas tehniku.»

GS AB Isaf

Darbs Afganistānā ļāvis apgūt jaunas iemaņas arī mūsu karavīriem — tās būs noderīgas, tālāk attīstot GS AB spējas. Gaisa spēku padomnieki apguvuši arī ložmetējnieku jeb tā saukto ganeru (gunner — angļu val.) prasmes, kas līdz šim mums bija nezināms darbības lauks. «Tās apguvām kopā ar lietuviešiem. Viņi lidojuma laikā atbild par lidaparāta drošību. Visiem ir skaidri sadalītas atbildības zonas, ko viņi novēro, vienlaikus arī informējot ekipāžu par nepieciešamību izvairīties no briesmām. Šīs prasmes mūsu speciālisti apguva arī reālos apstākļos, lidojot rajonos, kur notiek apšaudes,» pastāstīja A. Mežors.

Gribi mācīt — audzē bārdu
Aviācijas eskadriļas 1. posma 2. klases speciālists kaprālis Kristaps Veckāgans ir pēdējais no Latvijas karavīriem, kurš atgriezies no Afganistānas. «Mana misija savā ziņā bija vieglāka — kad aizbraucu uz turieni, mani iepriekšējie kolēģi jau bija izdarījuši lielu darbu. Mans uzdevums bija noslīpēt visu līdz galam — ja kaut kas nesanāca vai nebija saprotams, afgāņi vērsās pie manis. Pārsvarā gan viņi jau tad visu sāka darīt patstāvīgi.»

Runājot par Afganistānas Gaisa spēku speciālistu sagatavotības līmeni, viņš atzīst, ka tas ir diezgan augsts. Reiz gan sanācis interesants starpgadījums, kad mentoriem vajadzējis padomāt, vai viņu sniegtās zināšanas vispār devušas kādu labumu. «Pēkšņi vienā dienā afgāņi sāka teikt, ka neko vairs nemākot. Kad kopā ar amerikāņu ložmetējnieku gājām pārbaudīt, kas īsti ir atgadījies, —
izrādījās, ka ir ramadāns, un cilvēki vienkārši ir noguruši, jo nav ēduši, un visiem sāp galva. Pēc tam viss atkal bija kārtībā,» atceras K. Veckāgans.

Lielākās grūtības misijas laikā sagādājušas komunikācijas problēmas. «Vienmēr, kad mēs ar viņiem strādājām, līdzās noteikti bija jābūt tulkiem. Angļu valoda viņiem nav tik labā līmenī, lai varētu tā vienkārši un brīvi darboties. Ar amerikāņiem, lietuviešiem un ukraiņiem šādu problēmu nebija, taču ar afgāņiem apmācības ceļš sanāca krietni garāks — katrs skaidrojums un komanda, tāpat kā katra atbilde, gāja caur tulku.»

Sava nozīme bijusi arī kultūras atšķirībām. Piemēram, afgāņi īsti nav spējuši uztvert jaunus puišus kā kompetentus sko­- lotājus, kuru teiktajā jāieklausās un jāņem tas vērā. «Bija dažiem tādas problēmas, vairāk gan lietuviešu vidū. Vienu afgāņi pat sāka saukt par beibīfeisu un vispār neņēma vērā. Ieteicām džekam audzēt bārdu. Tas palīdzēja, uzreiz bija respekts — bārda viņiem laikam ir pieauguša cilvēka simbols,» ar smaidu atceras K. Veckāgans.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un Gaisa spēku aviācijas bāzes komandieris pulkvedis Aivars Mežors ir apmierināti — Latvijas pārstāvji ne tikai labi pildījuši misijā uzticētos pienākumus, bet arī iemantojuši nākotnē noderīgas zināšanas un prasmes.
Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube un Gaisa spēku aviācijas bāzes komandieris pulkvedis Aivars Mežors ir apmierināti — Latvijas pārstāvji ne tikai labi pildījuši misijā uzticētos pienākumus, bet arī iemantojuši nākotnē noderīgas zināšanas un prasmes.

Kas notiek, ja tehniku nekopj
Gaisa kuģu apkopes posma tehniķis dižkareivis Kristaps Ķere pats pirmais no Latvijas devās uz Gaisa spēku padomnieku grupu Afganistānā. Viņš savus dienesta pienākumus tur pildīja no 2011. gada februāra līdz augustam. «Sākumā bija tāda liela nesaprašana — kas, ko, kur, kad? Nākamajiem, kas brauca, jau bija daudz vienkāršāk, pamati bija ielikti, mēs viņiem vienkārši
varējām izstāstīt, kas un kā darbojas. Mums pagāja kādi divi mēneši, kamēr izveidojās kaut kāda sistēma,» atminas K. Ķere. Viņš savu misiju Afganistānā pildījis kopā ar diviem lietuviešu inženieriem. «Morāli bija nedaudz grūti, jo viņi visu laiku savā starpā runāja lietuviski, bet man īsti nebija neviena, ar ko parunāt latviski.» Lielākoties darba valoda bijusi krievu, jo arī Afganistānas Gaisa spēkos izmantotā tehnika galvenokārt ir ražota Krievijā. «Visa dokumentācija ir krieviski, un no šī aspekta ir ļoti labi, ka mēs zinām šo valodu. Angliski tulkotajā tehniskajā dokumentācijā bija ļoti daudz kļūdu, tā laikam vienkārši bija tīri automātiski caur kompi izlaista. Pat skaitļi ļoti bieži atšķīrās,» stāsta K. Ķere.

Afgāņu Gaisa spēku rīcībā esošā tehnika Kristapam uzskatāmi parādījusi, kas notiek ar mehānismiem, ja tos pienācīgi nekopj. «Tehnika tur ir diezgan nolaista, daudz kas nav līdz galam aizskrūvēts vai salikts. Tur bija tādas lietas, ko Latvijā es nekad neredzēšu. Tomēr arī tā bija ļoti noderīga pieredze — tu redzi, kāds ir defekts, kam vairāk jāpievērš uzmanība un kas notiek, ja kādu mehānisma daļu neaprūpē, kā paredzēts. Piemēram, mehānisma daļa, kas jāieziež ik pēc 25 stundām — nebija smērēta 1000 stundas!»

Latvijas Gaisa spēku pārstāvji darbojās daudznacionālajā Gaisa spēku padomnieku grupā, kas bāzējās Kandahāras aviācijas bāzē un nodrošināja Afganistānas armijas rīcībā esošo helikopteru Mi-8 apkalpju un tehniķu apmācību. «Krievijā ražotie Mi-8 ir ļoti labi sevi parādījuši Afganistānas apstākļos, šie lidaparāti labi iztur gan karstumu, gan smiltis un putekļus,» secina K. Ķere.

Nu Latvijas karogs Kandahāras bāzē ir nolaists, un ar savu tehniku būs jātiek galā pašiem afgāņiem. Arī mūsu karavīru sniegtās zināšanas viņiem lieti noderēs.