Ārzemju ziņas

Print2017. gadā aizsardzībai tērēs rekordlielu summu

Igaunijas valdība atbalstījusi militārā budžeta projektu 2017. gadam, paredzot šai jomai tērēt 477 miljonus eiro, kas ir par 28 miljoniem vairāk nekā šogad. 477 miljoni veido 2,18% no iekšzemes kopprodukta (IKP). 2016. gadā Igaunijas aizsardzības budžets bija 2% no IKP. Šāds militāro izdevumu pieaugums gada ietvaros ir lielākais, kāds jebkad bijis Igaunijas vēsturē. No kopējā budžeta 2% tiks novirzīti Aizsardzības spēku vajadzībām, bet 0,18% — sabiedroto valstu militāro vienību uzturēšanai.

NATO dalībvalstu militārie izdevumi iekšzemes kopprodukta izteiksmē (2013. gada rādītāji).
NATO dalībvalstu militārie izdevumi iekšzemes kopprodukta izteiksmē (2013. gada rādītāji).

Nākamgad paredzēts būvēt dažādus infrastruktūras objektus sabiedroto spēkiem, un šiem projektiem piešķirti 30 miljoni eiro. Citiem sabiedroto spēku uzņemšanas izdevumiem paredzēti 7,5 miljoni eiro. Savukārt 20 miljoni eiro iedalīti aprīkošanas darbiem robežai ar Krieviju, bet 2,7 miljoni eiro — ātrās reaģēšanas spēku policijas un robežapsardzības dienestam. Par 3% nākamgad palielināsies algu fonds iekšējās drošības dienestiem — policistiem, glābējiem utt.

Pašlaik Igaunija ir vienīgā Baltijas valsts un viena no piecām NATO dalīb-valstīm, kas aizsardzībai tērē 2% vai vairāk procentu no IKP.

PrintPasūtīs jaunus krasta apsardzes kuģus un nomainīs vecās haubices

Somijas Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu uzsākt jaunu projektu par perspektīvā krasta apsardzes kaujas kuģa izstrādi atbilstoši programmai «Squadron 2020» («Laivue 2020»). Projekta izmaksas tiek lēstas 1,2 miljardu eiro apmērā, un kuģa būve ir uzdota kuģubūves kompānijai «Rauma Marine Constructions» (RMC). Projekta vadību nodrošinās Somijas Aizsardzības spēku (AS) Materiāli tehniskā pavēlniecība, un kopumā plānota četru kuģu būvniecība.

Indijas nesen pasūtītās haubices  «K9 Thunder».
Indijas nesen pasūtītās haubices «K9 Thunder».

Jaunā kuģa ūdensizspaids būs 2500 t, bet tā apbruņojuma nomenklatūras noteikšanas konkursam ir jānoslēdzas līdz 2016. gada beigām. Eksperti norāda, ka jaunā kuģa arsenālā, visticamāk, būs gan mīnas, gan raķetes — analogas tām, kas jau atrodas Somijas Jūras spēku kuģu apbruņojumā.

Modernizējot Somijas AS artilērijas apakšvienības, paredzēts iegādāties jaunas pašgājējhaubices «K9 Thunder» no Dienvidkorejas kompānijas «Samsung Techwin». Laika posmā starp 2020.—2030. gadu Somijas AS plāno iegādāties ne tikai jaunas haubices «K9 Thunder», bet tās pirkt arī no Dienvidkorejas Bruņoto spēku krājumiem.

Ar «K9 Thunder» Somija plāno nomainīt Aizsardzības spēku apbruņojumā esošās 36 padomju ražojuma 122 mm kalibra haubices PsH 74. «K9 Thunder» ir 155 mm kalibra pašgājējartilērijas iekārta, kuru «Samsung Techwin» sāka izstrādāt 1989. gadā, bet pirmais prototips tika iekļauts ierindā 1999. gadā. «K9 Thunder» efektīvās šaušanas attālums ir līdz 40 km, bet ar moderno munīciju «Excalibur» mērķi var tikt iznīcināti arī 50 km attālumā. Šī gada vasarā Dienvidkoreja paziņoja, ka vēlas būtiski modernizēt «K9 Thunder», pilnībā robotizējot iekārtas torni un samazinot apkalpi no pieciem līdz četriem cilvēkiem.

PrintPuse obligātā dienesta karavīru vēlas palikt armijas rindās

Kopš 2016. gada, kad Lietuvā uz laiku tika atjaunots obligātais militārais dienests (OMD), tajā noteikto termiņu — 9 mēnešus — jau ir nodienējuši 1562 jaunieši. Vairāk nekā 700 no šiem jauniešiem ir izteikuši vēlmi turpināt militāro dienestu, un ar 200 jau ir noslēgti profesionālā dienesta līgumi.

Lietuvas BS karavīri.
Lietuvas BS karavīri.

OMD Lietuvā tika likvidēts 2008. gadā. Reaģējot uz Krievijas agresīvo ārpolitiku, kā arī lai ātrāk nokomplektētu Bruņoto spēku vienības un sagatavotu armijas rezerves, lietuvieši atkal atgriezās pie OMD.  Šogad Lietuvas Valsts aizsardzības padome pieņēma jaunu lēmumu, ka OMD tiks turpināts arī pēc 2019. gada.

Saskaņā ar sākumā pieņemtajiem likuma grozījumiem bija plānots ik gadu iesaukt 3000 jauniešu vecumā no 19 līdz 26 gadiem, līdztekus veicot brīvprātīgo uzņemšanu armijas rindās vecumā no 19 līdz 38 gadiem. Taču Seima apstiprinātā Lietuvas Bruņoto spēku jaunā struktūra līdz 2022. gadam nosaka, ka OMD katru gadu būs jāiesauc jau 3500 līdz 4000 jauniešu.

Lietuvas Bruņotajos spēkos kopumā dien 8200 profesionāļu, aptuveni 2600 obligātā militārā dienesta karavīru, 4600 brīvprātīgo aizsardzības spēku karavīru un dažādās militārajās struktūrās strādā aptuveni 2600 civilā personāla darbinieku.

PrintGatavojas būtiski kāpināt savu triecienpotenciālu

Polija plāno iznīcinātājus F-16 apgādāt ar spārnotajām raķetēm JASSM, kas nodrošinās Polijai milzīgas iespējas stratēģiski svarīgu virszemes mērķu iznīcināšanai lielā attālumā un ar augstu precizitāti. Polijas F-16 jau ir devušies uz ASV Gaisa spēku bāzi Edvardsā (Kalifornija), kur JASSM tiek pielāgotas poļu iznīcinātājiem.

Raķete JASSM vienā no bruņojuma izstādēm.
Raķete JASSM vienā no bruņojuma izstādēm.

Pirmās raķešu piegādes ir iecerētas līdz 2016. gada beigām, bet 2017. gada pavasarī Polijas Gaisa spēki sasniegs sākotnējo operacionālo potenciālu.

Raķetes JASSM ražo koncerns «Lockheed Martin», un ražotāji norāda, ka JASSM ir pasaules labākā aviācijas munīcija, vērtējot visas ar stealth tehnoloģiju būvētās spārnotās raķetes. JASSM masa ir 1021 kg, un to ekspluatācijā ir nepieciešama atbilstoša personāla un pilotu apmācība.

PrintGaisa un Jūras spēkiem nomainīs strēlnieku ieročus

Francija ar vācu firmu «Heckler&Koch» ir noslēgusi līgumu par 5,56 mm kalibra automātisko triecienšauteņu HK416A5 iegādi un iekļaušanu Francijas Bruņoto spēku apbruņojumā. Francijas variantā triecienšautenēm dots nosaukums HK416F, un ar tām tiks aizvietotas novecojušās FAMAS.

HK416A5.
HK416A5.

Līguma izpildes termiņš ir 15 gadi, un šajā laikā Francijas Gaisa un Jūras spēki saņems 102 000 triecienšauteņu HK416F, kas paredzētas šaušanai ar NATO standarta patronām (5,56×45 mm). Līgums arī paredz piegādāt 10 767 zemstobra granātšāvējus (40×46 mm), lielu skaitu rezerves daļu un munīciju, kā arī nodrošināt apkopes sistēmu. HK416F tiks piegādāti divās modifikācijās — ar īsu un garu stobru.

Pēc ekspertu vērtējuma, «Heckler&Koch» ražotās triecienšautenes ir droši, uzticami un precīzi strēlnieku ieroči. Francijas BS plāno jaunos ieročus iekļaut perspektīvajā integrētajā individuālā ekipējuma sistēmā.

PrintPirks jaunus triecienhelikopterus un krasta apsardzes lidmašīnas

Lielbritānijas Aizsardzības ministrija noslēgusi līgumu par 50 jaunu ASV ražotu triecienhelikopteru AH-64E «Apache» iegādi Karaliskajiem sauszemes spēkiem. Līguma summa ir 2,3 miljardi dolāru, un britu aizsardzības ministrs Maikls Felons uzskata, ka pirkumam ir ļoti izdevīga cenas un kvalitātes savstarpējā attiecība. Pirmos helikopterus karaliste saņems 2022. gadā, kopā ar tiem piegādās trenažierus un nodrošinās ar vajadzīgajām rezerves daļām. 

«P-8A Poseidon».
«P-8A Poseidon».

Jaunie helikopteri aizstās 66 novecojušos WAH-64 Mk.1, kuri pašlaik ir armijas aviācijas korpusa apbruņojumā. Jaunajiem «Apache» ir ievērojami labāki rādītāji nekā WAH-64 Mk.1,  un tāpēc britu armijai turpmāk būs priekšrocības salīdzinājumā ar potenciālo pretinieku. «Apache» var nest daudz bruņojuma, lielu daudzumu degvielas, kā arī turpināt pildīt uzdevumus vissarežģītākajos kaujas apstākļos.

Kopā ar jauno «Apache» pirkuma plāniem Lielbritānija iecerējusi pirkt deviņas lidmašīnas «P-8A Poseidon», kas izmaksās trīs miljardus dolāru. «P-8A Poseidon»  iegāde notiks saskaņā ar pērnā gada novembrī Lielbritānijas premjerministra publiskoto Nacionālās drošības un aizsardzības stratēģiju. Pirmo «P-8A Poseidon» Lielbritānija saņems 2019.—2020. gadā.

PrintJūras spēki saņēmuši piekto jaunās paaudzes fregati

Kompānija «Fincantieri» pabeigusi darbu pie Itālijas Jūras spēku FREMM klases pirmajām piecām daudzmērķu fregatēm, nododot pasūtītājam piekto fregati ar nosaukumu «Alpino». Pirmā FREMM klases fregate bija uzbūvēta klasiskā daudzmērķu modifikācijā, bet četras nākamās — pretzemūdeņu modifikācijā. Kompānijai «Fincantieri» Itālija pasūtījusi kopumā 10 jaunās fregates — sešas daudzmērķu, bet četras — pretzemūdeņu modifikācijā. FREMM ir lielākā Eiropas daudzmērķu fregašu būves programma, kuru kopš 2002. gada kopīgi realizē Francija un Itālija.

FREMM klases fregate.
FREMM klases fregate.

FREMM klases fregates nomainīs Itālijas Jūras spēkos kopš 1970. gada ekspluatētās fregates, kas arī tika uzbūvētas kompānijā «Fincantieri». Jaunās FREMM klases fregates vairākus desmitus gadu būs Itālijas JS pamatu pamats, jo tās ne tikai patrulēs piekrastes ūdeņos, bet arī nodrošinās aizsardzību no visa veida draudiem, kas var nākt no gaisa, no zemes, no virsūdens un zem­ūdens kuģiem. Tās arī spēj nodrošināt kuģu satiksmes kontroli, pretdarboties teroristiem un cīnīties ar pirātiem.

PrintJūras speciālo uzdevumu spēkiem būs jauni zemūdens aparāti

Kompānija «Lockheed Martin» sadarbībā ar «Submergence Group LLC» sāks ražot jaunus kaujas zemūdens aparātus DCS (Dry Combat Submersibles), kas varēs transportēt speciālo uzdevumu vienības karavīrus — kaujas peldētājus. Jaunie aprāti DCS, kuru masa būs 30 t, būs ilgāk ekspluatējami, spēs dziļāk iegremdēties un pārvarēt lielākus attālumus salīdzinājumā ar pašreiz izmantojamiem SDV (Swimmer Delivery Vehicle). ASV Speciālo operāciju pavēlniecības (U.S. Special Operations Command — USSOCOM) pasūtījuma izmaksas sasniegs 166 miljonus dolāru, un par šo naudu «Lockheed Martin»  piecu gadu laikā uzbūvēs pavisam trīs zemūdens aparātus.

Kaujas peldētāji  pie zemūdens aparāta.
Kaujas peldētāji pie zemūdens aparāta.

Raksturojot DCS priekšrocības, «Lockheed Martin» pārstāvis uzsvēris, ka šie zemūdens aparāti pilnīgā drošībā nogādās kaujas peldētājus uz operāciju rajonu un atpakaļ uz bāzi. Turklāt «Lockheed Martin» ilggadējie panākumi zemūdens sistēmu un iekārtu tehnoloģiju attīstībā ļauj viegli adaptēt zemūdens aparātus specifisku uzdevumu veikšanai.

Pēc ārvalstu preses materiāliem sagatavojusi
majore Vizma Kaļčeva.
Foto — http://www.mirror.co.uk; https://c2.staticflickr.com; https://yanziyang.files.wordpress.com; http://montrala.blogspot.com;
https://upload.wikimedia.org; http://www.analisidifesa.it;
http://www.military.com.