Ārzemju ziņas

PrintTurpinās militāro mācību ciklu ar NATO vienībām

Turpinot NATO spēku rotāciju, aprīļa vidū Lietuvā ieradās Vācijas BS 291. kājnieku bataljons (KB), kas piedalīsies dažādās militārās mācībās. Vācu kolēģus Lietuvā sveica Lietuvas BS mehanizēto kājnieku brigādes (MKB) «Geležinas Vilkas» («Dzelzs vilks») komandieris pulkvedis Mindaugs Steponavičs. Līdz pat jūlijam vācu KB karavīri (aptuveni 250) trenēsies kopā ar MKB «Geležinas Vilkas» sastāvā esošo Lietuvas dižkunigaiša Aļģirda bataljonu, veicot individuālo apmācību, kaujas šaušanu, operacionālo plānošanu, aizsardzības un uzbrukuma operācijas pilsētvidē un mežotā apvidū utt. Jūlijā rotācijas kārtībā Lietuvā ieradīsies nākamā Bundesvēra vienība — artilērijas bataljons.

Vācu 291. KB bruņojumā ir dažāda militārā tehnika — kājnieku kaujas mašīnas «Boxer», kaujas izlūkmašīnas «Fennek», bruņutransportieri «Fuchs» u.c. 291. KB personāls un tehnika izvietosies Ruklā, kur dislocēts MKB «Geležinas Vilkas» Kunigaiša Vaidota tiešā atbalsta loģistikas bataljons.

Šī gada jūnijā paredzētās Lietuvas BS lauka mācības «Iron Wolf 2016» būs galvenais vācu bataljona mācību posms, kurā papildus tiks iesaistīti arī citi NATO spēki — atbalstošās vienības no ASV, Dānijas, Polijas, Luksemburgas un citām valstīm.

Kopš 2014. gada pavasara, kad NATO tika pieņemts lēmums par drošības atbalsta pasākumiem Baltijas reģionā, Lietuvā rotācijas kārtībā jau ir bijušas militārās vienības no Beļģijas, Dānijas, Luksemburgas, Portugāles, Ungārijas un Vācijas. Vienlaikus arī ASV Bruņoto spēku sauszemes vienības, rotācijas kārtībā nomainot cita citu, atrodas Lietuvā un piedalās kopīgā apmācības procesā ar lietuviešu un citu valstu karavīriem.

291. KB karavīri Ruklā iepazīstas ar turpmāko mēnešu mācību un dienesta apstākļiem.
291. KB karavīri Ruklā iepazīstas ar turpmāko mēnešu mācību un dienesta apstākļiem.

2016. gada februārī NATO aizsardzības ministri pieņēma lēmumu stiprināt alianses austrumu flangu, palielinot NATO spēku klātbūtni reģionā. Lietuva ir paziņojusi par gatavību dislocēt savā teritorijā starptautisko bataljonu, kas agresijas gadījumā būtu gatavs iesaistīties karadarbībā kopā ar Lietuvas BS vienībām. Lietuvas pārstāvji izteikušies, ka ir gatavi nodrošināt pilna spektra uzņemošās valsts atbalstu sabiedroto vienībām.

PrintPirks pašgājējmīnmetējus

Polijas Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu iegādāties 96 pašgājējmīnmetējus KRO-M120 RAK (120 mm kalibrs). Līguma summa būs 320—375 miljoni dolāru, un nepieciešamo dokumentu parakstīšana ar kompāniju «Huta Stalowa Wola» paredzēta aprīļa beigās.

KRO-M120 RAK.
KRO-M120 RAK.

Mīnmetēji KRO-M120 RAK ir būvēti uz bruņutransportieru «Rosomak» šasijām, kas savukārt ražoti uz somu «Patria» bāzes. KRO-M120 RAK uzdevums būs nosegt starpposma funkcijas starp mīnmetējiem un haubicēm, daļēji aizvietojot Polijas BS apbruņojumā esošās novecojušās haubices «2S1 Gozdzik». Līgumā ar «Huta Stalowa Wola» paredzēts pasūtīt 64 pašgājējmīnmetēju kaujas variantus, kā arī 32 komandvadības mašīnas uz «Rosomak» šasijas. Visa līguma izpilde ir noteikta līdz 2020. gadam, bet pirmie mīnmetēji jāpiegādā jau līdz 2016. gada beigām.

Kā nākamais BS modernizācijas posms ir plānota kāpurķēžu šasijas pašgājējartilērijas iekārtu «HSW Krab» (155 mm kalibrs) sertifikācija Polijas BS prasībām. Pirmās divas šādas iekārtas (tiek būvētas uz «Hanwha Techwin K9» šasijas) Polijas BS saņems aprīļa beigās, un testēšanas rezultātā tiks pieņemts galīgais lēmums.

PrintModernizēs tankus un kājnieku kaujas mašīnas

Šī gada martā Zviedrijas aizsardzības iepirkumu resors «Försvarets Мaterielverk» publiskoja informāciju, ka parakstīti līgumi par Karalisko bruņoto spēku (KBS) ierindā esošo tanku «Strv 122» (zviedru apzīmējums tankam «Leopard2») un kājnieku kaujas mašīnu (KKM) CV90 remontu un modernizāciju. Viena no līguma pusēm ir vācu kompānija «Krauss-Maffei Wegmann», kas uzņēmusies līdz 2023. gadam modernizēt 88 tankus «Strv 122» un astoņas remonta un evakuācijas bruņumašīnas «Bgbv 120» («BPz 3 Büffel» analogs). Kopumā «Krauss-Maffei Wegmann» modernizēs 77 tankus «Strv 122A» līdz versijai «Strv 122C» un 11 tankus «Strv 122B» līdz versijai «Strv 122D». 

Tanks «Strv 122».
Tanks «Strv 122».

Otra sadarbības kompānija ir «BAE Systems», kurai pieder CV90 ražotājuzņēmums «Hagglunds». Līgums paredz 2018.—2020. gadā par 190 miljoniem dolāru izremontēt un modernizēt kopumā 262 tehnikas vienības — kājnieku kaujas mašīnas CV90 un uz šīs bāzes būvētās komandvadības mašīnas, kaujas izlūkmašīnas, zenītartilērijas iekārtas u.c. Daļu no KBS tehnikas vienībām modernizēs arī zviedru uzņēmumi, kas sertificēti veikt attiecīgos darbus. Galvenā modernizācijas iezīme tankiem un KKM būs jauna tīklveida centriskā automatizētā sistēma «Battlefield Management System» (BMS), kas nomainīs novecojušo taktisko sistēmu «Tactical Command and Control System» (TCCS).

PrintPirks pašgājējartilērijas iekārtas

Dānijas Aizsardzības ministrija ir izraudzījusies piecas kompānijas, kurām atļauts piedāvāt artilērijas iekārtas iekļaušanai Karalisko bruņoto spēku (KBS) ierindā. Konkursā piedalās «BAE Systems Land & Armaments», «Elbit Systems», «Nexter Systems», «Hanwha Techwin» un «Huta Stalowa Wola». Jāatzīmē, ka 2013. gadā Dānija jau bija rīkojusi konkursu par pašgājējartilērijas sistēmu iegādi, un toreiz par uzvarētāju varēja kļūt izraēliešu firma «Elbit Systems». 2015. gadā konkurss tika anulēts un uzvarētājs netika noteikts.

M109A3.
M109A3.

KBS realizētās programmas mērķis ir nomainīt vecās iekārtas M109A3, iegādājoties modernas pašgājējartilērijas iekārtas ar 155 mm kalibru un stobra garumu — 52 kalibri. Masu medijos izskan komentāri, ka Dānijas varas iestādes nevēlas sadarboties ar Izraēlas firmu «Elbit Systems», savukārt «BAE Systems Land & Armaments» piedāvātās jaunākās sistēmas M109 testēšanas laikā nav spējušas iznīcināt mācību mērķus 40 km attālumā. Poļu «Huta Stalowa Wola» agrāk nav piedalījusies Dānijas tenderī, savukārt «Nexter Systems» un «Hanwha Techwin» jau startējušas iepriekšējā raundā.

Tiek izteiktas prognozes, ka dāņi varētu apvienoties ar norvēģiem jaunu pašgājējartilērijas iekārtu iegādes projekta realizācijā, ņemot vērā, ka Norvēģijā tieši tagad ir uzsākta analoģiska programma. Norvēģija agrāk bija izteikusi nodomus iegādāties 24 pašgājējartilērijas iekārtas.

PrintSamazina lidmašīnu skaitu, bet pērk zenītraķešu kompleksus un kuģus 

Pēdējos astoņos gados Francijas Gaisa spēki (GS) ir sarukuši par 40%, saglabājot ierindā 226 dažādu modifikāciju lidmašīnas «Mirage-2000» un «Rafale». 2008. gadā GS kaujas ierindā bija 351 lidmašīna. Ņemot vērā limitēto apgādes sistēmu, sarukušo lidmašīnu skaitu un modifikāciju lielo dažādību, Francija nevar sūtīt ārvalstu misijās vienlaikus vairāk par 20 kaujas lidmašīnām. Šobrīd tieši tik daudz franču lidaparātu piedalās operācijās «Barkhane» Āfrikā un «Chammal» Tuvajos Austrumos. Būtisku GS kaujas potenciāla daļu veido kodolatturēšanas spēki. Nākotnē Francija plāno pilnībā pāriet uz «Rafale» markas iznīcinātājiem. Taču šo lidmašīnu ražošanas temps ir nepietiekams, tāpēc tuvākajos trīs gados kopējais iznīcinātāju skaits Francijas GS saruks vēl vairāk.

«d’Enrecastaux».
«d’Enrecastaux».

Kamēr GS lidmašīnu skaits sarūk, turpinās GS pretgaisa aizsardzības spēku modernizācija. Šī gada martā PGA vienības tika papildinātas ar pasūtījuma partijā pēdējo — desmito — mobilo zenītraķešu kompleksu SAMP/T «Mamba» (Sol-Air Moyenne Portee/Terrestre). Pirmos SAMP/T «Mamba» PGA vienības saņēma 2010. gada septembrī. Jaunie kompleksi spēj iznīcināt aerodinamiskos mērķus līdz 120 km rādiusā un 50 — 25 000 m augstumā.

Francijas Jūras spēku modernizācija turpinās ar daudzmērķu kuģu B2M (Bâtiment Multi-mission) iekļaušanu ierindā. Aprīlī pasūtītājam tika nodots pirmais no trim jaunajiem daudzmērķu kuģiem — «d’Enrecastaux». Otrs šīs klases kuģis būs «Bougainville», un šo kuģu galvenais mērķis ir atbalstīt valsts suverenitātes misijas aizjūras teritorijās, veicot novērošanu, loģistiku, nelegālās migrācijas ierobežošanu, humānās palīdzības un citas funkcijas. B2M kuģu apkalpē ir 20 jūrnieki, to garums ir 65 m, ātrums — līdz 15 mezgliem, bet autonomā pārgājiena laiks — 30 dienas. Kuģus var aprīkot ar diviem 17,7x99 mm kalibra ložmetējiem.

«Leclerc».
«Leclerc».

Vienlaikus ar gaisa un jūras projektiem Francija uzsākusi tanku «Leclerc» modernizāciju. Sākotnēji bija plānots modernizācijas programmai «Scorpion» pakļaut 200, bet tagad — jau 225 tankus. Šāds lēmums pieņemts, analizējot tanku lomu konfliktos Irākā, Sīrijā un Ukrainā, kā arī ņemot vērā Krievijas ārpolitikas izmaiņas pēdējos gados. Kompānijai «Nexter» jāsāk pirmo modernizēto tanku «Leclerc R» (Rénové) piegādes jau 2020. gadā.

PrintIekļaus ierindā jaunu izlūkošanas kuģi

Jau šopavasar jaunais radioelektroniskās izlūkošanas kuģis (electronic intelligence collection vessel, ELINT) «Marjata» (ceturtais šīs klases kuģis) dosies savā pirmajā misijā uz ziemeļu jūrām. Kuģis ir būvēts Norvēģijas kuģubūvētavā valsts austrumos. Pēdējos 20 gadus pirmais «Marjata» klases kuģis nodarbojās ar izlūkinformācijas vākšanu Krievijas robežu tuvumā. Tagad vecais kuģis tiks pārdēvēts par «Eger» un pārveidots par jūras vides novērošanas kuģi.

«Marjata» klases pirmais kuģis.
«Marjata» klases pirmais kuģis.

Komentējot jaunā kuģa iekļaušanu ierindā, Dānijas Karalisko bruņoto spēku izlūkdienesta priekšnieks ģenerālleitnants Mortens Hāga Lunde norādījis, ka ceturtā «Marjata» ir kļuvusi par daudzu inovatīvu tehnoloģiju apvienojumu. Ievērojot tradīcijas, «Marjata» ļaus saglabāt dāņu izlūkošanas kapacitāti Barenca jūrā, jo Dānijai ir stratēģiski nozīmīgi uzturēt kontroli pār situāciju ziemeļu apgabalos. Parlamenta lēmums par naudas piešķiršanu ceturtā kuģa «Marjata» būvei (aptuveni 180 miljoni dolāru) pierāda augsto prioritātes līmeni klātbūtnes saglabāšanai ziemeļu apgabalos. Jaunais kuģis ir speciāli pielāgots darbam sarežģītos klimatiskajos apstākļos, un tā ekspluatācijas laiks būs ne mazāks par 30 gadiem.

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi majore Vizma Kaļčeva.
Foto — www.kam.lt; http://www.janes.com; http://data.primeportal.net ;
https://upload.wikimedia.org; www.army—technology.com.