Bruņojuma izcilnieki

Sākums — septembra numurā.

Populārzinātniskā televīzijas kanāla «Discovery Channel» analītiķi ir izveidojuši labāko ieroču izlasi, tajā iekļaujot septiņus ASV militāri rūpnieciskā kompleksa ražojumus un pa vienam ražojumam no Vācijas, Izraēlas un Austrālijas.

Kasešu bumba CBU-97 (ASV)

CBU-97 pēc sadalīšanās kaujas elementos.
CBU-97 pēc sadalīšanās kaujas elementos.

Šī munīcija ar pašuzvades kaujas galviņām, ko ražo ASV uzņēmums «Textron Defense Systems», ierindojama pie munīcijas tipa «izšāvi — aizmirsi». Pēc šādas bumbas izmešanas no tās nesēja (aviācijas bumba, raķete u.c.) CBU-97 elementi — cilindriskas kaujas daļas — turpina lidojumā rotēt horizontālā plaknē un skenē virsmu. Fiksējot mērķi, aptuveni 150 metru augstumā notiek kaujas lādiņa uzspridzināšana, un mērķis tiek iznīcināts ar virsskaņas ātrumā lidojošu metāla šķembu. CBU-97 efektivitāte ir tik augsta, ka patlaban inženieri strādā pie līdzīgu kaujas daļu radīšanas un integrēšanas mīnās, artilērijas šāviņos, zenītartilērijas munīcijā utt.

«Metal Storm» (Austrālija)

Pistoles tipa «Metal Storm», grafika.
Pistoles tipa «Metal Storm», grafika.

Šā tipa ierocim ir unikāls šaušanas ātrums (180 šāvieni katrā sekundes simtdaļā jeb miljons šāvienu minūtē). Šāds rādītājs nebūtu iespējams nevienam ar mehāniski kustīgām daļām veidotam šaujamierocim. «Metal Storm» ātršāvība un kļūmju praktiska neesamība iespējama tāpēc, ka ražotāji atteikušies no visām kustīgajām detaļām ierocī. Kustas tikai lodes, kad izlido no stobrā ievietojamas viengabala aptveres. Pulvera lādiņa aizdegšanās tiek iniciēta ar elektroimpulsu. Pateicoties elektroniskai šaušanas procesa kontrolei, var nodrošināt ātršāvības režīmus tiešā saskaņā ar izpildāmā uzdevuma specifiku. «Metal Storm» tehnoloģija pašlaik tiek izmantota gan pistoles un triecienšautenes tipa ieročiem, gan 40 mm kalibra granātu šaušanai.

Kaujas lāzers (ASV)

YAL-1A ar kaujas lāzeru.
YAL-1A ar kaujas lāzeru.

Kaujas lāzeriem prognozē lielas perspektīvas, neizslēdzot to nonākšanu ikkatras pretraķešu aizsardzības sistēmas sastāvā. ASV izstrādāto kaujas lāzeru nes platforma YAL-1A, kas ir speciāli modificēta lidmašīna «Boeing 747F». Kaujas lāzera jaudas palielināšanas pētījumi ASV ir ilguši vairāk nekā 30 gadus, un tagad rādītāji sasnieguši vēlamos rezultātus.

Kaujas lāzera galvenā funkcija ir īsā laikā atklāt un iznīcināt ballistiskās raķetes to lidojuma trajektorijas sākuma posmā. Lāzera precīzākai darbībai tiek izmantota adaptīvā optiskā sistēma uz stabilizējošās platformas, kas novērš lidmašīnas turbulences radītās lāzerstara novirzes. Pentagons plāno nākotnē veidot veselas lidmašīnu eskadriļas ar kaujas lāzeriem, taču pagaidām paliek neatbildēts jautājums, vai lāzers spēs izsekot un iznīcināt raķetes, kuras pēc palaišanas lido pa spirālveida trajektoriju.

Prettanku raķete «Javelin» (ASV)

«Javelin» darbībā.
«Javelin» darbībā.

ASV korporāciju «Raytheon» un «Lockheed Martin» izstrādātā prettanku vadāmā raķete «Javelin» ir vismodernākais un efektīvākais mūsdienu prettanku ierocis, kas nodrošina visu veidu tanku iznīcināšanu no 2,5 km attāluma. Kompleksa «Javelin» vadība ir apgūstama dažās minūtēs, jo palaistais šāviņš patstāvīgi seko mērķim un pēc vajadzības koriģē trajektoriju uz kustīgo mērķi. Kompleksā «Javelin» ietilpst palaišanas iekārta (6,4 kg) un šāviņa konteiners (15,9 kg). Šau­šanas uzsākšana iespējama 30 sekunžu laikā, bet pārlādēšanai vajadzīgas 20 sekundes. Raķete tiek izšauta 18 grādu leņķī pret horizontu, bet pirms mērķa tā met puscilpu uz augšu, lai trāpījums notiktu no mērķa visvājāk aizsargātās augšējās projekcijas.

Triecienšautene TAR-21 (Izraēla)

MTAR-21.
MTAR-21.

Ideāls ierocis pilsētas kaujām — viegls (korpuss no polimērmateriāliem ar viegl­metāla uzlikām) un ātršāvīgs. Izraēliešu kompānija «Israel Military Industries» savu labāko triecienšauteni «Tavor Assault Rifle for the 21st Century» (TAR-21) prezentēja 1998. gadā. Šim ierocim ir modifikācijas — TAR-21 (armijai), STAR-21 (snaiperiem) un MTAR-21 (kompaktais — drošības dienestiem). Visas modifikācijas šauj ar NATO standarta patronu (5,56 mm), un tām der arī aptveres no triecienšautenes M16. TAR-21 īpatnība — ierocim nav parastā mehāniskā tēmēkļa, bet tikai kolimatorais tēmēklis ar iebūvētu mērķuzvades lāzeru. Izraēlieši arī atrisinājuši problēmu, lai čaulītes netiek izmestas šāvējam praktiski sejā. Tā kā TAR-21 čaulīšu izmešana iespējama uz abām pusēm, šāvējs patstāvīgi lauka apstākļos var mainīt čaulīšu izlidošanas pusi atkarībā no tā, no kura pleca šauj.

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi
majore Vizma Kaļčeva.
Foto — http://simhq.com; http://www.tonyrogers.com; http://www.ausairpower.net; http://aviationweek.com; http://deadliestfiction.wikia.com.