Eiropas Savienības aizsardzības ministri tiekas Rīgā

Aizsardzības ministru neformālā sanāksmeNo 18. līdz 19. februārim Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās Eiropas Savienības (ES) aizsardzības ministru neformālā sanāksme, kurā notika gatavošanās Eiropadomes šā gada jūnija diskusijai par aizsardzību, kas ir būtiskākais aizsardzības jomas notikums Latvijas prezidentūras laikā.

Sanāksmē piedalījās ES dalībvalstu ministri, ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos un Eiropas Ko­- misijas priekšsēdētāja vietniece Federika Mogerīnī, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, ES operāciju komandieri, tai skaitā NATO Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieks ģenerālis Adrians Bredšovs, kas šo-brīd ir ES militārās operācijas ALTHEA Bosnijā un Hercegovinā komandieris.

ES aizsardzības ministri diskutēja par iepriekšējās Eiropadomes secinājumu ieviešanu, hibrīddraudiem un stratēģisko komu­- nikāciju, ES starptautiskajām operācijām un ES Kaujas grupu izmantošanu, kā arī izmaiņām starptautiskajā drošībā. Eiropas Savienības 28 dalībvalstu aizsardzības ministri vienojās, ka ir būtiski nodrošināt, lai valstu un valdību vadītāji jūnijā pārrunātu stratēģiskos drošības izaicinājumus un diskutētu par ES atbildes pasākumiem.

Aizsardzības ministru neformālā sanāksme

ES aizsardzības ministri secināja, ka pēdējā laika notikumi ES kaimiņu reģionos pierāda, ka hibrīddraudi ir visas ES problēma, un uzsvēra, ka jūnija diskusijā būtu svarīgi, lai tiktu doti tālāki uzdevumi šīs problēmas risināšanai.

«Sanāksmes laikā pārrunājām gatavošanos jūnijā gaidāmajai Eiropadomes diskusijai, kas būs būtisks atskaites punkts tālākajai ES kopējās drošības un aizsardzības politikas attīstībai,» skaidroja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Aizsardzības ministru neformālā sanāksmeEiropas Savienības aizsardzības ministru neformālās sanāksmes laikā aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis tikās ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu. Sarunā R. Vējonis uzsvēra, ka ir ļoti gandarīts par Velsas samita lēmumu un NATO Gatavības reaģēšanas plāna īstenošanu, kas jaunajā drošības situācijā Latvijai un visām Baltijas valstīm ir īpaši būtiski.

Aizsardzības ministrs vēlreiz apliecināja, ka Latvija ir gatava sniegt visu nepieciešamo atbalstu NATO komandvadības štāba elementa izveidei un izvietošanai Rīgā, nodrošinot no Latvijas nepieciešamo personālu un infrastruktūru. Taču štāba elementa izveide ir visu alianses valstu kopīgs lēmums, tāpēc tam nepieciešama arī citu NATO valstu līdzdalība — gan finansiālais atbalsts, gan personāls no citām dalībvalstīm.

NATO ģenerālsekretārs J. Stoltenbergs uzsvēra, ka štāba elements ir labs praktiskais piemērs NATO klātbūtnei reģionā un jāturpina darbs, lai tikpat sekmīgi un strauji īstenotu arī pārējos Velsas samitā pieņemtos lēmumus.

Aizsardzības ministru neformālā sanāksme

J. Stoltenbergs arī apliecināja, ka NATO dalībvalstu atbalsts komandvadības štāba elementu izveidei ir vienprātīgs un negrozāms un visdrīzākajā laikā tie tiks nokomplektēti ar nepieciešamo personālu arī no citām dalībvalstīm.

Aizsardzības ministrs R. Vējonis informēja NATO ģenerālsekretāru, ka Latvijas augstākās amatpersonas ir vienojušās palielināt aizsardzības budžetu, lai tas sasniegtu 2% no IKP jau līdz 2018. gadam. J. Stoltenbergs apsveica Latviju ar šo lēmumu un uzsvēra, ka šāda apņemšanās ir lielisks paraugs arī citām dalībvalstīm.

Aizsardzības ministru neformālā sanāksme

Eiropas Savienības aizsardzības ministru neformālā tikšanās notiek reizi sešos mēnešos ES Padomē prezidējošajā valstī. Neformālās tikšanās paredzētas, lai pārru­- nātu galvenos ES kopējās drošības un aizsardzības politikas dienas kārtībā esošos jautājumus.

Pēc AM preses relīzēm.
Foto — Gatis Dieziņš.