ASV tanki «Abrams» un bruņumašīnas «Bradley» Ādažu poligonā veic sertifikāciju

No 30. aprīļa līdz 9. maijam Ādažu poligonā norisinājās sertifikācijas
vingrinājums, kurā piedalījās vairāk nekā 70 karavīru no ASV 3. kājnieku
divīzijas ar tankiem «Abrams» un bruņumašīnām «Bradley». Vingrinājuma laikā tika pārbaudītas ne tikai karavīru šaušanas prasmes, bet arī apgādes un nodrošinājuma iemaņas. 

„Abrams” un „Bradley”

Vingrinājuma uzdevums bija izvērtēt apkalpes spēju sašaut stacionārus un kustīgus mērķus gan no aizsardzības, gan uzbrukuma pozīcijām, izmantojot tankā vai bruņumašīnā esošās ieroču sistēmas. Vingrinājums tika veikts gan dienas, gan nakts laikā. Tanki šāva mērķos, kas atradās dažādos attālumos, pat 2,4 kilometrus tālu.

«Katra apkalpe saņēma novērtējumu, kurā bija izsvērts, cik strukturēti un efektīvi apkalpes locekļi veikuši komunikāciju, cik precīzi sašāvuši mērķus, kā pārvietojušies no viena mērķa pie nākamā,» stāsta kapteinis Džonatans Punio, rotas komandieris. «Apkalpēm bija sarežģīti uzdevumi, vienlaikus bija jāšauj pat vairākos mērķos, un tas nozīmē, ka lādētājam ir jāstrādā ļoti ātri, piemēram, sešu sekunžu laikā jāpārlādē ierocis.»

Tanku un bruņumašīnu apkalpes sertifikācijas vingrinājums norisinājās sešās fāzēs, un tieši sestā bija sertifikācijas diena.

Pirmā fāze notiek, trenējot sadarbību tankā vai bruņumašīnā, lai katrs apkalpes loceklis — komandieris, artilērists, lādētājs un vadītājs — saprastu visas pozīcijas un uzdevumus, kas katrā pozīcijā jāveic. Tas nepieciešams, lai gadījumā, ja kāds no apkalpes nevarētu pildīt savus tiešos pienākumus, piemēram, traumas dēļ, citi varētu tos pārņemt. Pēc tam ir darbība simulatorā, kurā tiek pārbaudīts, vai tiek dotas pareizās komandas.

„Abrams” un „Bradley”

Otrā fāze norisinās poligonā, kur notiek šaušana bez kaujas munīcijas, tanks un bruņumašīna pārvietojas pa tām pašām trajektorijām, kur sertifikācijā. Trešajā un ceturtajā fāzē tiek testēta kaujas šaušana ar ložmetēju un lielgabalu, piektajā fāzē tiek izspēlēti dažādi scenāriji, dažādi mērķi, kuros ir jātrāpa, šaujot ar attiecīgi izvēlētu ieroču sistēmu.

Sestajā fāzē notiek sertifikācija, kurā tiek kvalificētas apkalpes, ņemot vērā mērķu sasniegšanu, precīzu un laicīgu komandu došanu, precizitāti un vispārējo efektivitāti.

Karavīri atzina, ka šis ir labs treniņš, jo Ādažu poligons ir jauna, atšķirīga vide, kāda nav satopama Džordžijā, — vairāk mežu, smagākas smiltis.

«Mēs pie šādas vides neesam vēl pieraduši, bet trenējamies, un katru dienu uzlabojam savas prasmes. Mēs neesam pieraduši šaut mērķos, kas atrodas paugurainā, smilšu kalniem un mežiem pilnā vidē,» pastāstīja Džozefs Viljamss, artilērists no pirmā tanka, kas 7. maijā veica kvalifikāciju 5. fāzē sertifikācijas vingrinājumā. Viņš pavēstīja, ka tika sašauti visi mērķi, arī sarežģītākie, kur bija vienlaikus jāšauj ar trim dažādām ieroču sistēmām.

«Vingrinājums bija liels izaicinājums visiem smagās bruņutehnikas rotas «Cold Steel» karavīriem, bet rezultātā tika sertificētas visas tanku «Abrams» un bruņumašīnu «Bradley» apkalpes. Visa rota izpildīja uzdevumus ar augstiem rādītājiem, un tagad karavīri ir sertificēti veikt rotas līmeņa šaušanas uzdevumus,» uzsver kapteinis Džonatans Punio.

Sertifikācija notiek ik pēc sešiem mēnešiem. Tā kā Džordžijā izvietotie karavīri atrodas dienestā Latvijā, viņu sertifikācija norisinājās Ādažu poligonā.

Vairāk nekā 140 karavīru no 3. kājnieku divīzijas «Raider» 1. bruņotās brigādes kaujas grupas 7. kājnieku pulka «Cottonbalers» 2. bataljona ieradās Ādažu bāzē marta beigās, lai operācijas «Atlantic Resolve» ietvaros turpmākos trīs mēnešus trenētos kopā ar Nacionālo bruņoto spēku karavīriem.

Sagatavojusi Daina Ozoliņa,
AM Preses nodaļas vecākā referente.

Foto — Toms Šics.