Atzīmējot 25. gadadienu, Zemessardze piepilda Rīgas ielas ar prieku

20. augusts bija īpaša diena ne tikai Zemessardzei, bet arī visiem tiem, kas piedalījās un bija kopā ar savējiem un svinēja Zemessardzes 25. gadadienu visas dienas garumā, pulcējoties Doma baznīcā, pie Brīvības pieminekļa, 11. novembra krastmalā, kā arī Latvijas Kara muzejā. Saulainais sestdienas rīts Rīgas sirdī sākās ar svinīgo dievkalpojumu Doma baznīcā, kur vienību godināšanai tika ienesti visi Zemessardzes vienību karogi un dziedāta valsts himna. Dievkalpojumā, kuru vadīja Nacionālo bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš, piedalījās Valsts augstākās amatpersonas, uzaicinātie viesi, kā arī zemessargi no visām Zemessardzes vienībām.

Zemessardzei - 25Uzreiz pēc svinīgā dievkalpojuma Zemessardzes vienības pulcējās Brīvības pieminekļa pakājē, kur plkst. 11, pēc godasardzes maiņas, Valsts prezidents Raimonds Vējonis pieņēma Zemessardzes 25. gadadienai veltīto militāro parādi, uzrunāja parādes dalībniekus un iedzina piemiņas naglu «Zemes­- sardzei 25» Zemessardzes karoga kātā. Savā uzrunā Valsts prezidents pateicās Latvijas tautas sargiem: «Zemessargi ir mūsu tautas stūrakmens. Ar savu paraugu jūs iedrošināt visus latviešus mīlēt savu zemi. Jūsu atbildība, disciplinētība un patriotisms veido mūsu tautas mugurkaulu, mēs lepojamies ar jums! Es pateicos jums, ka stāvat kopā plecu pie pleca, un kopīgiem spēkiem mēs veidosim drošu Latviju.»

Zemessardzei - 25

Arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis savā uzrunā uzsvēra: «Šī diena ir īpaša. Būt zemessargam ir pašaizliedzība un augsta atbildība. Būdami šeit, jūs apliecināt, ka esat gatavi atdot pašu dārgāko par savu valsti — savu dzīvību. Šodien vēlos pateikties jums, ka grūtībās neesat zaudējuši ticību un turpināt iesākto. Jūs esat pamats un paraugs pilsoniskajai atbildībai, jo mūsu rokās ir Latvijas neatkarība, drošība un brīvība.»

Zemessardzei - 25

Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube ar lepnumu uzrunāja klātesošos: «Tieši barikādēs radās pārliecība un nepieciešamība veidot Zemessardzi. Tāpēc Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas dienā pirmais lēmums, kas tika pieņemts, bija veidot Zemessardzi. Jūs esat atbilde visiem skeptiķiem, kuri saka, ka mēs dosimies prom no šīs valsts, kad būs grūti. Netrūkst arī tādu zemessargu, kas dzīvo ārvalstīs, bet regulāri brauc un piedalās mācībās, un tas runā pats par sevi. Šodien vēlos pateikties visiem par dienestu, arī jūsu ģimenēm, darba devējiem, kas atbalsta to, ko jūs godam pildāt. Lepojieties ar sevi, tam ir pamats.»

Pirmo reizi atskaņojot Zemessardzes maršu, ko sakomponējis Zemessardzes orķestra diriģents virsleitnants Andis Karelis, 600 karavīru un zemessargu sastāvā tika uzsākts parādes gājiens. Gājienam pa priekšu brauca militārā moto kluba «Patrioti» motociklisti ar uzaicinātajiem moto klubu biedriem no Igaunijas un Lietuvas. Zemessardzes vienības militārajā gājienā uz 11. novembra krastmalu veda pulkvedis Imants Ziediņš.

Zemessardzei - 25Svinīgos pasākumus krastmalā ar uzrunu atklāja Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš: «Katrs no jums Zemessardzes vēstures grāmatā ir ierakstījis spilgtu lappusi, mēs esam meklējuši un arī atraduši spējas un iespējas, esam audzējuši muskuļus. Jūsu profesionalitāte un degsme ir radījusi pārliecību Latvijas tautai, ka mūsu iedzīvotāji ir drošībā. Šodien ir īpaša diena, izbaudiet, sviniet un dalieties priekā! Apsveicu jūs visus un novēlu turpināt šo cildeno ceļu, kā esam to darījuši līdz šim. Paldies par dienestu!»

11. novembra krastmalā Nacionālo bru­ņoto spēku dienā piedalījās visas Nacionālo bruņoto spēku regulārās vienības un Zemessardze, demonstrējot gan tehniku un ekipējumu, gan dažādas aktivitātes interesentiem. Piedalījās arī Jaunsardze, militārā moto kluba «Patrioti» dalībnieki un armijas amatieru sporta komanda «Patria». Apmeklētāji varēja aplūkot arī divus kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnikas CVR(T) modeļus — izlūkošanas kaujas mašīnu «Scimitar» un kaujas elementu piegādei paredzēto bruņutransportieri «Spartan», kā arī ASV bruņoto spēku tanku «Abrams» un kaujas mašīnu «Bradley».

Zemessardzei - 25

Muzikālais pasākums krastmalā tika atklāts, pirmo reizi atskaņojot Zemessardzei sarakstīto himnu «Esmu zemessargs». Zemessardzes himnas vārdu autors ir seržants Jānis Vēberts, mūzikas autors — Zemessardzes orķestra diriģents virsleitnants Andis Karelis.  Turpinājumā varēja klausīties Zemessardzes orķestra un kora koncertu, kuru diriģēja virsleitnants Andis Karelis. Koncerta programmā tika atskaņota tautā iemīļota latviešu kino, estrādes un teātra mūzika. Plašu un profesionālu defilē programmu demonstrēja Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona Godasardzes rotas karavīri. Pēc tam koncertu sniedza Zemessardzes koris «Stars» diriģenta Ārija Šķepasta vadībā.

Savukārt Latvijas Kara muzejā notika svinīgā ceremonija, kurā piedalījās Nacionālo bruņoto spēku komandieris, visi bijušie Zemessardzes komandieri, kā arī uzaicinātie viesi. Zemessardzes komandieris pateicās bijušajiem Zemessardzes komandieriem, dāvinot īpašas piemiņas plāksnes ar gravējumu, kā arī atklāja Zemessardzei veltītās grāmatas atvēršanu. Grāmata aptver svarīgākos notikumus Zemessardzē, tās veidošanos, attīstību, pārmaiņas un ieskatu mūsdie­- nās. Grāmatā ir iekļauti arī ļoti daudzi atmiņu stāsti.

Zemessardzei - 25

Agrā pēcpusdienā notika bērnu un jauniešu konkursa «Zemessardzei 25» uzvarētāju apbalvošana. Zemessardzes komandieris pasniedza uzvarētājiem diplomus un piemiņas balvas. Īpaša pateicība tika izteikta Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas 1. klases audzinātājai Ivetai Daigai un Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolas 2. klases audzinātājai Sandrai Grāvītei par piedalīšanos konkursā pilnā klases sastāvā.

Svētku turpinājumā apmeklētājus priecēja Alītas Motorizētās brigādes orķestris diriģenta Viktora Ščetilnikova vadībā no Lie­- tuvas, Nacionālo bruņoto spēku orķestra defilē priekšnesums diriģenta Andra Grizāna vadībā, Igaunijas Brīvprātīgās aizsardzības līgas («Kaitseliit») orķestra muzicēšana Kaido Kivi vadībā, Alītas Motorizētās brigādes orķestra defilē programma Ramūna Valaiša vadībā un Zemessardzes bigbenda un kora koncerts Anda Kareļa vadībā.

Koncerta laikā Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes loceklis Juris Ulmanis svinīgi pasniedza Zemessardzes komandierim iepirktās naktsredzamības iekārtas, kuras tika sarūpētas par Latvijas tautas saziedotajiem līdzekļiem. Šī ziedošanas kampaņa tika uzsākta jau pagājušajā gadā. Kopumā tika saziedoti 63 tūkstoši eiro, un naktsredzamības iekārtas tiks nodotas Zemessardzes mācību centram Dobelē.

Zemessardzes 25. gadadienas svētku noslēguma koncertā īpašie viesi bija Uldis Marhilēvičs un Liene Šomase, kas kopā ar solistiem Ievu Vēveri, Alisi Kanti, Ilmāru Milleru, Artūru Kuzminu, Ingu Meijeri un Aleksandru Dimitrovu atskaņoja koporķestra sagatavoto muzikālo priekšnesumu. Koncerta izskaņā tika nolasīta pavēle un uzaicinātie viesi saņēma Zemessardzes komandiera pateicības rakstus.

Zemessardze pateicas par sniegto atbalstu 25. gadadienas pasākumu sekmīgā norisē SIA «Saldus pārtikas kombināts», AS «Cēsu alus», SIA «Līče», SIA «Rūjienas saldējums», «Maxsound», SIA «Rozenbergi», SIA «Mūzikas serviss», Nartiss.lv un Rīgas domei.

Sagatavojusi Guna Freimane,
Zemessardzes štāba Vadības grupa.
Foto — Gatis Dieziņš.