«Baltic Guards 2018» vieno jau sešu valstu jauniešus

Taivo Trams

Foto — Armīns Janiks. 

Nometne jaunsargiem un radniecīgām jauniešu organizācijām no kaimiņvalstīm Baltijā šogad pārkāpusi savas agrākās robežas un ieguvusi patiesi starptautisku vērienu — līdz ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas jauniešiem nometnē pulcējās arī viņu vienaudži no Ukrainas, Polijas un Lielbritānijas.

Starptautiskā jauniešu nometne «Baltic Guards» šogad no 13. līdz 17. augustam norisinājās Mālpilī. Tās laikā viņiem bija iespēja ne tikai iepazīt savus domubiedrus no citām valstīm, bet arī sacensties dažādās sporta un militāro iemaņu pārbaudes disciplīnās, attīstīt savas prasmes un vienkārši labi pavadīt laiku. Viens no svarīgākajiem nometnes uzdevumiem ir starpvalstu sadarbības veicināšana un pieredzes apmaiņa, jaunsargu prasmju attīstīšana darboties starptautiskā vidē, kā arī līderisma īpašību veidošana jauniešos.

Pirmā «Baltic Guards» nometne notika Latvijā 2012. gadā un bija mūsu valsts iniciēta, pēc tam katru gadu nometne tika organizēta citā Baltijas valstī. Šogad, nometnei atgriežoties Latvijā, tā krietni paplašinājusi gan dalībnieku, gan iesaistīto valstu skaitu. 

 

 

 

No aizsardzības ministra uzrunas:
«Prasmes un pieredze, ko jūs esat ieguvuši šajānometnē, ir neatsverama un noderēs visa mūža
garumā, gan palīdzot sev, gan līdzcilvēkiemdažādās dzīves situācijās.  Atcerēsimies, ka šobrīd dzīvojam izaicinājumupilnā laikā, kur būtiska ir kopējā sadarbība,kopīgi lēmumi un izpratne vienam par otru.
Ceru, ka šī nometne jūs saliedēja kā jaunoslīderus un paliks vēl ilgi jūsu atmiņās.Ceru, ka ar šeit iegūtajiem jaunajiemdraugiem uzturēsiet kontaktus.»

«Šogad nometne ir īpaša, jo papildus mūsu Baltijas kaimiņiem tajā pirmoreiz piedalās arī komandas no Polijas, Lielbritānijas un Ukrainas. Pavisam nometnē piedalās 130 jaunieši no sešām dažādām valstīm. Ar poļiem sadarbība Jaunsardzei ir jau izveidojusies, jo viņi pagājušajā gadā ir uzsākuši ko līdzīgu valsts aizsardzības mācībai, tāpēc mums ir interesanti redzēt, kā viņiem šis projekts tālāk attīstīsies. Savukārt viņi grib redzēt, kā tas attīstīsies mums. Arī ar ukraiņiem ir izveidojusies sadarbība, jo viņi vēlas organizēt kaut ko līdzīgu Jaunsardzei — nometnē viņiem ir lieliska iespēja redzēt, kā jaunsargu aktivitātes notiek praktiski. Ar Lielbritāniju mums ir bijusi divpusēja sadarbība, tāpēc nolēmām, kādēļ gan to neizvērst arī kā kopēju pasākumu,» stāsta Jaun­sardzes un informācijas centra (JIC) direktors pulkvežleitnants Aivis Mirbahs.

Jaunsardzes vēsturē šī ir lielākā starptautiskā nometne. Vietējā mērogā ir bijušas arī vērienīgākas nometnes, piemēram, 4. līmeņa jaunsargu nometne vai Jaunsardzes sporta spēles. Runājot par «Baltic Guards» mērķiem, JIC direktors uzver: «Primāri gribam, lai mūsu jaunsargi attīsta savas sociālās iemaņas, lai viņiem ir iespēja iepazīt citu valstu jauniešus, viņu viedokļus un līdz ar to veidot savu pasaules skatījumu. Tas ir ļoti svarīgi.»

Rīkojot nometni, īpaši domāts par to, lai visi tās dalībnieki justos labi. «Pasākumus esam organizējuši tā, lai neviens nometnē neizjustu, ka viņa zināšanu līmenis kādā no disciplīnām nav pietiekams. Komandas ir veidotas, lai katrā būtu visu dalībvalstu pārstāvji, bet pirms pārbaudījumiem un sacensībām ­visiem nometnes dalībniekiem notika apmācība. Taču izrādījās, ka jaunieši ir ļoti līdzīgi savās iemaņās — ja kādam pieklibo «medicīna», tad tas izlīdzinās «pārceltuvē», ja kādam pieklibo gan «pārceltuve», gan «medicīna», atklājas, ka viņš ļoti labi šauj. Bažas, ka kādas valsts pārstāvjiem varētu būt nepietiekams zināšanu un prasmju līmenis, nepiepildījās,» uzsver A. Mirbahs.

«Baltic Guards 2018» norises iedalāmas divās lielās daļās. Viena no tām veltīta jauniešu sociālo iemaņu pilnveidošanai, komandas veidošanas pasākumiem, līderības un komunikācijas uzlabošanai starptautiskajā vidē. «Piemēram, liels izaicinājums un vienlaikus lieliska izklaide bija uzdevums komandām noteiktā laikā iemācīties nodziedāt un nodejot «Tūdaliņ, tāgadiņ»,» stāsta JIC direktors. Savukārt otra nometnes daļa ir veltīta jauniešu militāro iemaņu pilnveidei. Protams, netrūka arī iespējas izklaidēties — nometnes dalībnieki tikās diskotēkā un dažādās tā sauktās ledus laušanas aktivitātēs, apmeklēja filmas «Nameja gredzens» seansu un piedzīvojumu parku «Tarzāns».

Nometnes laikā tās dalībnieki mērojās spēkiem sporta spēlēs, orientējās mežā, demonstrēja savas lauka kaujas iemaņas, šāva ar pneimatisko ieroci, meta rokas granātu, rāpās alpīnisma sienā un rādīja pirmās palīdzības sniegšanas prasmes. No fiziski grūtākajām disciplīnām nometnes dalībnieki minēja alpīnisma sienu un pārceltuvi pār ūdensšķērsli.

Sofija Solovjova uz nometni atbraukusi no Ukrainas, Ļvovas. «Es ļoti priecājos, ka tiku uz šo nometni. Man šeit ļoti patīk — ir ļoti interesantas nodarbības, ļoti piesātināta programma.» Līdz šim meitene līdzīgās nometnēs nav piedalījusies, taču pirms došanās uz Latviju skolā notikusi piecas dienas ilga sagatavošanās.

Ukrainas delegācijā daļa jauniešu ir kadeti, bet pārējie — militārpersonu bērni, kuru vecāki piedalās pretterorisma operācijā Ukrainas austrumos. Tādi ir gan Sofija, gan kopā ar viņu atbraukušais Ņikita Kaidalovs. Piecpadsmitgadīgais puisis nometnē ieradies no Harkovas. «Man bija zināms priekšstats par to, kas te notiks, bet līdz galam visu nesapratu,» viņš atzīst. Gatavošanās dalībai nometnē notikusi Ukrainas armijas daļā, kur jaunieši apguvuši šaušanas iemaņas, uzlabojuši savu fizisko sagatavotību, mācījušies sniegt pirmo palīdzību. «Atklāti sakot, tas ļoti palīdzēja un noderēja,» stāsta Ņikita. Abi jaunieši atzīst, ka nometnē jūtas ļoti labi un ir ieguvuši daudzus draugus. «Visi ir ļoti draudzīgi, atbalsta un palīdz, ja kaut kas nesanāk. Ļoti pozitīva gaisotne, tikai laiks varēja būt siltāks,» piebilst Sofija.

Seržants Kalavans pārstāv Lielbritānijas kadetu organizāciju (British Army Cadet Force) un ir ļoti apmierināts ar savu dalību nometnē. «Te iet jautri un ir daudz lielisku pasākumu. Ir forši satikties un iepazīties ar jauniem cilvēkiem, jo ​​šajā nometnē piedalās pārstāvji no sešām valstīm. Ir interesanti aprunāties par dažādām lietām ar cilvēkiem, kas pārstāv atšķirīgas kultūras.» No nometnē piedzīvotā vislabāk viņam patikušas alpīnisma sienas kāpšanas sacensības, taču nav trūcis arī daudz citu interesantu un aizraujošu momentu. 

Seržantam Kalavanam un viņa kolēģiem ir iepriekšēja pieredze no dalības starptautiskās jaunatnes nometnēs. «Lielbritānijas kadetu organizācijai ir izveidojusies sadarbība ar līdzīgām jauniešu organizācijām dažādās valstīs. Mums ir vairākas apmaiņas programmas, un mēs braucam pieredzes apmaiņā uz citām valstīm. Daži no mums ir bijuši arī Kanādā. Labi, ka varam būt arī šeit un gūt jaunu pieredzi, jo dažādās valstīs lietas dara atšķirīgi. Es priecājos par iespēju gūt pieredzi Latvijā un iepazīt jaunus paņēmienus, kas atšķiras no tā, kā mēs rīkotos līdzīgās situācijās.»

Pirms došanās uz «Baltic Guards» nometni britu kadetiem bijusi nedēļu ilga atlase, kuras laikā jaunieši pildījuši līdzīgus uzdevumus kā Mālpilī. «Mūsu rezultāti tiek salīdzināti, un tos, kuriem ir vislabākie rādītāji, izraugās dalībai turpmākajās starptautiskajās nometnēs. Jūs savukārt saņemat punktus par parādītajām vadības spējām, komandas darbu un savstarpējo komunikāciju,» salīdzina seržants Kalavans.

Anastasija Špele aktīvi darbojas Daugavpils jaunsargu vienībā. Arī viņai un visiem viņas draugiem nometnē ļoti patīk. «Mēs cenšamies izdarīt kaut ko labu, pierādīt sev un citiem savas spējas. Kopumā ir ļoti interesanti, varam uzzināt daudz jauna. Īpaši interesanti ir kontaktēties ar citu valstu pārstāvjiem.» Anastasija ir pārliecināta, ka arī nākotnē izmantos iespējas piedalīties šādos pasākumos, jo jaunā pieredze un daudzie draugi no dažādām valstīm ir nepārvērtējams ieguvums.