Atvērto durvju diena

Šā gada 10. maijā Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notika Atvērto durvju diena. Pasākums, tāpat kā iepriekšējo gadu, tika rīkots, lai par studijām akadēmijā un dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos informāciju gūtu gan potenciālie akadēmijas kadeti, gan viņu ģimenes locekļi.

«Mūsu akadēmija ir salīdzinoši maza mācību iestāde. Taču tā ir kvalitatīva un efektīva. Šeit notiek nepārtraukta procesu un metožu inovācija, personālam ir pieredze un zināšanas par nozares aktualitātēm, kuras tiek ņemtas vērā,» viesus uzrunāja akadēmijas rektors pulkvedis Egils Leščinskis. «Mācību procesa nodrošināšana nav lēta, jo notiek ļoti daudz praktisko nodarbību. Taču mēs lepojamies ar sagatavotības līmeni, kādu sasnieguši akadēmijas absolventi — gan teorētiskajā, gan praktiskajā jomā. Akadēmijā kadeti apgūst patstāvīgu domāšanu un lēmumu pieņemšanu sarežģītās situācijās. Pēc absolvēšanas kadets jau ir pilnībā spējīgs sava līmeņa vadītājs.»

Pēc rektora uzrunas klātesošie noskatījās Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra veidoto videofilmu «Ceļš līdz akadēmijai» par pieteikšanās un atlases procesu un studijām akadēmijā.

Tālāko pasākuma norisi vadīja LNAA vecākais pasniedzējs kapteinis Juris Višņakovs. Apmeklētāji, sadalīti komandās, kadetu vadībā devās apskatīt akadēmijas teritorijā izvietotos stendus jeb stacijas, kur sevi prezentēja visi spēku veidi. Pēc katra stenda apskates dalībniekiem tika uzdoti jautājumi par redzēto vai arī bija jāveic dažādi uzdevumi. Par pareizām atbildēm un pareizi izpildītu uzdevumu komanda saņēma žetonus.

Īpašu apmeklētāju interesi izraisīja iespēja apskatīt Gaisa spēku aviācijas bāzes helikopteru, arī no iekšpuses, un redzēt pretgaisa raķešu sistēmu RBS-70. Interesenti iepazinās arī ar Pretgaisa aizsardzības diviziona karavīru darbu.

Neparasts uzdevums apmeklētājus sagaidīja kadetu kopmītnē — komandām bija jāsaklāj gultas atbilstoši armijas standartiem. Tas nebija viegli, jo gandrīz visi to darīja pirmo reizi. Šajā dienā varēja apskatīt gan Militārās policijas, gan ūdenslīdēju ekipējumu, Jūras spēku flotiles tehniku — glābšanas laivas, radarus, kā arī Sauszemes spēku ieročus un tehniku, pielaikot ekipējumu. Daudzi ar interesi vēroja Mācību vadības pavēlniecības Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas skolas robotus darbībā. Apmeklē­- tājiem tika izrādīts arī Kadetu klubs, kur notiek dažādi pasākumi, iespējams spēlēt biljardu vai vienkārši pavadīt brīvos brīžus.

Pasākuma beigās kadeti rādīja savas prasmes paraugdemonstrējumā kaujā ar pretinieku, bet netālu esošajā Ķīšezerā, sadarbojoties vairākiem spēku veidiem, tika demonstrēts, kā ar helikoptera palīdzību no ūdens tiek glābts cilvēks.

Komanda, kura vispareizāk bija atbildējusi uz jautājumiem, izpildījusi visus uzdevumus un ieguvusi visvairāk žetonu, saņēma balvas un tika vizināta akadēmijas parkā ar militāro tehniku. Daudzi to izbaudīja pirmo reizi dzīvē. Noslēgumā visi tika cienāti ar lauka virtuves pusdienām.

Visa pasākuma laikā uz interesentu jautājumiem atbildēja studiju programmu direktori, pasniedzēji un kadeti — ne vien par studijām akadēmijā, bet arī par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Sagatavojusi Mareta Krisberga,
LNAA Tālmācības centra metodiķe.
Foto — Einārs Binders.