Eiropas Militārās preses asociācija iepazīst Igaunijas bruņotos spēkus

35. Eiropas Militārās preses asociācijas (EMPA) kongress šogad no 23. līdz
27. septembrim notika Igaunijā — Tartu un Tallinā. Kongresa mērķis bija
iepazīstināt Eiropas militāros žurnālistus un redaktorus ar Igaunijas Bruņotajiem spēkiem un Baltijas aizsardzības koledžu (BALTDEFCOL). EMPA kongress Baltijas valstīs notika jau otro reizi, pirmo reizi tas notika Latvijā — 2008. gadā.

Ikgadējā kongresā pulcējās vairāk nekā 30 militāro izdevumu galvenie redaktori, žurnālisti un sabiedrisko attiecību speciālisti no Austrijas, Horvātijas, Igaunijas, Latvijas, Norvēģijas, Polijas, Somijas, Šveices, Ungārijas un Vācijas.

EMPA biedru sanāksmē tika izvērtēts gada laikā paveiktais — EMPA arhīva nodošana Bernes bibliotēkai «Am Guisanplatz» Šveicē; darbs «Rīgas konferencē 2014»; asociācijas mājaslapas (empamil.eu) dizaina uzlabojumi un citi darbi, kā arī runāts par nākotnes iecerēm.

Tradicionāli tika apbalvoti labākās publikācijas un fotogrāfijas autori. Par labākā raksta autori tika atzīta Vesna Pintariča no Horvātijas. Žurnālā «Hrvatski vojnik» publicētais raksts «Two villages — two worlds apart» vēsta par šā brīža situāciju Afganistānā. Savukārt par labākās fotogrāfijas autori tika atzīta Velli Ehasalu no Igaunijas. Viņas fotogrāfija par militārajām mācībām «Põhjakonn» publicēta žurnālā «Kaitse Kodu!».

EMPA labākā fotogrāfija 2014. gadā. Foto no mācībām «Põhjakonn» — karavīrs gaida savus komandas  biedrus pārnākam no uzdevuma.
EMPA labākā fotogrāfija 2014. gadā. Foto no mācībām «Põhjakonn» — karavīrs gaida savus komandas biedrus pārnākam no uzdevuma.

Eiropas Militārās preses asociācijas kongress ir nozīmīgākais asociācijas ikgadējais pasākums, kurā tās biedriem — militārajiem medijiem — ir iespēja apmainīties ar aktuālāko informāciju un prezentēt savu militāro mediju jaunākos sasniegumus. Eiropas Militārā preses asociācija (The European Military Press Association — EMPA) tika nodibināta 1977. gadā. Tajā darbojas Eiropas militārās periodikas izdevumu galvenie redaktori un direktori, kā arī drošības un aizsardzības politikas eksperti, kuri publicējas Eiropas militārajos un citos medijos; asociācijā ir vairāk nekā 100 dalībnieku no 22 valstīm. 2011. gadā Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra Militārās informācijas departamenta direktore un militārā žurnāla «Tēvijas Sargs» galvenā redaktore Līga Lakuča tika ievēlēta par Eiropas Militārās preses asociācijas pre­- zidenti uz 4 gadiem, tādējādi Latvija ir kļuvusi par EMPA prezidējošo valsti līdz 2015. gadam.

Tartu EMPA kongresa dalībnieki iepazinās ar Baltijas aizsardzības koledžas darbu, diskutēja un intervēja studentus no kongresā pārstāvētajām valstīm.

Tartu universitātes Sociālo zinātņu institūta vadītāja politikas zinātņu doktore Halliki Harro-Loita uzstājās ar lekciju «Vai mums ir nepieciešama profesionāla žurnālistu izglītība?». Savukārt EMPA pārstāvji no Norvēģijas Ērlings Eikli un Tors Eigils Sturdāls ar priekšlasījumu par tematu «Neatkarīgs žurnāls bruņotajos spēkos. Norvēģijas pieredze.» Pēc abām lekcijām sekoja universitātes studentu un EMPA kongresa dalībnieku diskusija.

empa-65 empa-83 empa-dscn9951 empa-dscn9985 empa-img_0028 empa-img_0033

Tartu programmas noslēgumā notika diskusija «Situācija Ukrainā», kurā EMPA kongresa dalībnieki diskutēja par valstu drošību, NATO drošības garantijām, sankcijām, iespējamām sekām un atbildību.

empa-img_0151

Tallinā EMPA kongresa dalībnieki apmeklēja NATO Izcilības centru kiberdrošības jautājumos, kur noklausījās prezentāciju un debatēja par kiberdrošības aktualitātēm. Prezentāciju par svarīgāko Igaunijas bruņotajos spēkos sniedza Igaunijas Bruņoto spēku Stratēģiskās komunikācijas departamenta direktors pulkvedis Aivars Jaeski. Ar Igaunijas bruņotajiem spēkiem bija iespēja iepazīties arī klātienē — vizītēs 1. kājnieku bataljonā «Kalev» un Emari Gaisa spēku aviācijas bāzē.

EMPA 36. kongress notiks nākamgad no 29. septembra līdz 1. oktobrim Vācijā, kur asociācijas biedri tiks iepazīstināti ar Bundesvēra darbu un Vācijas drošības politiku. Nozīmīgi, ka kongress notiks tieši Vācijā, jo 2015. gada 3. oktobrī tiks svinēta Vācijas apvienošanās 25 gadu jubileja.

Sagatavojušas Vineta Žilinska, Līga Lakuča un
Ieva Plēsuma
.