Ēnu dienā jaunieši ielūkojas aizsardzības nozares aizkulisēs

Šā gada 11. februārī vairākiem jauniešiem no visas Latvijas ikgadējās Ēnu dienas ietvaros bija iespēja iepazīt darbu Aizsardzības ministrijā un dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos, kā arī uzzināt par aizsardzības nozares aktualitātēm un vadības dienas kārtību. 

Ēnu diena

Aizsardzības ministram Raimondam Vējonim ik uz soļa sekoja piecas «ēnas» —Artūrs Zvirgzdiņš no Madonas valsts ģimnāzijas 8.a klases, Elza Andersone no Rīgas Mūzikas internātvidusskolas 11. klases, Artūrs Liskovs no Olaines 1. vidusskolas 11. klases, Nils Niedrītis no Rīgas 64. vidusskolas 12. klases un Monta Muceniece no Liepājas valsts tehnikuma 4. kursa.

R. Vējoņa «ēnas» par aizsardzības ministra pienākumiem uzzināja gan Ministru kabinetā, gan arī Aizsardzības ministrijā, kā arī guva atbildes uz jautājumiem par karjeras iespējām aizsardzības nozarē.

Aizsardzības ministrs jauniešiem pastāstīja par savu dienas kārtību, Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalību starptautiskajās operācijās, Latvijas sadarbību ar sabiedrotajiem aizsardzības jomā, kā arī īpašu uzmanību pievērsa mūsdienu drošības izaicinājumiem.

«Ministri ir iestādes vadītāji, kam, balstoties uz informāciju, kuru sagatavo attiecīgās nozares speciālisti, jāprot pieņemt lēmumus, tāpēc būtiska ir uzticība starp ministru kā iestādes vadītāju un viņa padotībā esošajiem cilvēkiem,» stāstot par ministru darba specifiku, uzsvēra R. Vējonis. «Ja ministrijas personāls darbojas kā komanda, kuras pamatā ir savstarpēja uzticība, ministram ir viegli pieņemt lēmumus.»

Arī interviju sniegšana masu medijiem ir neatņemama aizsardzības ministra dienas kārtības sastāvdaļa, lai nodrošinātu sabiedrības informētību par nozares aktualitātēm. Šogad aizsardzības ministra «ēnām» bija iespēja vērot intervijas aizkulises ar televīzijas ziņu kanālu TV3.

«Priecājos, ka interesējaties par aizsardzības nozari, tomēr novēlu jums katram nākotnē darīt tādu darbu, kas patīk vislabāk, jo tādu var paveikt ātrāk un sasniegt labākus rezultātus,» atvadoties no savām «ēnām», novēlēja aizsardzības ministrs.

«Katra cilvēka sapnis ir darīt to, kas patīk. Stipri jātic saviem mērķiem, un tad jau viss izdosies,» par savu nākotnes izvēli sacīja ministra «ēna» Monta, kas savu nākotni izvēlējusies saistīt ar aizsardzības nozari un plāno apgūt virsnieka speciālista pamatkursu Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.

Arī Nacionālo bruņoto spēku komandiera ģenerālleitnanta Raimonda Graubes ikdienas gaitām sekoja piecas «ēnas» — Edmunds Mekers no Rīgas 94. vidusskolas 11. klases, Ieva Sintija Mālniece no Madonas pilsētas 2. vidusskolas 10. klases, Jānis Eliāss no Pārgaujas vidusskolas 10. klases, Tomass Jānis Šmits no Rūjienas vidusskolas 9.a klases un Nadīna Nagle no Rīgas angļu ģimnāzijas.

Ģenerālleitnants Raimonds Graube kopā ar jauniešiem apmeklēja Štāba bataljonu un Apvienoto štābu, dodot iespēju skolēniem iepazīt karavīru dienesta pienākumus, bruņojumu un ekipējumu, kā ar tikties ar valsts bruņotā spēka augstāko vadoni — Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

Trīsdesmit «ēnas» sekoja arī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem, tādējādi vērojot kadetu ikdienas gaitas. Kadetu «ēnām» bija iespēja uzzināt par aizsardzības akadēmijas piedāvātajām studiju iespējām, kā arī skatīt ieroču un ekipējuma izstādi un paraugdemonstrējumus.

Rekrutēšanas un Jaunsardzes centru apmeklēja piecas «ēnas» — 101. Rīgas jaunsargu vienības jaunsargs un Jaunsargu pašpārvaldes vadītājs Leonārs Ēriks Kaupmanis, 211. Madonas jaunsargu vienības jaunsardze Loreta Žukovska, 218. Smiltenes jaunsargu vienības jaunsardze Laila Ozola, 210. Salacgrīvas jaunsargu vienības jaunsardze Valērija Grigorjeva un 219. Līgatnes jaunsargu vienības jaunsargs Edgars Šulcs. Jaunieši iepazinās ar Jaunsardzes darba organizēšanu un aktualitātēm.

Pēcpusdienā aizsardzības ministra«ēnas», Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra direktora un ASV karavīru Latvijā «ēnas» iepazinās ar ASV 2. kavalērijas pulka karavīru sagatavoto ekipējuma izstādi Ādažos un uzzināja vairāk par karavīru dienesta pienākumiem.

AM Enas

Piesakoties «ēnot» aizsardzības nozares vadību, skolēni lielākoties minējuši, ka viņiem ir vēlme iepazīt aizsardzības nozares ikdienu, plašāk uzzināt par aizsardzības ministra darbu, Nacionālo bruņoto spēku spējām un militāro sadarbību ar citām valstīm.

Aizsardzības ministrija un NBS piedalās karjeras izvēles veicināšanas projektā «Ēnu diena» kopš tā pirmsākumiem — no 2001. gada.

Sagatavojusi Anete Gnēze,
AM Preses nodaļas vecākā referente.
Foto — Gatis Dieziņš un Normunds Mežiņš.