Fitnesa kultūrai Latvijā vēl ir jāaug

Sandra Brāle,
kapteine, Speciālo uzdevumu vienība.

Būtu absurdi CrossFit centru «Andrejsala» dēvēt par fitnesa jeb sporta klubu, jo pēc savas būtības tā ir vieta, kur var ne tikai uzlabot savu fizisko formu, bet arī stiprināt un sakārtot sevi un savu vērtību sistēmu. Kā atzīst CrossFit treneris Ģirts Skujāns — centrs savā ziņā ir kļuvis par svētvietu ne tikai treneriem, bet arī tā apmeklētājiem, jo, nodarbojoties ar CrossFit, nav iespējams ieslīgt komfortā — tā ir nebeidzama sevis attīstība ilgtermiņā, turklāt jau pavisam citā dzīves kvalitātē. 

CrossFit centram laika gaitā izveidojusies cieša sadarbība ar bruņotajiem
spēkiem — vēl pavisam nesen Speciālo uzdevumu vienībā notika pirmās Nacionālo bruņoto spēku CrossFit sacensības, arī Ādažu bāzē šajā vasarā Sauszemes spēku kājnieku brigādes karavīri piedalījās sacensībās, kas bija veltītas 1. kājnieku bataljona gadadienai. Centra «Andrejsala» treneri arī ikdienā neliedz padomu karavīriem, labprāt apmeklē bruņoto spēku vienības un dalās ar karavīriem profesionālajā pieredzē. 

CrossFit treneris Ģirts Skujāns ļoti tieši uztver visu, kas saistās ar sportu. Saruna ar viņu ļauj iepazīt ne tikai CrossFit skatījumu uz dzīvi. Varbūt tieši Ģirta atklātais vēstījums kādam no žurnāla lasītājiem, kurš šobrīd ieslīdzis sevis meklējumos, būs dzinulis uzdrīkstēties, izrauties no ierastās komforta zonas, lai baudītu CrossFit sniegtās izjūtas. 

3
CrossFit vingrojumi prasa ļoti specifisku un tehnisku izpildījumu.

— Kas bija tas dzinulis, kas pamudināja nodarboties ar CrossFit?
— Enerģiskums. Noslēpumainība. Azarts. Nav tā, ka viss būtu skaidrs jau pēc pirmā treniņa. Katra darbība ir mērķtiecīga. Tā ir nepārtraukta, tajā pašā laikā ļoti veselīga sacensība gan pašam ar sevi, gan ar citiem, nebeidzama sevis attīstīšana. Sports jau sen ir kļuvis par neatņemamu manas dzīves sastāvdaļu. Pusaudža gados man, tāpat kā daudziem, cieņā bija cīņas sports — karatē, taibokss. Tālāk jau bija trenažieru zāle — specializācija pa muskuļiem. Visu laiku iekšā perinājās jautājums — kā panākt to, ka varētu gan pie pievilkšanās stieņa veikt vingrinājumus, gan spēt pārnest savu svaru, skriet, airēt, braukt ar velosipēdu. Man arī apkārt vienmēr ir bijuši fiziski aktīvi un daudzpusīgi cilvēki. Apbrīnoju savu sievu, jo viņas fiziskās aktivitātes ir ļoti daudzpusīgas, nereti pat nedaudz ekstrēmas. Tai pašā laikā viņu raksturo ļoti augsta inteliģence un sievišķīgums. Laikā, kad iepazināmies, biju tāds pārspridzinājies muskuļu kalns. Ar savu dzīvesveidu viņa man sniedza plašāku skatījumu uz fiziskajām aktivitātēm. Milzīgs prieks un lepnums ir par to, ka atsevišķi mūsu klienti tā progresējuši, ka man kā trenerim jau ir grūti viņiem tik līdzi. Startēju Latvijas CrossFit organizētajā elites grupā un redzu, ka progress ir milzīgs.

Par godu 1. kājnieku bataljona jubilejai karavīri piedalās CrossFit sacensībās.
Par godu 1. kājnieku bataljona jubilejai karavīri piedalās CrossFit sacensībās.

Ceļš uz CrossFit bija loģiska izaugsme, jo man nekad nav patikusi rutīna un vienveidība. Pirmo informāciju ieraudzīju pirms pieciem sešiem gadiem — YouTube. Klips bija par aktieru sagatavošanu lomām vēsturiskajā filmā «300 spartieši», kas stāsta par Grieķijas tautas apvienošanos cīņā pret persiešiem. Radās interese, turpināju meklēt informāciju. Arī manus draugus un kolēģus CrossFit ieinteresēja, un vienā brīdī nolēmām, ka jāmeklē vieta ar atbilstošu aprīkojumu, kur ar CrossFit nodarboties gan pašiem, gan pulcināt citus. Tā sākās ceļš uz Andrejsalu.  Intensīvi ar CrossFit sākām nodarboties pirms trīs gadiem. Saskatījām tajā daudz līdzīga ar to, ko bijām darījuši iepriekš. Kaut vai virspusēji paskatoties uz CrossFit, uzreiz rodas jautājums — kā to visu paspēt? Vingrinājumu klāsts ir ļoti plašs, kombinācijas tik dažādas. Iedziļinoties vairāk, jau sāc saprast, kādiem jābūt ikdienas treniņiem. Esam mācījušies arī caur internetu, tomēr visreālāk acis atver klātienes semināri, kurus apmeklējam Polijā un Somijā, jo tajos piedalās sportisti ar ilggadēju pieredzi. Semināros iegūto pēc tam papildinām pašmācības ceļā. CrossFit izglītības sistēma piedāvā ļoti vērtīgas mācību programmas un specializācijas, turklāt lielu pienesumu dod regulāras nodarbības un semināri. CrossFit Latvijā strauji attīstās. Ja salīdzinām, jāteic, ka lietuvieši ir CrossFit pašā sākumā, bet igauņiem ir uzkrāta ļoti laba pieredze. Igaunijā ir divas CrossFit zāles, un Tartu bija pirmā CrossFit zāle visā Baltijā. Igaunijas sportisti ar airēšanas un svarcelšanas treniņu un sacensību pieredzi ļoti aktīvi startē sacensībās arī pie mums. Arī Krievijā ir spēcīgi attīstīts CrossFit segments. Mums vēl ir uz ko tiekties. Tomēr šķietami neilgā laikā esam spējuši sagatavot Latvijas mēroga atlētus, kuri jau raugās starptautisku sacensību virzienā. Rīgā ir piecas oficiālās CrossFit sporta zāles, un ikviens var piemeklēt sev piemērotāko pēc atrašanās vietas, valdošās atmosfēras, treneriem. Visās ir augsta kvalitāte un pretimnākoša treneru komanda.

11

Ģirtu ar sievu vieno arī daudz kopēju hobiju. Viens no tiem — kalni, kas ir viņu stihija.
Ģirtu ar sievu vieno arī daudz kopēju hobiju. Viens no tiem — kalni, kas ir viņu stihija.

CrossFit sniedz pārskatu par paveikto. Tā ir jaunu lietu mācīšanās, esošo nostiprināšana, visneprognozējamāko kombināciju veidošana un attīstīšana. Visvērtīgākais ir šis tveramais rezultāts — konkrēti dati, ka noteiktā laika vienībā ar noteiktu svaru sasniegts kāds vingrojumu daudzums. Klasiskajā fitnesā šādas detalizētas un tik tehniskas informācijas nav. Manuprāt, teikt, ka nu man viss CrossFit sanāk, ir neiespējami. Vienmēr būs kāda lieta, kas vēl nesanāk, ko var slīpēt un slīpēt, izdarīt vēl labāk, vēl ātrāk, ar lielāku svaru veicot vēl sarežģītākas pakāpes vingrojumus. Īpaši, ja ir vēlme noturēties līmenī.

 — Kā tu vērtē līdzšinējo sadarbību ar bruņotajiem spēkiem, un kādas ir izjūtas, strādājot ar karavīriem?
— Ir ļoti interesanti apmeklēt militārās vienības, jo man patīk tajās valdošā gaisotne. Šogad bija iespēja apmeklēt CrossFit sacensības gan Speciālo uzdevumu vienībā, gan Ādažu bāzē. Patīkami pārsteidza karavīru motivācija, arī atbildība par to, ka esi pieteicies, izgājis savas vienības, kolēģu priekšā. Arī azarts, ar kādu puiši pieteicās sacensībām — ir pasākums, nu tad jāmetas iekšā, jādara! Karavīriem slēgtā vidē savā starpā strādā princips — ja esmu sevi pieteicis sacensībām, tad man no sevis jāatdod pilnīgi viss. To mēs no malas labi redzam. Civilajā sektorā ir citādi — ja tu neesi krājis tās reizes, tad brīnums nenotiks. Turklāt CrossFit vingrojumi prasa ļoti specifisku un tehnisku izpildījumu. Tāpēc sacensībās bija jūtama atšķirība starp dalībniekiem, kuri jau kādu laiku trenējas CrossFit, un tiem, kam viss vēl jāapgūst. Līderu sniegums sacensībās un laiks, kādā viņi izpildīja WOD, bija 11 minūtes. Intereses pēc arī mūsu zāles apmeklētājiem devām uzdevumu veikt to pašu WOD — vidējie rezultāti bija ap 15 minūtēm; pieredzes bagātākajiem atlētiem — 9 minūtes. Tā jau ir CrossFit burvība, ka vienu un to pašu vingrojumu vai to kombināciju var ar laiku izpildīt ekonomiskāk un efektīvāk, soli pa solim sasniedzot arvien labāku rezultātu. Nodarbojoties ar CrossFit, tu jau redzi treniņu kā vienotu kopumu. Tu nedomā, pieiešu pie vienas sienas — nomocīšu sevi tā pamatīgi, un tad, kā būs, tā būs. Nē, tu jau rēķini — tur es nedaudz piebremzēšu, tur es veikšu paātrinājumu, jo redzi tās reizes kopā. Domāju, ka pieredze sacensībās ir labs atskaites punkts. Var jau pierakstīt, cik laika katrs vingrinājums prasa, tomēr sajūtas ir visvērtīgākā informācija — kā dalībnieks jutās, aplī dodoties trešo, tad ceturto reizi; kā jutās pēc sešiem apļiem, sākot cilāt svaru bumbu, kas būtībā ir bez tās nolikšanas izpildāms vingrojums. Cik tas viss kļūst relatīvi, kad esi sevi nodzinis līdz galīgam spēku izsīkumam. Šis ir tikai viens no varbūt 1000 modeļiem, kā sakombinēt treniņu. Svarīgi treniņos darīt ko tādu, kas nav bijis līdz šim — atšķirīgas kombinācijas, dažādi vingrojumi. CrossFit būtība ir — būt gatavam nezināmajam, un tas man savā ziņā saistās ar karavīra profesiju. Domāju, ka, ņemot vērā praktisko izmantojamību un spēju integrēties dažādās fiziskās slodzēs un pārbaudījumos, CrossFit progresēs un nostiprināsies arī bruņoto spēku vienībās.

Ar Sauszemes spēku kājnieku brigādi sadarbojamies gandrīz gadu. Pie mums uz Andrejsalu sāka nākt karavīri paši pēc savas iniciatīvas. Ātri radās priekšstats — karavīrs ir ar plašu skatījumu uz dzīvi, vienmēr kustībā, ar mērķi progresēt. Kāds jau kaut ko bija dzirdējis par CrossFit no kolēģiem, redzējis, kā notiek treniņi ASV, citur pasaulē. Mūs uzaicināja Ādažos vadīt semināru/meistarklasi par treniņu moduļiem, apskatīt viņu inventāru, izvērtēt iespējas.

Ar Kasparu Zlidni, viesojoties Ādažu bāzē.
Ar Kasparu Zlidni, viesojoties Ādažu bāzē.

Aizbraucām trijatā — ar Kasparu un Ivo. Bijām ļoti pārsteigti, ka daži no puišiem jau bija padziļināti pētījuši CrossFit būtību, un tāpēc uzreiz izveidojās ļoti laba komunikācija. Dalījāmies pieredzē — mēs no teorētiskās puses un vairāku gadu praktiskajiem treniņiem, viņi no pašmācības ceļā iegūtā skatpunkta. Sapratām, ka viņi turpat vien ir — tikai vajag visu sakārtot precīzi pa plauktiņiem. Ar Ēriku Keisteru, kurš jau tolaik intensīvi nodarbojās ar CrossFit un atzina, ka vēl nekad tik labā fiziskā formā nav bijis, izrunājām, ka veiksim piecu apmācību treniņu sēriju — apmācīsim viņu fanātiskākos instruktorus, kuri jau tālāk savas zināšanas nodos citiem. Ar civilajiem klientiem mēs treniņus veidojam citādi — mums nav jācenšas vienā treniņā viņiem iedot maksimāli daudz. Karavīriem bija daudz lielāka fiziskā slodze, tāpēc piecos treniņos salikām visu, ko vien varējām. Tie bija ļoti centīgi puiši, ar vēlmi augt, skatīties plašāk un mācīties. Pats svarīgākais — ar atvērtu skatienu, gluži pretēji tiem, kuri gadiem ilgi iestiguši kādā struktūrā un negrib ne pa labi, ne pa kreisi skatīties, jo jūtas komfortabli. Ceram, ka iegūtās zināšanas viņi nodos tālāk, tādējādi stiprinot arī citos karavīros vēlmi pēc mērķtiecīgām fiziskajām nodarbēm.

CrossFit — nebeidzama sevis attīstība citā dzīves kvalitātē.
CrossFit — nebeidzama sevis attīstība citā dzīves kvalitātē.

Karavīriem treniņos ir izcila atdeve, tāpēc vēlētos, lai CrossFit viņu vienībās kļūtu vēl pieejamāks. Viens ir vēlme, otrs — atbilstošs sporta inventārs un piemērots laukums. To visu apvienojot — ieguvums ir lieliski pavadīts laiks veselīgā, sportiskā un morāli, garīgi spēcīgā sabiedrībā.

Šobrīd gatavojamies jaunai apmācību sērijai. Svarīgi ir apzināt piemērotākos kandidātus. Mūsu vēlme, lai tas netiktu darīts vienkārši ķeksītim, bet lai būtu pēctecība. Sacensībās, kas šovasar noritēja Ādažos, elitei noorganizējām specifisku WOD stafeti. Fantastiski rezultāti! Tomēr tie bija tikai seši karavīri. Ir svarīgi, lai kāds, uz šiem sešiem paskatoties, pasaka: «Klau, es arī tā gribu!» Tāpēc ir būtiski sakārtot infrastruktūru, aprīkot ar attiecīgu inventāru sporta zāli. Esam palīdzējuši izplānot, kādam vajadzētu izskatīties āra CrossFit laukumam. Ļoti ceram, ka puišiem izdosies realizēt savas ieceres.

Man ir draugi karavīri, klasesbiedri. Visu cieņu šiem cilvēkiem! Fantastiski, ka viņiem pie tik lielas slodzes, pie viņu atalgojuma ir tik pozitīvs skats uz dzīvi. Nereti sabiedrībā ir dzirdēts viedoklis — kam mums tā armija!? Es uz to skatos pilnīgi citādi. Karavīram ir jābūt sabiedrības priekšplānā, jo viņš ir vīrišķības paraugs, ar augstu morāli, atbildības izjūtu un vērtību sistēmu. Tāpēc bruņotajiem spēkiem novēlu izaugsmi personāla ziņā — rīcības cilvēkus ar vēlmi attīstīties.

Manuprāt, šobrīd sabiedrības fiziskās attīstības līmenis ir stipri zem vidējā, un karavīri ar savu paraugu var likt aizdomāties par to ikvienam. Arī pozitīvā domāšana ir cieši saistīta ar fiziskajām aktivitātēm — cilvēks kļūst neievainojamāks pret programmējamu informācijas plūsmu. Spēcīgs, fiziski aktīvs cilvēks ir daudz drošāks, pārliecinātāks par sevi, par apkārtējiem. Aktīvu cilvēku, kam ir savs pasaules redzējums, ir grūti ietekmēt no malas. Šobrīd ar ziņām sabiedrībā tiek stumts tāds negatīvisms! Arī pēc 30 gadiem nekas nav nokavēts — celies un ej! Pie mums nāk trenēties dažādi cilvēki, kuru ikdiena ir saistīta ar biznesu, universitātēm, skolām. Karavīrs nereti ir sevi fiziski izsmēlis jau savā pamatdarbā. Viņa laiks ir ierobežots, un, ja viņš atrod brīvu stundu, tad ir svarīgi, kā viņš to izmanto treniņam. Piemēram, ja trīs reizes nedēļā bijuši izturības treniņi, puiši uzreiz var izanalizēt, kas vajadzīgs koncentrētajos treniņos. Ne vienmēr jāskrien kross, īpaši ja pirms tam jau ir bijusi kardio slodze. Tā vietā labāk izvēlēties apgūt kādu no eksplozīvajiem vingrojumiem — tā varētu būt svaru stieņa uzņemšana pietupienā uz pleciem no zemes. Svarīgi, lai vismaz sākumā, veicot šādus vingrojumus, blakus ir kāds zinošs palīgs, kurš parāda, kā tehniski precīzi izpildīt vingrojumu.

Viena no disciplīnām CrossFit sacensībās Ādažos.
Viena no disciplīnām CrossFit sacensībās Ādažos.

— Ko iesaki darīt cilvēkam, kuram līdz šim nav bijusi saistība ar fiziskām slodzēm, bet ir vēlme pamēģināt nodarboties ar CrossFit?
— Viss ir atkarīgs no paša — noticēt sev, saviem spēkiem, tam, ka šī būs vieta, kur viņš attīstīsies. Jāpiemīt pašdisciplīnai, ziņkārei, zinātkārei. Fiziskajai sagatavotībai nav nekādu priekšnoteikumu, jo CrossFit metodoloģija ļauj izkustēties no jebkura stāvokļa. Nereti internetā uzskrienu virsū blogiem, kuros runā, cik CrossFit ir bīstams, ka jau pirms tam jābūt trenētam. Tās ir muļķības. Jaunpienācējam ir svarīgi iekļauties savā plūsmā, tad viss būs perfekti. Piemēram, ja trāpa par augstu, var pārņemt kompleksi — jā, visi visu māk, skrien, lec. Vājākā plūsmā cilvēks neizjutīs sevis piepildījumu. Tas jau ir trenera darbs, lai tā nenotiktu. Esam izgājuši cauri arī šai pieredzei un redzam, cik svarīgi ir ievirzīt cilvēku tieši viņam atbilstošā plūsmā. Nav jānesas nezināmā virzienā. Ejot ārā no zāles, pārdomā, ko esi iemācījies, kā juties pie slodzes. Sevi ļoti jākontrolē, jo treneris grupai dod virzienu, daudz informācijas, palīdz šo informāciju sakārtot. Ir jāiedziļinās sevī. Ja ir bijusi kāda trauma un fiziski nav iespējams veikt kādu no vingrojumiem, tas noteikti jāpasaka trenerim. Vienmēr ir 100 un vairāk citu lietu, ko var darīt. CrossFit ir katra paša izvēle. Un nav tā, ka noorganizēs vienu demonstrācijas treniņu, un viss uzreiz kļūs skaidrs. Skrējējs CrossFit atradīs ko vienu, kāds citas disciplīnas piekritējs — pavisam ko citu. Būs tā slodze, kuras viņiem ikdienā trūkst, kontrasts ar izvēlēto pamatsportu. Ikvienam CrossFit ir kāda lieta, kam ar laiku pieķerties.

Nereti nākas dzirdēt, ka cilvēks vēlas sakārtot savu ķermeni. Mans ieteikums — to nevajadzētu izvirzīt kā prioritāti. Drīzāk vienā mirklī tā būs patīkama balva, kad ķermenis sāks izskatīties tāds, kādu cilvēks to grib redzēt. Lai nav tā, ka pēc kārtējās Jaungada apņemšanās atnāku uz klubu, un te man sāk stāstīt par ātrumu, par spēku — pilnīgi par citām kvalitātēm; un rodas jautājums — kad tad es presīti taisīšu? Nē, presīte jau ir tas bonuss, ko vienā brīdī saņemsi par ieguldīto, kad sapratīsi, ka ķermenis kļuvis plastisks, spēcīgs, muskuļains. Latvijas fitnesa videi ļoti raksturīgas ir sezonālas apņemšanās. Fitnesa kultūrai kopumā Latvijā ir jāaug. Nav svarīgi, kādā līmenī jūs esat. Svarīgi ir noticēt, ka spēsiet mainīties. Jāpārliecina sevi, ka tad, ja piecelsies kaut nedaudz agrāk, kafijas krūzes vietā noskriesi trijnieciņu, nedaudz izstaipīsies, diena būs pavisam citādāka, pilna ar enerģiju. Galvenais, saņemties un spert pirmo soli. Tie, kuri tajā visā ir iekšā, nemaz nav jāpārliecina — kolīdz ir brīvs laiks, skrien, lec, rāpjas. Tās ir sajūtas. Katru dienu rīta rosme, un jau pēc divām nedēļām konstatēsi, ka tu jūties labāk.  Galvenais klupšanas akmens  — no manis prasa! Pie mums klients par to maksā naudu. Caur sportu ikviens kļūst pozitīvāks, dinamiskāk domājošs, enerģiskāks. Gribētos izskaust neuzņēmīgo, gļēvo attieksmi sabiedrībā — es neko, man jau neko nevajag, no manis neprasa… Klubā redzam cilvēkus, kuri mērķtiecīgi nolēmuši nodarboties ar sportu.  Ja man jāraksturo mūsu klienti, teikšu, ka visi ir pietiekami kustīgi jau savā ikdienā. Nāk jaunieši, nāk cilvēki pusmūžā ar sasniegumiem profesionālajā jomā. Jāatzīst, ka mēs neredzam lielo sabiedrības masu, jo tas ir tikai neliels procentiņš.

— Kādi ir izplatītākie stereotipi par CrossFit, ar kuriem nākas saskarties ikdienā?
— Pēdējā laikā aktuālākais stereotips ir tāds — ja sieviete nodarbojas ar CrossFit, viņa kļūs lielāka. Latvijā, atšķirībā no daudzām citām valstīm, sievietēm joprojām lielā cieņā ir skinny — trauslais jeb drēbju pakaramā miesasbūves variants. Gribētos lauzt šo stereotipu. Protams, ja paskatās CrossFit augstākā līmeņa atlētus, neviļus rodas salīdzinājums ar automašīnu. Tomēr jāsaprot, ka tās ir divas dažādas kategorijas — automobiļi ir dažādi, un katram no tiem ir savas funkcijas. Nevar salīdzināt «VW Golf» ar «Ferrari». Tās ir pilnīgi atšķirīgas kategorijas, tomēr katra no tām ir kaut kam piemērota. Ar «Ferrari» jūs nevarēsiet iebraukt pļavā, bet ar 4×4 golfiņu iebrauksiet. Arī cilvēkiem jāizšķiras, kas viņi vēlas būt, ko grib darīt. Ja ir vēlme būt elites sportistam, tad ķermenis jāpārveido par mašīnu. Citu risinājumu nav. CrossFit neuzspiež, ka tev jābūt elitē. Tas ir veselībai, pašsajūtai, tavām darbaspējām. Ļoti reti fitnesā izdala tādu sadaļu kā darbaspējas. Tā ir cita dzīves kvalitāte. Apzināties savu spēju robežas. Vesels cilvēks, kuram jau pirms CrossFit ir bijis aktīvs dzīvesveids un kuram ir vēlme būt elitē, ļoti ātri uzlabo rezultātus un sasniedz savus rekordus. Savukārt meitene, kura trīcoša ienākusi zālē, lai tagad nu uzdrīkstētos, progresē krietni lēnāk. Sākumā ir citas prioritātes — jāsasniedz pareizās līnijas, pareizā tehnika, un tad jau var atļauties pielikt vienu svara kilogramu klāt, tad divus, un tas viņai jau būs rekords. Pēdējās muļķības, ka, veicot CrossFit vingrojumus, kaut kas pieaugs klāt! Nē, sakārtosies vielmaiņa, locītavas, muskulīši, stāja. Latvijā sievietes droši var mainīt savu domāšanu. Tas būs tikai veselīgi, un sakārtotais muskulītis arī vizuāli būs pievilcīgāks. Visi šie vingrojumi, pietupieni — bagātina sievietes ķermeņa zonas. No mūsu kluba apmeklētājiem aptuveni 20—30 procenti ir sievietes. Vairāk tomēr nāk vīrieši. Domāju, ka tieši šis stereotips ir galvenais iemesls. Pasaules līmeņa sporta pasākumos ir aptuveni 50 pret 50.

Vēl izplatīts stereotips ir par tempu, arī tas, ka svarcelšana CrossFit treniņos visu sabeidzot. Te jāatgādina, ka CrossFit paredz pakāpienus. CrossFit ir punktu krāšana — ne visi progresē vienādā ātrumā, tāpēc vingrinājumi tiek regulāri atkārtoti. CrossFit sistēma paredz aritmētisko progresiju. Nav tā, ka mēs nestos nenormālā ātrumā uz priekšu. Sākumā ir salīdzinoši vienkāršāki vingrojumi, un, kad ir uzkrāts savs resursiņš, tad jau var veikt par kripatu sarežģītākus vingrojumus. Daudz laika CrossFit paņem tieši šī monotonā krāšana. Tomēr, ja ir ieguldīts darbs un laiks, tad ikviens kādā brīdī progresē. Jā, svarcelšana ir neatņemami integrēta mūsu sistēmā, bet pakāpieni — tie katram būs savējie. Kad atnāksi pie manis, sākumā mācīsimies ar plastmasas nūju pareizi uzzīmēt visas līnijas. Vilkt gar sevi, uzlocīt augšā, un tikai tad ķersimies klāt svariem. Ja kāds domā, ka jau pirmajā treniņā taisīs rekordus raušanā, — tas ir ļoti vienkāršots priekšstats. Zināšanas un pieredze jākrāj lēnām, brīnumi šeit nenotiek.