Ar desanta mācībām Lielvārdē demonstrē NATO spējas reaģēt krīzes situācijā

No 1. līdz 10. septembrim Latvijā norisinājās mācības «Steadfast Javelin II», un tajās piedalījās ap 600 karavīru no Latvijas, ASV, Itālijas, Kanādas, Bulgārijas un Vācijas. Mācībās tika iesaistīti vairāk nekā desmit C-17 un C-130 lidmašīnu, kā arī dažāda tipa helikopteri, tai skaitā «Black Hawk», «Chinook» un «Apache». Mācību uzdevums — trenēt sabiedroto spējas ieņemt bāzi un izvērst kaujas spējas, lai varētu veikt sauszemes spēku operāciju. 

Lielvarde

Mācību aktīvā fāze sākās 5. septembrī Gaisa spēku aviācijas bāzē Lielvārdē, kur 456 ASV, Itālijas un Kanādas karavīri trenējās veikt personālsastāva desantu un bruņumašīnu transportēšanu ar lidmašīnām.

Vingrinājums sākās pēc tumsas iestāšanās ar karavīru desantēšanos no astoņām C-130 lidmašīnām, savukārt pēc pusnakts lidostā nolaidās piecas C-17 lidmašīnas, kas nogādāja uz mācībām 12 «Stryker» bruņumašīnas un artilēriju.

Lielu pretošanos, saskaņā ar scenāriju, NATO karavīri bāzes teritorijā nesastapa — nosacītais pretinieks, ko spēlēja Zemessardzes 17. pretgaisa aizsardzības bataljona karavīri un zemessargi, tika ātri neitralizēts, pateicoties izlūkvienību darbībai, kas bāzes teritoriju bija novērojuši vēl pirms operācijas sākuma. Tikko karavīri bija desantējušies, bāzē sāka ierasties bruņutehnika un bruņojums.

Mācībās tika izmantots izdomāts scenārijs, kas tikai daļēji bija piesaistīts ģeogrāfiskajai videi, un tajā tika izspēlēta krīzes reaģēšanas situācija ar iedomātiem dalībniekiem. Šis scenārijs paredzēja, ka Latvijā un Lietuvā vienlaikus — 5. septembra naktī — tiek ieņemti divi lidlauki, kas pēc tam tiks izmantoti kā bāzes, lai veiktu tālāku uzbrukumu pretinieka loģistikas sistēmām.

Mācības bija cieši saistītas ar NATO Velsas samitā pieņemtajiem lēmumiem.

«Viens no svarīgākajiem Velsas samita lēmumiem bija apņemšanās paaugstināt NATO militārās spējas reaģēt uz iespējamām krīzēm, samazinot karavīru ierašanās laiku krīzes vietā. Mācības «Steadfast Javelin II» Lielvārdē bija lielisks pierādījums šiem politiskajiem lēmumiem, jo, kā zināms, visātrākais veids, kā ienākt kādā krīzes skartā reģionā un izvērst tur reaģēšanas spēkus, ir ar gaisa desantēšanās operāciju, kam seko tehnikas un bruņojuma piegāde,» mācībām veltītajā preses konferencē sacīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube.

„Steadfast Javelin II”

«Uzbrukums vienai NATO valstij ir uzbrukums tām visām. Un šajās mācībās mēs demonstrējam, ka NATO ir ne tikai spējas, bet arī griba aizstāvēt ikvienu savu dalībvalsti, ja tāda nepieciešamība rastos,» sacīja Apvienoto spēku pavēlniecības štāba Brunsumā komandieris ģenerālis Hanss Lotārs Domrēze. «Mēs esam labi apmācīti un gatavi aizstāvēt dalībvalstu iedzīvotājus un teritoriālo integritāti uz mūžīgiem laikiem. Nav tādas situācijas, kam mēs nevarētu pielāgoties, un NATO ir jāpielāgojas, jo mēs esam redzējuši «zaļo cilvēciņu» aktivitātes. Mēs esam gatavi cīnīties hibrīdkarā, ja tas būtu nepieciešams.»

Ģenerālis H. L. Domrēze izteica pateicību Latvijai par uzņemošās valsts atbalsta sniegšanu, kā arī ASV spēku Eiropā pavēlniecībai un 173. kājnieku bataljonam par iniciatīvu un mācību organizēšanu.

Lai nodrošinātu uzņemošās valsts atbalstu, mācībās tika iesaistītas bruņoto spēku vienības no Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājumu pavēlniecības, Gaisa spēku aviācijas bāzes, Sauszemes spēku kājnieku brigādes un NBS Apvienotā štāba.

 «Steadfast Javelin II» bija NATO organizētas mācības, kuras vienlaikus notika Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā un Vācijā, un tajās kopumā piedalījās 2000 karavīru no deviņām valstīm. Mācību mērķis bija palielināt savietojamību sarežģītu operāciju veikšanā, īpaši sauszemes un gaisa spēku sadarbību gaisa desanta operācijās.

Sagatavojusi Daina Ozoliņa,
AM Preses nodaļas vecākā referente.
Foto — Gatis Dieziņš.