Ēnu dienas tradīcijas

14. februārī jaunieši no visas Latvijas Ēnu dienā viesojās arī Aizsardzības ministrijā, nozares iestādēs un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vienībās.

 Pieredze un piedzīvojums jaunsargiem 

Ēnu dienā četri jaunsargi — Roberts Kokins no Raunas vidusskolas, Laura Skudra no Priekuļu vidusskolas, Reilija Davidoviča no Rojas vidusskolas un Alise Sjakste no Nautrēnu vidusskolas — viesojās Jaunsardzes un informācijas centrā (JIC) un ēnoja direktoru pulkvežleitnantu Aivi Mirbahu un Jaunsardzes departamenta (JD) 4. novada nodaļas vadītāju Andi Ābelīti.

«Ēnas» piedalījās JIC direktora sanāksmē Plānošanas un organizācijas departamenta struktūrvienību vadītājiem, kurā tika apspriesti iestādes aktuālākie uzdevumi. Pēc tam jaunsargi iepazinās ar darba telpām, to izvietojumu, veicot improvizētu orientēšanās uzdevumu.

Jaunieši varēja pārliecināties, ka vispirms, lai kļūtu par vadītāju, ir jāapgūst ne mazumu praktisku iemaņu, tādēļ «ēnām» tika dota iespēja pamēģināt praktisko šaušanu ar «Airsoft» ieročiem telpās.

Kopā ar direktoru «ēnas» devās uz Valsts heraldikas komisiju, kur piedalījās sanāksmē par jaunu Jaunsardzes apbalvojumu izveidi, savukārt 4. novada nodaļas vadītājs savas «ēnas» iepazīstināja ar darba plānošanas procesu Jaunsardzē.

Jaunieši atzina, ka Ēnu diena bija interesanta, piepildīta un aizraujoša.

«Es ēnoju JIC direktoru A. Mirbahu, un man bija iespēja redzēt direktora pienākumus no otras puses, padziļināti. Redzēt, kā tiek organizēts un plānots darbs iestādē, vadīti procesi. No rīta man bija iespēja būt klāt plānošanas sanāksmē, kur tika plānots teju viss — sākot no nākamās dienas uzdevumiem līdz pat tādiem, kas notiks tikai vēl pēc gada! Bija interesanti uzzināt, kādi ir JIC darbinieku ikdienas pienākumi un veicamie uzdevumi.

Pēc tam sekoja aktīvā dienas daļa — orientēšanās pa JIC un Aizsardzības ministrijas telpām un «Airsoft» spēle telpās.

Valsts heraldikas komisijā Rīgas pilī mums bija iespēja būt pirmajiem, kas redzēja Jaunsardzes apbalvojumu izveides pamatakmeni, vēsturisku mirkli — jaunu apbalvojumu izstrādes procesu.

Mana Ēnu diena, ēnojot direktoru A. Mirbahu, tika pavadīta izcili!» novērtē jaunsargs R.  Kokins.

Savukārt jaunsardze A. Sjakste, kas ēnoja JD 4. novada nodaļas vadītāju, atzīst:

«Šī diena bija jaunu iespaidu gūšana, no cita skatpunkta. Uzzināju, kā tiek organizētas un apstiprinātas mūsu nometnes un pasākumi. Ieguvu daudz vērtīgas informācijas un padomus, kuri man noderēs nākotnē.

Ļoti patika šaušana ar airsoftu, arī redzēt, kā notiek sapulces. Sapratu to, ka novadu nodaļas vadītājiem ir smags darbs.»

Sagatavojusi Vineta Žilinska.
Foto — Normunds Mežiņš.

Citāda Ēnu diena

Aizkrauklē, turpinot jau pērn aizsākto tradīciju, notika vērienīgs Ēnu dienas pasākums. Zemessardzes 55. kājnieku bataljons sadarbībā ar Aizkraukles novada pašvaldību un novada skolām, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts policiju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu organizēja skolēniem un interesentiem paraugdemonstrējumus. 

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra Viestura Silenieka un Nacionālo bruņoto spēku komandieraģenerālleitnanta Leonīda Kalniņa «ēnām» bija iespēja ielūkoties amatpersonu darba ikdienā Aizsardzībasministrijā, kā arī apmeklēt NBS Ādažu militāro bāzi.

Pēc paraugdemonstrējumiem Aizkraukles novada vidusskolas telpās un pie stadiona visiem interesentiem bija iespēja apskatīt ieroču, tehnikas un ekipējuma izstādi, kā arī uzzināt vairāk par minēto dienestu darba ikdienu.

Paraugdemonstrējumus uzsāka Valsts policijas pārstāvji, kuri stadionā ieradās, skanot automašīnu sirēnām, un dzinās pakaļ laupītājam. Ar dienesta suņa palīdzību laupītājs tika notverts, un, veicot automašīnas pārmeklēšanu, tika atrasts ierocis. Savukārt ugunsdzēsēji glābēji demonstrēja liesmu dzēšanu, bet pēc tam saņēma izsaukumu uz daudzstāvu namu, par kuru šoreiz kalpoja stadiona prožektoru tornis. Viņiem vajadzēja glābt cietušo, bet ugunsdzēsības izbīdāmās auto kāpnes tik tālu nesniedzās. Cietušais tika iesiets speciālās virvēs un nolaists zemē. Mediķi sniedza viņam pirmo neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tā kā cietušā stāvoklis bija ļoti smags, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki izsauca ārstu speciālistu, un vēlāk cietušais tika nogādāts slimnīcā.

Zemessardzes (ZS) 55. kājnieku bataljona zemessargi un profesionālā dienesta karavīri demonstrēja arī slēpni. Tika izspēlēta leģenda par pretinieku kolonnas apturēšanu, lai iegūtu slepenos dokumentus.

ZS 55. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Ingus Manfelds paskaidro, ka šis bija vada līmeņa slēpnis. Svarīgi bija parādīt sagatavošanās posmu un rezultātu. Protams, realitātē tas prasa daudz ilgāku laiku. Iesaistīto dienestu pārstāvji komentēja stadionā notiekošo, tādējādi apmeklētājiem radot izpratni par katras profesijas specifiku un darbību secību, kādā tiek veiktas dažādas glābšanas operācijas.

Paraugdemonstrējumus vēroja un izstādē piedalījās vairāki simti skolēnu un interesentu.

Aizkraukles novada vidusskolas skolniecēm Annijai un Amandai paraugdemonstrējumi ļoti patikuši, jo īpaši tas, kā ticis notverts laupītājs un apturēta pretinieku kolonna. Andrejs no Aizkraukles novada vidusskolas atzīst, ka paraugdemonstrējumi bija pamācoši un izglītojoši, jo bija interesanti vērot, kā notiek iesaistīto vienību sadarbība. Bet personīgais izaicinājums viņam bija iziet caur telti, ko pildīja dūmi, kuru bija sagatavojuši zemessargi no 55. kājnieku bataljona.

Savukārt pagājušā gada septembrī Aizkraukles novada vidusskolā notika evakuācijas mācības, kuru mērķis bija trenēt Aizkraukles novada pašvaldības, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Zemessardzes un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu vienību sadarbību civilās krīzes situācijā.

Sagatavojusi dižkareive Ruta Surovcova,
ZS 3. Latgales brigādes civilmilitārās sadarbības speciāliste.
Foto — Armīns Janiks.